آسوشیتدپرس گزارش داد، نیکولای ملادنوف، نماینده سازمان ملل در امور خاورمیانه در نشست شورای امنیت گفت: جامعه جهانی باید "بی‌تردید" حمله اخیر حماس به نیروهای اسرائیلی را که با شلیک ۲۱۶ راکت و خمپاره همراه بود، محکوم کند. این حمله نیروهای مقاومت با ۶۵ حمله هوایی اشغالگران علیه حماس و جهاد اسلامی در غزه پاسخ داده شد.

ملادنوف این تحولات را جدی‌ترین موارد از زمان درگیری سال ۲۰۱۴ نیروهای اشغالگر قدس با حماس دانست. این در حالی است که مقاومت حماس اوایل چهارشنبه با آتش‌بس موافقت کرده است و به گفته ملادنوف این آتش‌بس از پنج‌ صبح به وقت محلی آغاز شده و هیچ کدام از طرف‌ها حمله‌ای نداشتند.

حملات مقاومت فلسطین به اراضی اشغالی پس از ماه‌ها قتل و کشتار غیرنظامیان فلسطینی در نوار غزه صورت گرفت و جنبه‌ای کاملا دفاعی داشت. در این مدت دست‌کم ۱۳۰ فلسطینی شرکت‌کننده در تظاهرات مسالمت‌آمیز "بازگشت" به ناحق و بدون این که هیچ خطری برای نظامیان رژیم اشغالگر داشته باشند، به ضرب گلوله مستقیم به شهادت رسیدند.

نماینده سازمان ملل تاکید کرد: ضروری است که این دوره آرامش به هر قیمتی حفظ شود. هیچکس در غزه تحمل یک جنگ دیگر را ندارد. هیچکس حق ندارد جان دو میلیون تن که در دو دهه گذشته در جهنم زندگی کردند را به خطر بیندازد.

او افزود: تشدید خطرناک اوضاع در غزه را نمی‌توان از دو ماه کشتار معترضان فلسطینی در حصار مرزی با اسرائیل که حدود ۱۱۰ فلسطینی کشته شدند و تعداد انبوه دیگری که در جریان تیراندازی‌های ارتش اسرائیل مجروح شدند، جدا دانست، در شرایطی که معترضان و اعتراضات در غزه در ماه ژوئن هم احتمالا ادامه می‌یابد و من نگرانم که ما خشونت‌های بیشتری را تجربه کنیم و شاهد تنش‌های بیشتر باشیم.