اسپوتنیک روسیه گزارش داد، یک منبع محلی در استان الحدیده در این رابطه اعلام کرد: جنگنده‌های ائتلاف عربی صبح امروز دو منطقه النخیله،‌ بیت الفقیه و ارتفاعات منطقه الدریهمی واقع در جنوب الحدیده را هشت بار هدف حملات خود قرار دادند. از جمله اهداف زده شده در این حملات موانع سیمانی نیروهای انصارالله بودند که از آنها به عنوان کمین برای نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن استفاده می‌کردند.

این منبع گفت: همزمان با این حملات هوایی، توپخانه ائتلاف عربی مناطق شمال الدریهمی را هدف قرار داد.

توپخانه و رزم ناوهای ائتلاف همزمان با پرواز گسترده هلی‌کوپترهای آنها، خود را به سواحل منطقه الدریهمی نزدیک کردند.

اسکای نیوز مدعی شده، رهبران نیروهای انصارالله خانواده‌های خود را از الحدیده به صنعا منتقل کرده‌اند.

سایت خبری العربیه عربستان نیز در این رابطه اعلام کرد: تیپی از ارتش دولت (مستعفی) یمن عملیات یورش به الحدیده را با حمایت هوایی و دریایی ائتلاف عربی به رهبری عربستان آغاز کرد.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد: ائتلاف عربی خود را برای ورود به بندر الحدیده آماده می‌کند و نیروهای اماراتی عضو این ائتلاف پیشتر دو روز به نیروهای وابسته به انصارالله مهلت داده بودند که شب گذشته این مهلت به اتمام رسید.

برخی منابع نیز اظهار داشتند: مهمات و تجهیزات ارتش مستعفی یمن شامل صدها سرباز، خودروهای زرهی و تانک و نیز مهمات نظامی امارات به منطقه الدریهمی واقع در جنوب الحدیده منتقل شده است تا از نیروهای دولت مستعفی و ائتلاف عربی پشتیبانی کنند.

منابع یاد شده افزودند: نیروهای یمنی تحت فرمان طارق الصالح اکنون در ورودی‌های فرودگاه الحدیده هستند.

این در حالی است که محمد علی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلابی یمن اظهار داشـت، یک ناو وابسته به ائتلاف سعودی در سواحل غربی یمن هدف گرفته شد. این حمله در پی آغاز حملات ائتلاف متجاوز عربی به الحدیده رخ داد.

وی افزود: دو ناو اماراتی حامل نیرو و تجهیزات برای پیاده کردن نیرو در سواحل الحدیده قصد این منطقه را کرده بودند که یکی از آنها در مقابل منطقه غلیفقه منهدم شد و دیگری به سمت جزیره زقر گریخت.

یک منبع نظامی نیز گفت،‌ دود زیادی ناشی از انهدام این ناو به هوا بلند شد.

پیشتر شرف لقمان، سخنگوی ارتش یمن هم‌پیمان جنبش انصارالله روز سه‌شنبه در گفت‌وگویی تلفنی با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفته بود: ائتلاف عربی تقریبا از دو سال قبل درباره یورش به بندر الحدیده صحبت و آمریکا خون یمنی‌ها را با دلارهای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس معامله می‌کند.

لقمان افزود: درگیری‌ها مدتی است که ادامه دارند و تمامی راه‌های ممکن برای حفظ بندر الحدیده در برابر حملات آزموده شده‌اند، اگر آنها بخواهند دوباره از مسیر صحرای میدی بازگردند، ما منتظرشان هستیم و آمادگی کامل داریم. ما آمریکا را مسؤول پیامدهای این درگیری‌ها می‌دانیم.

سخنگوی ارتش یمن ادامه داد: صالح صماد، رئیس فقید شورای عالی سیاسی یمن تهدید کرده بود که باب المندب را می‌بندیم، ما اکنون برای جنگ خیابانی و ورود به جنگ شهری در تمامی سطوح آمادگی داریم، ما از خود دفاع می‌کنیم اما به کسی تعرض نمی‌کنیم اما هیچ گونه قیمومیتی چه از سوی شورای امنیت و چه هر طرف دیگری را بر الحدیده نمی‌پذیریم و در این مورد در مقابل همه می‌ایستیم و نتیجه این امر فجایعی است که آمریکا مسؤول آنهاست.

لقمان درباره آمادگی‌های جنگی در بندر الحدیده نیز گفته بود: الحدیده شهر بزرگی است و جمعیت آن به حدود سه میلیون تن می‌رسد، نفوذ به این شهر مشکل بزرگی برای ائتلاف است و در آن غرق خواهد شد، ائتلاف نمی‌تواند در منطقه‌ای از الحدیده نفوذ کند زیرا نتیجه آن قطعا به نفع ما خواهد بود وما مالک این سرزمین هستیم.

