به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف عصر روز شنبه در مراسم رونمایی از کتاب جدید خود با عنوان «دوران گذار روابط بین‌الملل در جهان پساغربی» ادامه داد: در دوران خانه‌نشینی فرصتی برای بنده و آقای سجاد پور پیش آمد که مقداری از کارهایی که عمر دانشگاهی ام انجام نداده بودیم انجام د هیم. حاصل کار اول کتاب «دیپلماسی چند جانبه »بود و بعد از انتشار این کتاب اقدام تهیه و تدوین و نگارش کتاب فوق کردیم.

وی با بیان این‌که «کار واقعی برای تدوین این کتاب در قالب یک طرح مطالعاتی و با همکاری شورای راهبردی روابط خارجی انجام شد» افزود:‌ ما تلاش داشتیم که به یک درک صحیحی از وضعیت کنونی جهان و تحولات آن دست پیدا کنیم؛ چراکه درک صحیح باعث کنشگری به موقع و موثر می‌شود. در واقع درک مبتنی بر نگرشی خاص باعث پیشبرد آن نگرش می‌شود.

وی با بیان این‌که «پذیرش این واقعیت که ما خودمان می‌توانیم کنشگر باشیم در شکل‌گیری روند آینده تاثیرگذار است» ادامه داد: در چارچوب همین نظریات ما در همان مقطع به شورای راهبردی روابط خارجی پیشنهاد دادیم که مناسب است ما نیز تصویری از آینده داشته باشیم و با توجه به نقاط مثبت ایران بررسی کنیم که در شکل گیری دوران گذار چه نقشی می‌توانیم داشته باشیم. حدود ۳۵ جلسه در این ارتباط با حضور اساتید دانشگاه برگزار شد و گزارشی چهل صفحه‌ای در این چارچوب برای شورا تهیه کردیم بعد از آن احساس کردیم که لازم است این موضوع را بسط بیشتری دهیم و در راستای پیشبرد این موضوع کارگاه های آموزشی برای همکارانمان در وزارت خارجه در این زمینه برگزار کردیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان با تشکر از همراهی و همکاری آقای محمدکاظم سجاد پور در نگارش و تدوین این کتاب گفت:‌ آقای عبدالله مولایی نیز در راستای تهیه این کتاب همکاری بسیار زیادی با ما کردندو زحمت قسمت اعظم نگارش و تحقیق کتاب را ایشان کشیدند و من و آقای سجاد پور نیز چندین بار آن را مورد بررسی قرار دادیم.

وی با بیان این‌که «تدوین این کتاب در واقع یک شروع برای بررسی های بیشتر در زمینه موضوع کتاب است» گفت:‌البته این کتاب سیاست وزارت خارجه نیست بلکه یک تلاش دانشگاهی برای بررسی تحقیق و پژوهش در مورد آینده و دوران گذار است.

وی با تاکید بر این‌که «کشورهای مختلف برای تبیین وضعیت آینده و تدوین پیش‌بینی خود از این موضوع سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی انجام داده‌اند» ادامه داد: چرا که تبیین شرایط آینده بر آن چه رخ می دهد تاثیرگذار خواهد بود و ما باید به این موضوع توجه داشته باشیم. از دیگر سو در این چارچوب نباید گرفتار نگرش و نگاه دیگران باشیم.

وزیر خارجه کشورمان با بیان این‌که «این کتاب شروع این مبحث در محیط های آکادمیک است و ممکن است جنبه های اجرایی مهمی هم داشته باشد» افزود:‌ اما اکنون بیشتر تاکید بر این است که این بحث را در محیط دانشگاهی و آکادمیک مطرح کنند.

وی به عنوان این کتاب اشاره کرد و در بخشی از صحبت های خود گفت:‌ مهمترین بحثی که در این کتاب در ذهن داشتیم در عنوان کتاب قید شده است .

وی با بیان این‌که «تحولات در دوران گذار صرفا نه در غرب و نه توسط غرب شکل می گیرد» ادامه داد: هنوز بهتر است تحلیل گر ما روابط بین‌الملل را در فضای جنگ سرد و تحولاتی که آن فضا ایجاد کرد می بیند و بررسی می‌کنند در حالی که شرایط تغییر کرده است. من نمی گویم غرب مرده است و یا تاثیری در روابط بین‌الملل ندارد این ادعا نه صحیح و نه درست است اما باید این واقعیت را بپذیریم که دنیا فقط غرب نیست و همه تحولات در غرب شکل نمی گیرد و توسط آن‌ها ایجاد نمی شود .

این دیپلمات با بیان این‌که «در دوران گذار اشتباه محاسباتی می‌تواند به قیمت نابودی تمام شود»،‌ ادامه داد: در حال حاضر شاهد انجام کنش هایی توسط کنشگران غیرغربی و غیرسنتی هستیم . در واقع این کنشگران می‌توانند تاثیرات بزرگی را درروابط بین‌الملل داشته باشند و عدم درک صحیح این موضوع باعث می‌شود که ما نتوانیم تحلیل درستی را از آینده داشته باشیم و همچنین درک درستی نیز نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: امیدواریم این کتاب بتواند زمینه جدیدی را برای فکر کردن و کار دانشگاهی فراهم کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.