آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار روند - روزنامه شماره ۵۱۲۴

 • روند میان مدت همچنان نزولی است

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  در ۱۴ روز کاری گذشته، شاخص کل بورس اوراق بهادار تنها یک روز مثبت را تجربه کرد، یعنی از محدوده یک میلیون و ۲۶۴ هزار واحد به سطح یک میلیون و ۱۷۷ هزار واحد رسید که تقریبا کاهش حدود ۷ درصدی را تجربه کرد. این کاهش قیمت در صورت نبود دامنه نوسان متقارن می‌توانست بیشتر باشد که البته اگر این دستورالعمل وجود نداشت، شاید تا به حال بازار به تعادل رسیده بود. احترام گذاشتن به مکانیزم عرضه و تقاضای بازار، یکی از اصول ابتدایی فعالیت در بازارهای مالی است که متاسفانه نه در سرمایه‌گذاران و نه در نهادهای مسوول دیده نمی‌شود. کارآیی بورس تهران با دامنه نوسان ۵ درصدی خود به خود کم بود و با این دامنه نوسان نامتقارن کمتر هم شد و ریسک نقد‌شوندگی بازار به شدت افزایش یافته است.
 • تعویق صعود به انتهای فروردین‌ماه

  محمد سلیمانی / مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه
  با توجه به نمودار شاخص‌کل بورس در تایم‌فریم روزانه، اولین فاز اصلاح در قالب الگو زیگزاگ در یک‌میلیون و دویست هزار واحد تکمیل شد و در حال‌حاضر در دومین فاز اصلاحی میان‌مدتی خود قرار دارد که به نظر این الگو نیز در قالب زیگزاگ در محدوده یک‌میلیون و پنجاه الی ۹۶۰ هزار واحد به پایان برسد.
 • ارزش سهام عدالت افت کرد

  ارزش سهام عدالت (۵۰۰ هزار تومانی) در آخرین روز از داد و ستد‌های هفته گذشته ۱/ ۱ درصد افت کرد. بر این اساس ارزش این پرتفو با کاهش ۱۰۳ هزار تومانی به ۹ میلیون و ۵۶ هزار تومان رسید. مشابه روز‌های اخیر و آنچه در کلیت بازار رخ می‌دهد بیشتر نماد‌های تشکیل دهنده‌ این پرتفو در روز چهارشنبه افت قیمت داشتند. در مقابل اما نماد‌هایی همچون فولاژ، وپست، مارون و شبندر از معدود نماد‌هایی بودند که رشد قیمت را تجربه کردند و مانع از افت بیشتر ارزش این سبد شدند.
 • سهم بالای محصولات شیمیایی از صفوف خرید

  رضا شاکری تحلیلگر بازار سرمایه
  تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار داده است. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند شناسایی شده‌اند.
 • معرفی کلی نسبت‌های فعالیت

  زهره صفری کارشناس بازار سرمایه
  نسبت‌های فعالیت از آن دسته نسبت‌هایی هستند که می‌توانند در دوره‌های مدیریتی مختلف، تفاوت استراتژی‌های مدیریتی هر مدیر را نمایش دهند. درواقع این نسبت‌ها نشان می‌دهند که مدیریت دارایی یک مجموعه چقدر کارآ بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر