منصور شیشه فروش در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه وضعیت آب‌وهوا در ارتفاعات دنا همچون روزهای گذشته ناپایدار است، اظهار داشت: باد شدید، برف و بوران، ابر ضخیم و مه‌آلودگی همچنان در این منطقه حاکم است.

وی افزود: ۵ تیم در منطقه پادنای سمیرم اصفهان مستقر و ۳۰ کوهنورد متخصص با تجهیزات کامل و امکانات در حالت آماده‌باش هستند که به محض مساعدشدن شرایط آب‌وهوا عملیات را از سر بگیرند.

به نوشته تسنیم، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: در سازمان مدیریت بحران و نیز سازمان امدادونجات کشور هماهنگی‌هایی صورت گرفته که از ۲ سمت استان‌ اصفهان و استان کهگیلویه و بویراحمد برای ارتباط بیشتر هماهنگ باشند.

وی با بیان اینکه یک خودروی سیار هواشناسی هم از استان اصفهان در منطقه دنا مستقر شده که وضعیت آب‌وهوا را به صورت آنلاین اعلام کند، ادامه داد: از این رو به محض مهیا شدن شرایط این تیم‌ها با هماهنگی سازمان امدادونجات و مدیریت بحران کشور عملیات را مجدداً آغاز خواهند کرد.

شیشه‌فروش در پاسخ به این سئوال که خبری مبنی بر اینکه تا بهار سال آینده امکان صعود به منطقه سقوط هواپیما وجود ندارد درست است؟ بیان کرد: به این صورت نیست اما باید ببینیم شرایط جوی چگونه است اما به هرحال باید وضعیت آب‌وهوا به صورت مرتب رصد شود.

وی اضافه کرد: کوهنوردان تبحر لازم را برای صعود به ارتفاعات دارند و به محض مساعد‌شدن شرایط جوی سعی بر صعود به قله‌ای که هواپیما سقوط کرده، دارند.

بارش بیش از ۲ متر برف در ارتفاعات دنا

همچنین مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: بارش بیش از ۲ متر برف جاده گردنه بیژن در شهرستان دنا را مسدود کرد.

جاده گردنه بیژن در شهرستان دنا در کهگیلویه و بویراحمد که هفته گذشته برای کمک به عملیات جست و جوی هواپیمای تهران- یاسوج و انتقال پیکر‌های جانباختگان سانحه هواپیما بازگشایی شده بود از عصر روز گذشته دوباره در اثر بارش برف مسدود شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: در اثر بارش برف در سه روز گذشته حدود دو متر برف در گردنه بیژن به زمین نشسته است.

وی با بیان اینکه گردنه بیژن، منطقه‌ای سخت گذر در مسیر بین استانی روستای نورآباد از توابع پادنای سمیرم تا شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا است، اضافه کرد: بازگشایی جاده گردنه بیژن که قرار بود از امروز برای کمک به عملیات جستجو و انتقال پیکر‌های جانباختگان سانحه هوایی تهران -یاسوج از سر گرفته شود، به علت بارش شدید برف و بوران و احتمال ریزش بهمن همچنان متوقف می‌ماند.

خان پایه با بیان اینکه خطر ریزش بهمن در این منطقه بسیار بالاست و ممکن است جان راهداران را به خطر بیندازد افزود: عملیات بازگشایی به یک روز بعد از قطع بارش‌ها و تثبیت شرایط در منطقه موکول شد.

جاده گردنه بیژن به پادنای سمیرم از اوایل بهمن امسال به دلیل بارش برف و احتمال ریزش سنگ و صخره‌های کنار جاده مسدود شده بود که هفته گذشته توسط اداره کل راهداری وحمل و نقل جاده‌ای دنا بازگشایی شد.

طول این مسیر، از انتهای روستای نورآباد سمیرم تا سی سخت ۲۰ کیلومتر است که ۱۲ کیلومتر در حوزه استان اصفهان و هشت کیلومتر در حوزه کهگیلویه وبویراحمد واقع شده است.

عملیات جست و جو و انتقال پیکر‌های جانباختگان سانحه هوایی تهران یاسوج از روز چهارشنبه هفته گذشته تاکنون بدلیل شرایط جوی نامناسب متوقف شده است.

هواپیمای‌ای تی ار ۷۲ شرکت آسمان روز یکشنبه هفته گذشته با ۶۵ مسافر و خدمه در کوه‌های دنا سقوط کرد.