سخنگوی ارتش یمن در ادامه  اظهارات اخیر ترکی المالکی، سخنگوی نیروهای ائتلاف عربی در کنفرانسی مطبوعاتی درباره کشف و ضبط ۵۰۰ پاسپورت تقلبی و ۲۰۰ میلیون دلار که قرار بود به دست رهبران انصارالله در صعده برسد را تکذیب کرد و گفت، اینها اخباری جعلی و دروغین هستند، آنها اگر چنین مدارکی دارند، آنها را به جهانیان نشان دهند، ما کاملا شفاف صحبت می‌کنیم و هرچه به دست بیاوریم را به اطلاع مردم می‌رسانیم.

وی تاکید کرد: پهپادهای ما چندین عملیات علیه نیروهای ائتلاف در ساحل غربی یا داخل خاک عربستان انجام دادند و به زودی آخرین تحولات در این زمینه و نیز گزارشی از عملیات یگان موشکی و تمامی عملیات‌هایمان ارائه خواهیم کرد.

لقمان در پایان آنچه رسانه‌های عربستانی درباره بمباران یک کارگاه ساخت پهپادها در صنعاء اعلام کرده بودند را تکذیب و تاکید کرد: ائتلاف عربی توان رساندن خود به کارگاه‌های ساخت پهپاد یا موشک‌های یمن را نداشته و تنها اردوگاه‌ها را بمباران کرده و بعد به دروغ اعلام می‌کند که پایگاه‌هایی نظامی را هدف قرار داده‌ است.

پیشتر انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در مصاحبه‌ای با روزنامه لوفیگارو فرانسه مدعی شده بود: مهلتی که ائتلاف عربی برای دستیابی به توافقی با نیروهای انصارالله جهت ممانعت از آغاز عملیاتی در الحدیده به سازمان ملل داده بود، شب سه‌شنبه ۱۲ ژوئن به اتمام رسید.

قرقاش در این رابطه افزود: ما به مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل به یمن ۴۸ ساعت فرصت دادیم تا نیروهای وابسته به انصارالله را نسبت به عقب‌نشینی از بندر و شهر الحدیده ترغیب کند. ما منتظر نتیجه بودیم و در نهایت مهلت ۴۸ ساعته پایان یافت.

وی در ادامه مدعی شد: ما به فرستاده ویژه سازمان ملل آخرین فرصت را برای میانجی‌گری دادیم. یک سال کامل تلاش کردیم نیروهای انصارالله را به خروج از الحدیده ترغیب کنیم اما آنها هر بار درباره اهداف و نیات خود دروغ گفتند.

وزیر مشاور امارات در ادامه درباره رایزنی‌های کشورش با سازمان ملل گفت: ما همواره با سازمان ملل درباره الحدیده در تماس هستیم و درباره لغو عملیات نظامی در الحدیده گفت‌وگو می‌کنیم. نیروهای انصارالله باید از این شهر و بندر آن عقب‌نشینی کنند. ما نمی‌توانیم بپذیریم آنها در بندر الحدیده از حمایت مالی برخوردار شوند.

طبق بیانیه منتشر شده از سوی کاخ الیزه، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز در واکنش به حملات امروز صبح ارتش دولت مستعفی یمن به بندر الحدیده با حمایت ائتلاف عربی در تماسی تلفنی با محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، با اشاره به وضعیت سیاسی و نظامی یمن به ویژه در استان الحدیده، او و دیگر طرف‌های این درگیری را به خویشتن‌داری و حمایت از جان غیرنظامیان دعوت کرد.

طبق این بیانیه، ماکرون در این گفت‌وگوی تلفنی به صورت مفصل درباره پرونده یمن صحبت کرد و احتمال داد کنفرانس انسانی پاریس در اواخر ژوئن جاری برگزار شود.

رئیس‌جمهوری فرانسه و ولیعهد ابوظبی در ادامه درباره همکاری‌های گسترده درباره لیبی به ویژه به مناسبت کنفرانسی که قرار است ۲۹ مه برگزار شود، گفت‌وگو کردند.

همچنین در این تماس تلفنی درباره وضعیت سوریه و پرونده هسته‌ای ایران گفت‌وگو شد.

ماکرون و بن زاید در پایان درباره لزوم ادامه گفت‌وگوها و فراهم مقدمات سفر ولیعهد ابوظبی به فرانسه در پاییز آتی به اتفاق نظر رسیدند.

سازمان ملل ساعات اولیه روز دوشنبه تمامی کارمندان خود را از الحدیده خارج کرد.

طبق آمار این سازمان، حدود ۶۰۰ هزار غیرنظامی در الحدیده و مناطق اطراف آن زندگی می‌کنند. بندر الحدیده شریان اصلی حیات برای ورود کمک‌های انسانی به یمن محسوب می‌شود.