کاندیدای ریاست جمهوری گفت: بسیاری از مفاسد اقتصادی به واسطه عدم شفافیت اقتصادی است، لذا نباید امکانات منحصر به تعداد معدودی باشد، نظیر آن ۷۰ هزار میلیاردی است که تنها شش نفر به بانک بدهکار هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رفسنجان، سعید جلیلی شامگاه یکشنبه در جمع مردم رفسنجان رمز موفقیت را پس از گذشت ۳۴ سال از پیروزی انقلاب اسلامی مکتب، مردم و رهبری شایسته خواند و اظهار داشت: حلقه گمشده‌ای که این زنجیره سه‌گانه را کامل می‌کند، دولت خوب است.

وی تصریح کرد: بر اساس آیات قرآن اگر مردان و زنان عمل صالح انجام دهند زنگی و حیات طیبه و گوارایی دارند، لذا دستگاه‌های دولتی باید با عمل صالح زمینه را برای تحقق آرمان‌ها در عرصه‌های مختلف فراهم سازند.

جلیلی بیان داشت: در ۳۴ سال گذشته هرگاه ایمان و عمل صالح در کنار هم قرار گرفت یاری خدا بر موفقیت‌ها و پیروزی‌ها کمک کرد و در هشت سال دفاع مقدس شاهد بودیم که توان نظامی و امکانات نظامی ما از دشمن کمتر بود، اما ایمان و باورمان ما را بر دشمن پیروز کرد.

وی افزود: در تمام عرصه‌ها ملت ایران با ایمان و عمل صالح و باورهای دینی توانستند بر دشمن و فتنه‌هایی که علم می‌کند، پیروز شوند.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه وظیفه دولت استفاده از تمام ظرفیت‌ها است، تصریح کرد: برای ادامه مسیر با وجود الگویی چون ولی فقیه کمبودی نداریم زیرا راه ما مشخص است.

جلیلی با بیان اینکه امروز دولت و رئیس جمهوری که در راس آن است، باید با چنین نگاهی وارد عرصه شود، افزود: باید به آن چه که می‌گوییم، عمل کنیم و بدانیم آیا چیزهایی که گفته می‌شود، عملی می‌شود.

وی عنوان کرد: اولویت اول در دولت باید این باشد که برای آزادسازی ظرفیت‌ها ابتدا خود دولتی‌ها عمل کنند و در پرتو آن مردم هم وارد شوند و ابراز رضایت کنند و برای آزادسازی ظرفیت مراجعه کنند و از آنها استقبال شود.

جلیلی قوه مجریه را به ماشین و قطاری تشبیه کرد که اگر تاخیر داشته باشد، مردم ابراز نارضایتی می‌کنند و مهم‌ترین وظیفه رئیس جمهور را راه‌اندازی این قطار به سمت پیشرفت است، ابراز داشت: نمی‌شود.

وی اذعان کرد: اگر مردم می‌خواهند بر اساس اصول دین کاری انجام دهند، دولت باید کمک کند و یا حداقل موانع را از سر راه آنها بردارد و اگر رهبر رهنمودی می‌دهد و مردم می‌خواهند بر اساس آن کار کنند، دولت باید بسترش را فراهم کند.

جلیلی با اشاره به سال حماسه سیاسی و اقتصادی خاطرنشان کرد: نخستین گام برای اینکه حماسه مورد نظر رهبر محقق شود، این است که از ظرفیت‌های کشاورزی کشور حمایت کنیم.

وی افزود: اگر تنها از ظرفیت‌های کشاورزی استان کرمان به خوبی استفاده شود دیگر نیاز نیست به خاطر مواد کشاورزی مبلغ ۱۱ میلیارد دلار وارد کنیم و این پول در خود استان صرف شود، بهتر است و این یعنی فراهم سازی زمینه اشتغال و تولید به شرط آن که ساز و کارهای دولتی عوض شود.

وی بیان کرد: در دوران دفاع مقدس ساز و کار این بود که فرمانده ابتدا جلو می‌رفت و می‌گفت، بیایید و در دولت نیز باید همین طور باشد و چنین ساز و کارهایی را در ادارات بیاوریم وا ین باشد به جای اینکه کشاورز مراجعه کند و جواب سر بالا بشنود، بگوییم، می‌توانیم به تو کشاورز کمک کنیم و این گونه چیزها بعید نیست.

وی به گام دوم در این راستا اشاره و عنوان کرد: حمایت از تولید به معنای عام است یعنی منحصر به فردی نباشد.

