«ژان ایو لو دریان» وزیر خارجه فرانسه، دولت سوریه را به دست داشتن در حمله شیمیایی دیشب به منطقه دوما در غوطه شرقی متهم کرد و این حمله را «نقض فاحش قوانین بشردوستانه» خواند.

دیشب در حالی که ارتش سوریه برای آزادی کامل غوطه شرقی و خارج کردن تروریست‌ها و خانواده‌هایشان از منطقه دوما، آخرین گام‌ها را برمی‌داشت، به ناگهان این منطقه مورد حمله شیمیایی قرار گرفت و بیش از ۱۵۰ سوری کشته شدند.

دولت قانونی سوریه فوراً اعلام کرد که این حمله کار تروریست‌ها و آخرین حربه آنها برای ماندن در غوطه شرقی است؛ «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اما بدون ارائه هیچ‌گونه مدرکی، دولت سوریه را مسئول دانست و تهدید کرد که دمشق «بهایی سنگین» برای این حمله می‌پردازد.

حمله موشکی اواسط فروردین ۹۶ به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه هم با دستور ترامپ و با بهانه مشابهی یعنی حمله شیمیایی به منطقه خان شیخون، انجام شد. بازرسان بین‌المللی بدون اینکه حتی از منطقه حمله نمونه‌گیری کنند یا با شاهدان عینی صحبت کنند، دولت سوریه را در حمله خان شیخون مقصر دانستند. مسکو این اتهام‌زنی آشکار را رد کرده و تشکیل کمیته حقیقت‌یاب شورای امنیت سازمان ملل متحد را خواستار شده است.

وزیر خارجه فرانسه که پیش از این اصرار داشت که حمله خان شیخون کار ارتش سوریه است، حالا می‌گوید حمله دوما هم کار دمشق است؛ لو دریان گفته که «این حمله که در حکم نقض فاحش قوانین بشردوستانه بین‌المللی است، به شدت ما را نگران کرده است.»

ژان ایو لو دریان گفته که پاریس در همکاری با متحدانش و سازمان‌های بین‌المللی، تلاش می‌کند که صحت گزارش‌های منتشر شده در خصوص این حمله و «ماهیت حملات» را راستی‌آزمایی کند.

لو دریان که کشورش یکی از ۵ عضو اصلی شورای امنیت است، گفته که از ظرفیت این نهاد هم برای فشار بر دولت قانونی سوریه استفاده خواهد شد و بحث حمله دوما، در این شورا به بحث گذاشته می‌شود.

بنظر می‌رسد که تاریخ بار دیگر شاهد یک «عملیات پرچم دروغین» در گوشه‌ای دیگر از دنیاست. پرچم دروغین، به نوعی از حمله نظامی گفته می‌شود که به نام یکی از طرفین نامطلع جنگ صورت می‌گیرد تا بتوان اقدام علیه آن طرف را توجیه کرد.