روزنامه صهیونیستی جروزالم پست در گزارشی به اهمیت هفته پیش رو برای رئیس‌جمهور آمریکا برای تصمیم‌گیری درخصوص برجام اشاره کرده و می‌نویسد: پیش رو بودن چندین ضرب‌الاجل، ترامپ را مجبور کرده است که درباره ادامه حضور در توافق هسته‌ای ایران تصمیم‌گیری کند.

در ادامه این گزارش آمده است: رئیس‌جمهور آمریکا در هفته پیش‌رو با چندین ضرب‌الاجل برای تصمیم‌گیری درباره ادامه باقی ماندن آمریکا در توافق هسته‌ای ایران مواجه است. اما در پیش گرفتن اقدام‌هایی از سوی کنگره این کشور می‌تواند مانع از هرگونه تصمیم‌گیری دراماتیک از سوی ترامپ حداقل در شرایط کنونی باشد.

در ابتدا، ترامپ روز جمعه آینده  باید درباره ادامه لغو اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر اساس برجام تصمیم گیری کند. عدم امضای این طرح که هر ۱۲۰ روز یک بار باید انجام شود، به صورت اتوماتیک منجر به اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران و کسانی که با این کشور همکاری اقتصادی انجام می‌دهند، خواهند شد و به طور موثر منجر به عقب‌نشینی واشنگتن از توافق ایران می‌شود.

ترامپ پس از آنکه در اکتبر گذشته از تایید اجرای برجام از سوی ایران ممانعت کرد،  بار دیگر باید در این زمان اجرای تعهدات هسته‌ای ایران بر اساس برجام را تایید کند.

ترامپ تاکنون بارها به صراحت، مخالفت خود را با توافق هسته‌ای ایران اعلام کرده و در دوران تبلیغات ریاست جمهوری خود وعده خروج آمریکا از این توافق را مطرح کرده بود. در اکتبر گذشته، وی تصریح کرد که عدم تایید اجرای برجام، نخستین گام در مسیر استراتژی وی برای اصلاح این توافق و یا کنار رفتن از آن است.

در همین حال، ترامپ کنگره آمریکا را به چالش کشیده و خواسته است تا طرحی را برای اصلاح مواردی در برجام تصوب کند. دو نماینده کنگره آمریکا پیش‌نویس طرحی را در این زمینه ارائه کرده‌اند که بندهای جدیدی را به توافق ایران و گروه ۱+۵  اضافه می‌کند. این پیش‌نویس اما به شدت با مخالفت متحدان آمریکا در اروپا و دموکرات‌ها مواجه شده است.

هیچ اقدامی طی ۹۰ روز گذشته انجام نشده است. اما اعضای ارشد کنگره آمریکا اکنون این ضرورت را احساس می‌کنند که به دلیل نگرانی از اقدام احتمالی ترامپ در نقض توافق هسته‌ای باید به سرعت در هفته جاری اقدامی در این زمینه انجام دهند.