علی فاضلی عصر امروز (دوشنبه) در حاشیه گردهمایی تولید کنندگان و دست‌اندرکاران صنعت کفش سنتی و ماشینی اظهار کرد: یکی از معضلاتی که از گذشته در بخش صنعت چرم وجود داشته خام‌فروشی است؛ در این صنعت به دنبال آن هستیم که خام‌فروشی به طور کامل از بین برود.

وی افزود: در حال حاضر مواد احیای صنعت چرم به درستی به دست مصرف کننده (تولید کننده و صنایع) نمی‌رسد، و گرانی ارز بهانه‌ای برای این موضوع شده است، هرچند که این بهانه در حوزه‌های مختلف دیگری نیز وجود دارد.

* مشکل واردات مواد اولیه کیف و کفش تا نیمه اردیبهشت ماه رفع می‌شود

رئیس اتاق اصناف ایران ادامه داد: تمهیداتی برای رفع این مشکلات اندیشیده شده است به طوری که براساس اعلام مسئولین ذیربط قرار است دیگر تا 15 اردیبهشت ماه مشکل واردات مواد اولیه تولیدات کیف و کفش را نداشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال تسنیم که آیا رفع مشکل واردات مواد اولیه صنایع تنها مربوط به صنعت چرم است یا برای دیگر صنایع نیز تمهیداتی اندیشیده شده است یا خیر؟ گفت: در نشست اخیر با وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونین وی بیشترین صحبتی که مطرح شد درباره مشکلات واردات مواد اولیه صنعت چرم بود اما با توجه به آن که بنده عضو ستاد تنظیم بازار هستم باید به صورت جامع صحبت کنم و مسائل مختلف کشور را پاسخگو باشم.

فاضلی گفت: ارز 4200 تومانی (دلار) تنها در به حوزه‌های خاصی برای واردات اختصاص می‌یابد و مربوط به همه حوزه‌های ما نیست، بالاخره باید تکلیف ارز در بازار مشخص شود.

* تکلیف ارز باید مشخص شود

رئیس اتاق اصناف ایران بیان کرد: هنوز به عنوان تولید کننده متوجه نشدم که بالاخره باید از چه جایگاهی و با چه قیمتی باید ارز مورد نیاز واردات خود را تامین کنم.

وی گفت: این مسائل و مشکلات در تعامل دولت، مجلس،‌تشکل‌ها و نهادهای اقتصادی قابل حل و فصل است، اما باید در نظر داشت که هم اینک مشکلات زیادی در این ارتباط داریم.

فاضلی اظهار کرد: مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر مشاغل، بیمه کارآفرینان و همه این مشکلات نیز وجود دارد که برای بالندگی تولید باید این مسائل مرتفع شود.

رئیس اتاق اصناف ایران در پایان با اشاره به شعار سال با عنوان «حمایت از کالای ایرانی»، گفت: در سال جاری صنایع پوشاک و کیف و کفش جزء اولین صنایعی هستند که می‌توانند مصداق حمایت از کالای ایرانی باشند و باید به آنها توجه لازم داشت.