رسانه صهیونیستی «اسرائیل هیوم» از تلاش‌های قانونگذاران آمریکایی در به رسمیت شناختن حق مالکیت رژیم اشغالگر قدس بر بلندی‌های جولان خبر داد.

 به نوشته این روزنامه، به تازگی یک طرح ۶ بخشی که از سوی گروهی قانونگذار آمریکایی با سرپرستی «تدکروز» سناتور جمهوری‌خواه ایالت تگزاس مطرح شده، خواهان توافق بین واشنگتن و تل آویو در زمینه بلندی‌های جولان است.

در این طرح ۶ بخشی جدید بر ابقای شهرک‌های صهیونیست‌نشین «یهودا» و «شومرون» (سامره) تاکید و عقب‌نشینی کامل اسرائیل از این منطقه «غیر واقع‌بینانه» خوانده شده است.

هفته گذشته نیز طرح ابتکاری دیگری برای تقویت این مسئله و به رسمیت شناخته شدن مالکیت بلندی‌های جولان به رژیم صهیونیستی از سوی «ران دسانتیس» سناتور جمهوریخواه از ایالات فلوریدا مطرح شد که رای لازم را نیاورد.

بر اساس این گزارش، برنامه کنونی شامل شش بخش از جمله انتقال منابع مالی به پروژه‌های مشترک اسرائیلی-آمریکایی در بلندی‌های جولان، گسترش توافقنامه‌های واشنگتن و تل‌آویو در زمینه تجارت آزاد، برچسب زدن به محصولات تولید شده در بلندی‌های جولان به عنوان «ساخته شده در اسرائیل»، شکل گرفتن یک سند در کنگره که اعلام می‌کند سوریه به بلندی‌های جولان باز نمی‌گردد، اعزام نمایندگان کنگره به این بلندی‌ها و تدوین اسناد کنگره که حاکمیت رژیم صهیونیستی را بر این بلندی‌ها به رسمیت می‌شناسد، است.

این نشریه در خاتمه نوشت که شورای امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه بیانیه‌ای را  در این زمینه صادر کرد. در بخشی از این بیانیه تاکید شده است: «تغییری در مواضع ما در قبال بلندی‌های جولان ایجاد نشده است.»

رژیم صهیونیستی در جنگ ۶ روزه سال ۱۹۶۷ با کشورهای عرب منطقه، بخش اعظم بلندی‌های جولان را به تصرف خود درآورد و در سال ۱۹۸۱ گفت که این بلندی‌ها را به فلسطین اشغالی ضمیمه کرده است. سازمان ملل  متحد نیز تاکنون این الحاق را به رسمیت نشناخته است.