این نیروگاه اتمی شناور «آکادمیک لومونوسوف» نام دارد و در کارخانه کشتی سازی بالتیک سن پترزبورگ ساخته شده است.

نیروگاه هسته ای شناور آکادمیک لومونوسوف با ۱۵۰ متر طول مجهز به رآکتور با توان تولید ۷۰ مگاوات برق است که نیاز شهرهایی با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر را تامین می کند. 

اجرای این طرح در سال ۲۰۰۸ با ویژگی اصلی شناور بودن آغاز شد. به گفته منابع روسی این نیروگاه می تواند به هر منطقه ای منتقل شود بنابراین برای مناطق دوردست و سخت گذر کارآیی زیادی دارد و می توان از آن در خاور دور و در مناطق شمالی روسیه استفاده کرد. 

بنا بر گزارش شبکه روسیه۲۴، بارگذاری راکتورهای این نیروگاه شناور هر ۳۶ ماه یک بار انجام می شود و دارای ۷۰ خدمه، ۳۵ تا ۴۰ سال عمر و ۲۱.۵ تن وزن است و توانایی تولید ۲۴۰ هزار متر مکعب آب شیرین را دارد.

قرار است این نیروگاه به بندر مورمانسک در شمال غرب روسیه انتقال یابد و از آنجا برای تولید برق به منطقه چوکوتکا در شمال شرق روسیه منتقل شود. 

ساخت نیروگاه اتمی شناور، ۲۱.۵ میلیارد روبل (حدود ۳۰۰ میلیون دلار) هزینه روی دست روس ها گذاشته است و پنج میلیارد روبل (حدود ۸۳ میلیون دلار) هم برای ساخت تاسیسات ساحلی آن هزینه خواهد شد.

نیروگاه اتمی شناور برای تامین انرژی شهرهای بندری و جزیره ای، کارخانه های بزرگ صنعتی، تاسیسات نفت و گاز و تولید آب شیرین ساخته شده است.