اسرائیل کاتس، وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت: مساله به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر ارتفاعات جولان در حال حاضر در صدر دستور جلسه مذاکرات دیپلماتیک تل‌آویو با واشنگتن قرار دارد.

کاتس افزود: به هر اقدامی از این دست به منزله ادامه اقدام آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای با ایران، به رسمیت شناختن قدس به عنوان "پایتخت اسرائیل" و نیز افتتاح سفارت جدید این کشور در قدس نگاه خواهد شد.

در حالی که رژیم صهیونیستی از این اقدامات استقبال کرده اما موجب نگرانی شدید هم‌پیمانان بزرگ واشنگتن در اروپا شده است.

تا این لحظه کاخ سفید هیچ‌گونه واکنشی نسبت به اظهارات این وزیر اسرائیلی نداشته است.

۱۲۰۰ کیلومتر مربع از مساحت ارتفاعات جولان که در حد فاصل اراضی اشغالی و سوریه واقع شده در دست اسرائیل است.

رژیم صهیونیستی در جنگ سال ۱۹۶۷ این منطقه را به اشغال خود درآورده و سپس با انتقال شهرک‌نشین‌ها به آنجا، این منطقه را به مناطق تحت اشغال افزود.

کاتس در ادامه مدعی شد: این پیشنهاد ویژه احتمالا بخشی از سیاست‌های دولت ترامپ برای مقابله با ایران در منطقه به عنوان دشمن اصلی اسرائیل و نیز توسعه نفوذ خود در منطقه است. اکنون زمانی مناسب برای اتخاذ چنین تصمیمی است، شدیدترین پاسخی که می‌توان به ایرانی‌ها داشت به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان با صدور بیانیه‌ای رسمی و یا بیانیه‌ای از سوی دفتر ریاست جمهوری است.

وی افزود: مساله‌ای که نتانیاهو در فوریه ۲۰۱۷ در اولین نشست خود در کاخ سفید با ترامپ مطرح کرد، در حال حاضر در سطوح مختلفی در دولت و کنگره آمریکا در حال بررسی است. فکر می‌کنم فرصتی بزرگ و احتمال بالایی برای تحقق این امر وجود دارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا این تصمیم در سال جاری میلادی عملی خواهد شد یا نه، گفت: بله ظرف چند ماه آتی کمی زودتر یا دیرتر انجام می‌شود.