در کتاب خاطرات مرحوم آیت‎الله هاشمی رفسنجانی آمده است:

سحر نامه‌اى از [آقای عبدالله نوری]، وزیرکشور رسید؛ لیستى از اسامى بعضى از افراد رد صلاحیت شده در شوراى نگهبان بود که نهایتاً ساعت دو بامداد به وزارت کشور ابلاغ شده است. تقاضا کردند از رهبرى بخواهم که دستور بدهند، اینها بر خلاف نظر شوراى نگهبان، بتوانند در انتخابات نامزد باشند. لیست شامل ۲۲ نفر از نمایندگان فعلى مجلس و ۱۱ نفر از کاندیداهاى جدید است. اول وقت نامه را براى رهبرى فرستادم.

امروز تلفن‌هاى زیادى از سوى افراد رد صلاحیت شده داشتم که تقاضاى شفاعت دارند. نزدیک ظهر با آیت‌الله خامنه‌اى تلفنى صحبت کردم. ایشان حاضر نیستند در مورد لیست یک‌جا اقدام کنند، اما آمادگى قبول تعدادى از آنها را دارند؛ همین مطلب را به وزیر کشور گفتم.

عصر آقاى [غلامحسین]محمدى گلپایگانى، [رییس دفتر رهبر معظم انقلاب] اطلاع داد که پس از بررسى، پرونده ۹ نفر از آنها را پذیرفته‌اند: آقایان [علی‌محمد] سورى و [احمد] کبیرى، نمایندگان فعلى خرم‌آباد و مرودشت و بقیه از نامزدهاى جدید. گفتم این کافی نیست.

ساعت چهار بعد از ظهر، آقاى [سیدعلی] غیورى، [نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهرری] آمد. با هم براى زیارت به شهررى رفتیم. آقاى [محمد محمدی] رى‌شهرى، [تولیت آستانه حضرت عبدالعظیم(س)] و اعضاى هیأت امنا در صحن آستانه استقبال کردند. بقعه مبارکه حضرت عبدالعظیم(س) و امامزاده حمزه (س) را زیارت کردیم. از رواق‌ها بازدید شد.

از روى ماکت، طرح توسعه و اصلاح ساختار اطراف حرم و صحن‌ها را توضیح دادند. سپس در اجتماع مردم در صحن شرکت کردیم. آقاى رى‌شهرى خیرمقدم گفت و نیازهاى شهر را اعلام کرد و من هم صحبت کوتاهى داشتم؛ وعدة اصلاح ساختار شهر را به عنوان اولین «شهر سالم» دادم.

در جلسه‌ای با حضور [آقایان غلامحسین کرباسچی و سراج‌الدین کازرونی] شهردار تهران و وزیر مسکن و شهرسازی و مسئولان شهررى و آستانه [حضرت عبدالعظیم حسنی(س)] توضیحات شنیدم و قرار کمک براى طرح آستانه و مسیر فاضلاب و تأسیس مراکز فرهنگى دادیم. افطار را با جمعى انبوه از روحانیون و مسئولان صرف کردم و صحبت کوتاهى برایشان نمودم. مصاحبه تلویزیونى داشتم.

ساعت نُه ونیم شب به خانه رسیدیم. سریال «تعطیلات نوروزى» را تماشا کردم. نماز خواندم و خوابیدم؛ خسته بودم. یاسر شب با دوستانش جلسه داشت و سحر آمد. خبر داد که شب مجمع روحانیون مبارز جلسه داشته‌اند و تصمیم گرفته‌اند که در انتخابات شرکت کنند. تلفنى با رهبرى صحبت کردم؛ ایشان خبر دادند که عصر دیروز آقاى [مهدی] کروبى را احضار کرده‌اند و خواسته‌اند که در انتخابات شرکت کنند.