به گزارش بی بی سی، پرونده الیس جانسون را هفته پیش کیم کارداشیان وست، شخصیت تلویزیونی، در دیداری با ترامپ مطرح کرد.

کاخ سفید گفت که جانسون یک زندانی نمونه بوده و برای بازپروری خود سخت کار کرده است.

او و ۱۵ نفر دیگر در سال ۱۹۹۶ به جرم نقش داشتن در یک حلقه توزیع هروئین زندانی شدند. اتهاماتی که به حبس ابد برای جانسون منجر شد به مالکیت مواد مخدر و پولشویی مربوط بود.

ترامپ به درخواست کیم کارداشیان مادربزرگ ۶۳ ساله را عفو کرد

او عصر چهارشنبه آزاد شد و به خانواده اش پیوست.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت که دولت ترامپ ضمن سختگیری در مقابله با جرایم، به دادن فرصت های تازه به کسانی که برای بازپروری خود در زندان تلاش کرده اند اعتقاد دارد.

نقش کیم کارداشیان

کارداشیان که همسر کانیه وست خواننده آمریکایی است، مدتی است برای آزادی جانسون کمپین می کند.

این کمپین تحت هدایت بنیاد "می توانیم"، دوستان و خانواده خانم جانسون انجام می شد.

کارداشیان ابتدا بعد از دیدن ویدئویی درباره این پرونده در شبکه های اجتماعی به موضوع علاقه مند شد.

او هفته پیش با وکیلش شان هالی از کاخ سفید بازدید کرد که همزمان با تماس هایی با جرد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ، بود که برای اصلاح زندان ها لابی می کند.

کارداشیان عفو جانسون را الهام بخش خوانده است.

قانون اساسی آمریکا به رئیس جمهور اجازه می دهد حتی در مواردی که فرد هنوز در ارتباط با جرایم فدرال متهم یا محکوم نشده تخفیف یا عفو کامل اعطا کند، اما این حق در مورد جرایم ایالتی صادق نیست.

گفته می شود که در حال حاضر نه هزار درخواست عفو از دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به جا مانده است و به گفته مارک اوسلر استاد حقوق دانشگاه سن توماس دولت ترامپ هم در مورد این گروه اقدام قابل توجهی انجام نداده است.

پروفسور اوسلر افزود که هرچند برای خانم جانسون خوشحال است اما اساسا یک نوع بی انصافی در عفو او نهفته است.

او به بی بی سی گفت: "به نظر می رسد فرآیندی دو گانه داشته باشیم: یکی با وکیلی که درخواست عفو می کند شروع می شود، و دیگری که با درخواست مستقیم از رئیس جمهور انجام می شود."

او اظهار امیدواری کرد رئیس جمهور با عبور از چهره های سرشناس جامعه به صدها و هزاران نفری بنگرد که مثل الیس جانسون هستند اما به مراکز قدرت دسترسی ندارند.

پروفسور اوسلر می گوید که درخواست عفو از طریق وکیل فرآیندی بیش از حد بوروکراتیک است که ترامپ می تواند به بهبود و تسریع آن کمک کند.