وی گام سوم را شفاف‌سازی اقتصادی عنوان و بیان داشت: شفافیت اقتصادی باید ایجاد شود اگر منابع غنی، معدنی، طبیعی و نیروی انسانی و تمام ظرفیت‌ها در کنار هم قرار گیرد، پیشرفت بزرگی برای کشور حاصل می‌شود.

این کاندیدا اذعان کرد: بسیاری از مفاسد اقتصادی به واسطه عدم شفافیت اقتصادی است، لذا نباید امکانات منحصر به تعداد معدودی باشد، نظیر آن ۷۰ هزار میلیاردی است که تنها شش نفر به بانک بدهکار هستند و هیچ‌گونه کار تولیدی انجام نمی‌دهند و از آن در کار بورس و دیگر استفاده می‌کنند.

وی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم، ظرفیت آزاد شود باید برای آحاد مردم شرایط و فرصت ایجاد شود و هر کسی که ظرفیتی دارد، آن را انجام دهد.

وی به عدم انحصار در دوران دفاع مقدس اشاره و بیان کرد: آن دوران انحصاری نبود و همه وارد میدان می‌شدند و شهدا تقدیم انقلاب و اسلام شد، بنابراین در حال حاضر انحصار در بخش خصوصی شکل گرفته، لذا دولت باید به واردات و صادرات کمک کند و پشتیبان مردم باشد و نگذارد در این زمینه نیز انحصار ایجاد شود.

وی گفت: از بحث‌های بسیار اساسی این است که اگر می‌گوییم گرانی و بیکاری برطرف می‌شود از آن طرف از تولید حمایت شود و عده‌ای آن را محدود به خود نکنند این حماسه نیز رقم می‌خورد.

جلیلی به مالیات‌ها اشاره و بیان کرد: بسیاری از کارگران و کارمندان با اندک حقوق خود مجبور هستند، مالیات بپردازند در حالی که برخی با درآمد بالا و ثروت فراوان اصلا مالیت نمی‌پردازند و دولت باید در این زمینه توجه کند.

وی گفت: اگر می‌گوییم، دولت مقتدر است، منظور این است که ساز و کارهای قوی درست کند و اجازه ندهد هر کس از آن سوء استفاده کند.

وی به عضویت ایران در ۱۰ کشور صاحب انرژی اشاره و بیان داشت: این انحصار را کشور ما با قدرت شکست و ثابت کرد، می‌تواند از حق خود دفاع کند.

وی بیان کرد: کشورهای استکباری خود بیان می‌کنند که اقتدار ایران قابل انکار نیست و بالاترین مقام آمریکا اعلام می‌کند که مسائل منطقه با بودن ایران قابل حل نیست و چرا این جمله را در مورد کشورهای دیگر نمی‌گویند، زیرا اقتدار ایران در سایه وعده قرآنی است که حیات طیبه در پی دارد.

وی به شعار تنش‌زدایی برخی افراد اشاره و افزود: زمانی که عراق به ما حمله کرد، حمله نظامی بالاترین تنش بود و امروز ما دنبال تهدیدزدایی هستیم و باید مانع تهدید شویم، اگر دشمن به این خیال که با تهدید می‌تواند بر ایران پیروز شود، باشد، ایران تهدیدزدایی می‌کند.

وی افزود: باید از هر فرصتی برای منافع و ارزش ‌ای کشور استفاده کنیم، امروز در کشور ما ظرفیت‌های خوبی است که کشورها آماده تعامل با ما هستند و این یعنی فرصت و استفاده بهینه از فرصت‌ها را باید داشته باشیم.

جلیلی اظهار کرد: شرایط خوبی که داریم را باید پاس بداریم و نقاط قوت خود را بشناسیم و به همین دلیل شرایط خوب است که دشمن تهدید از برون و تردید از درون را راه می‌اندازد و می‌خواهد ما را دچار تردید کند اما ما باید دقت و توجه داشته باشیم و به شاخص ارزشمند خود یعنی ولی فقیه بنگریم.

وی اذعان کرد: با باور داشتن مردم در تمام عرصه‌ها به شکل صحیح وارد می‌شویم و عمل صالح را در دستگاه‌های مختلف ارتقا و پیشرفت‌ها موفقیت‌های بیشتری در پی خواهیم داشت.

وی خاطر نشان کرد: ۲۴ خرداد حماسه سیاسی خلق می‌شود و هر کس بار مسئولیت روی دوشش قرار گرفت، باید بتواند از فردای آن روز حماسه اقتصادی را هم رقم بزند و مسیر پیشرفت کشور را پرشتاب کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.