غلامعلی خوشرو گفت : انتخاب موضوع و روش های کاری شورای امنیت ، آن هم در زمانی که جامعه بین المللی با چالش های عظیمی درخصوص صلح و امنیت بین المللی روبروست بیش از پیش اهمیت دارد.

 

نماینده دایم ایران در سازمان ملل در نشست عمومی شورای امنیت درباره عملکرد این شورا افزود: این نشست باید به ایجاد شورای امنیتی دموکراتیک ، شفاف تر و پاسخگوتر کمک کند و این اصول و معیارهایی است که در منشور ملل متحد به آن تاکید شده‌ است و شورا باید در روش های کاری خود به آن ملزم باشد.

 

وی گفت : استفاده ابزاری برخی کشورها از شورای امنیت برای پیگیری اهداف ملی و سیاسی از عوامل مهمی است که به اعتبار شورا خدشه وارد می کند.

 

خوشرو به عملکرد جان بولتون نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل و استفاده ابزاری وی از شورای امنیت در سال ۲۰۰۶ میلادی اشاره و اضافه کرد: به نظر می رسد که دولت کنونی امریکا نیز همان الگوی رفتاری شکست خورده را بی پروا ادامه می دهد. 

 

نماینده دایم ایران در سازمان ملل تصریح کرد : دو نمونه از این رهیافت نمایندگی امریکا را در ماه ژانویه امسال شاهد بوده‌ایم. نخست برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت در پنجم ژانویه و درباره موضوعی که بطور اساسی در حوزه کاری سازمان ملل متحد نبود و دوم برپایی تور نمایشی برای اعضای شورای امنیت در واشنگتن و تصویرسازی جعلی از بقایای موشکی که دولت سعودی به اصطلاح به عنوان مدرک ارسال اسلحه از ایران به یمن در اختیار دولت امریکا قرار داده بود .

 

خوشرو گفت : این دو نمونه سوء استفاده امریکا از روش های کاری شورای امنیت در حالی بوقوع پیوست که این رکن سازمان ملل در مقابل تهدیدهای واقعی صلح و امنیت بین المللی همانند اشغالگری رژیم صهیونیستی و یا تراژدی انسانی پس از چند سال جنگ در یمن کوچکترین اقدامی انجام نمی دهد و اینها نمونه‌های شکست شورای امنیت در اجرای وظایف اصلی است که به علت سیاست‌های مخرب امریکا در شورای امنیت بوجود آمده‌ و مایه ناامیدی از دیپلماسی چندجانبه شده‌اند.