آیت‌الله نوری همدانی شامگاه چهارشنبه در مراسم ضیافت افطاری دارالقرآن علامه طباطبایی که در بیت مفسر قرآن کریم برگزار شد اظهار داشت: در اسلام پس از قرآن کریم هیچ کتابی همانند نهج‌البلاغه جامع و کامل نیست، بحث‌های زیادی درباره نهج‌البلاغه شده است که باید مورد توجه شیعیان باشد.

وی افزود: مطالب زیادی درباره نهج‌البلاغه آمده است و امام راحل فرمودند که افتخار می‌کنیم که نهج‌البلاغه از امیرالمؤمنین(ع) امام ما شیعیان است و این کتاب با ارزش همه ابعاد زندگی بشر را در خود جای داده است.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به لزوم توجه به خطبه‌های نهج‌البلاغه بیان کرد: خطبه‌هایی از امام علی(ع) در میدان جنگ در نهج‌البلاغه آمده است که باید مورد توجه باشد، در خطبه ۲۲۸ مطالبی وجود دارد که در باب توحید است.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه با بیان اینکه نهج‌البلاغه دارای عظمت بسیار زیادی است، عنوان کرد: ۵ فراز از نهج البلاغه درباره علما آمده است یکی از خطبه‌های امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه بدون نقطه است.

آیت‌الله نوری همدانی گفت: علما در طول تاریخ هرگز در برابر ظلم ظالمان سکوت نکردند و وظایف علما نسبت به مردم بسیار سنگین و سخت است و در طول تاریخ نسبت به مردم عنایت داشتند.

وی با اشاره به فرازی از نهج‌البلاغه افزود: خداوند قرآن را وسیله‌ای برای سیراب کردن علما قرار داده است و هیچ علمی همچون قرآن نمی‌تواند علما را سیراب کند.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) بیان کرد: خداوند قرآن را بهاری قرار داده است که در دل علما شکوفایی ایجاد کند، یکی دیگر از فرازهای نهج البلاغه که درباره علما است خطاب به مالک اشتر است و امام علی(ع) فرمودند که ای مالک هر کسی که می‌خواهد کشور اسلامی را اداره کند باید با علمای آن کشور ارتباط داشته باشد.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه عنوان کرد: خداوند به طلاب و روحانیون توفیق داده است که درمکتب اهل بیت(ع) فعالیت داشته باشند پس از قرآن کریم کتابی به جامعی و کاملی نهج‌البلاغه وجود ندارد و باید این کتاب با ارزش به عنوان کتابی درسی در حوزه‌های علمیه تدریس شود.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به سال روز شهادت امام علی(ع) گفت: امام علی(ع) عشق زیادی به شهادت داشت و به آرزوی خود رسید، خدا را قسم می‌دهیم که به ما توفیق دهد معارف نهج‌البلاغه را ترویج کنیم.