السومریه نیوز گزارش داد، نوری المالکی معاون رئیس‌جمهور عراق گفت که قانون اساسی فرانسه از عدم دخالت در امور کشورهای دیگر سخن به میان آورده و این در حالی است که فرانسه خواستار انحلال الحشدالشعبی است.

وی افزود: امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه با دخالت غیرقابل قبول خود در امور داخلی عراق ما را غافلگیر کرد و او خواستار انحلال الحشدالشعبی که یک نهاد رسمی و قانونی در عراق است، شد. ما این مواضع فرانسه را که ضربه به حاکمیت عراق و نهادهای آن است، به شدت محکوم می‌کنیم.

معاون رئیس‌جمهور عراق از تشکل‌های سیاسی این کشور خواست که در برابر دخالت در امور داخلی عراق، مواضعی یکپارچه اتخاذ کنند.

پیش از این دفتر العبادی در بیانیه‌ای اعلام کرد: ایمانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در تماسی تلفنی با العبادی، بر مواضع ثابت فرانسه مبنی بر حمایت از وحدت و تمامیت ارضی عراق و گسترش حاکمیت دولت فدرال بر تمام مناطق و مرزهای این کشور تاکید کرد.

العبادی نیز  بر اهمیت یکپارچه شدن همه تلاش‌ها برای مقابله با چالش‌های بازسازی عراق با وجود مشکلات مالی و اقتصادی که نیازمند توزیع عادلانه ثروت بین همه مردم عراق مطابق قانون اساسی، تاکید کرد.

ماکرون پیش از این در دیدار با نیچروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان در کاخ الیزه بر حمایت پاریس از حقوق کردها در چارچوب قانون اساسی عراق تاکید کرده بود.

رئیس‌جمهور فرانسه همچنین از دولت عراق خواست که همه گروه‌های مسلح غیر دولتی را منحل کند.