کمال دهقانی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به آغاز به کار گشت شبانه نیروی انتظامی در حالی که پیش از این گشت سپاه آغاز به کار کرده بود، گفت: وظیفه سپاه حفاظت از امنیت ملی کشور است. از جمله مبارزه با تروریسم و هر چیزی که امنیت کشور و منافع ملی کشور را تهدید کند، سپاه وارد خواهد شد.

وی تصریح کرد: اما نیروی انتظامی ضابط قوه قضاییه است و باید حضور داشته باشد و هرجایی هم که جرم مشهودی را ببیند می تواند ورود پیدا کند. جرم مشهود می تواند قاچاق مواد مخدر، قاچاق کالا، مبارزه با اراذل و اوباش و اذیت و آزار دیگران باشد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی در حقیقت با جرم مقابله می کند و مجرم را دستگیر می کند. اگر نیروی انتظامی گشت ندهد ممکن است اموال مردم در معرض خطر قرار بگیرد و گشت نیروی انتظامی بسیاری از مجرمین را کنترل می کند و بسیار هم موثر بوده و شاخص‌های امنیت را همیشه بالا برده است.

دهقانی تاکیدکرد: گاهی اوقات نیروی انتظامی در ماموریت های خود از سپاه برای برقراری امنیت استفاده می کند. نیروی سپاه هم برای محافظت از یک منطقه یا حفظ و نظم و امنیت عمومی شهر به کمک نیروی انتظامی می کند و این از ظرفیت بالایی است که ما در کشور داریم.

وی در پاسخ به اینکه آیا گشت همزمان سپاه و نیروی انتظامی موازی کاری نیست، گفت: گاهی با همکاری هم انجام می‌شود چون هدف این است که امنیت را برقرار کنیم و اگر قرار شد یک جایی برای مثال گروگانگیری شود و در آن پروژه فنی عمل کنند و نیاز باشد که دستگاهها به یکدیگر کمک کنند باید این اقدام انجام شود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: مشکلی در گشت همزمان سپاه و نیروی انتظامی نیست. کمک کردن به هم برای حفظ نظم و امنیت عمومی هیچ مشکلی نیست بلکه این انسجام و همکاری باعث می‌شود امنیت ارتقا پیدا کند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.