ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست خبری با صدر اعظم اتریش گفت: تحریم‌های یک طرفه اتحادیه اروپا ضد مسکو، برای همه مضر است. ما همه می‌خواهیم که این تحریم‌های یک طرفه علیه روسیه لغو شود.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد کشورش مشکل اعتبار ندارد و افزود: روسیه کشوری آزاد و آماده‌ همکاری است. به تازگی با اتحادیه اروپا در زمینه اقتصاد مسائلی رد و بدل شده است. پیشتر در نزدیک به ۲۰ حوزه گفتگو و تبادل نظر داشتیم، اما هم اکنون همه‌ این گفتگو‌ها متوقف مانده‌اند. مسکو آغازگر چنین شرایطی نبوده، اما با این وجود، آمادگی دارد برای حل و فصل آن گام بردارد. البته تنها روسیه نیست که خواهان بازبرقراری روابط است، اروپا هم می‌خواهد وضعیت روابط دوجانبه به گذشته بازگردد.

سباستین کورتس صدراعظم اتریش هم گفت: در قاره اروپا ما فقط با کمک یکدیگر می‌توانیم به پیشرفت و صلح دست پیدا کنیم و خواستار وضعیتی هستیم که همه طرفین در آن سود ببرند.

از سال ۲۰۱۴ روابط مسکو با کشور‌های غربی به واسطه بحران اوکراین، پیوستن کریمه به مسکو و بعد از برگزاری همه پرسی رو به وخامت رفت. در پی بحران کریمه، ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا تحریم‌های اقتصادی بانکی، نفتی و نظامی علیه روسیه را به اجرا گذاشتند.