آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۱۱۹

 • محمد بن‌سلمان قاتل خاشقجی

  دنیای‌اقتصاد: دولت آمریکا روز جمعه ۸ اسفندماه بخشی از گزارش نهادهای اطلاعاتی این کشور پیرامون قتل خاشقجی را از طبقه‌بندی محرمانه خارج کرد. بر اساس گزارش نهادهای اطلاعاتی، محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان طرح ربودن یا قتل خاشقجی را تایید کرده است. این گزارش یک روز بعد از گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده با پادشاه و ولیعهد عربستان از رده‌بندی محرمانه خارج شد. در این گفت‌وگو طرفین بر اتحاد سنتی دو کشور و ادامه همکاری‌ها تاکید کردند.
 • هیچ‌کس نمی‌داند سوچی کجاست

  دنیای اقتصاد: بانک جهانی اعلام کرد که درخواست‌های میانمار را برای کمک مالی پس از کودتا مورد رسیدگی قرار نمی‌دهد. همزمان نماینده سازمان ملل هشدار داده است که از هر وسیله‌ای برای متوقف کردن روند کنونی در میانمار استفاده خواهد کرد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  نیکسون می‌گفت: «اساسا، نمی‌توانیم دست‌خالی به سایگون برویم.» کیسینجر موافق بود. این موجب تضعیف «تیو» می‌شد. هانوی که از تمام تردیدها و دودلی‌ها در واشنگتن و سایگون بی‌حوصله شده و صبر خود را از دست ‌داده بود شروع به سخت کردن موضع مذاکراتی خود کرد و این همان چیزی بود که نیکسون و کیسینجر به آن نیاز داشتند. با وجود محاسبات خودشان، «تیو» نماینده «۸۰ درصد» از مشکلاتشان بود یعنی چیزی که «ما نمی‌توانیم بگوییم.» در عوض، بار انسداد معامله باید برعهده ویتنام‌شمالی گذاشته شود که باید مجبور به پرداخت هزینه‌ای گزاف شوند.
 • مرگ پنج معترض عراقی در ناصریه

  دنیای اقتصاد: به گفته ناظر حقوق بشر، در پی شلیک گلوله‌های جنگی نیروهای امنیتی به سوی جمعیتی از تظاهرات‌کنندگان، دست کم سه نفر در اعتراضات ضد دولتی عراق کشته شده‌اند. به گزارش الجزیره، کمیسیون عالی رسمی حقوق بشر عراق گفت جمعه مرگبارترین روز در پنج روز اعتراضات اخیر این کشور بود که منجر به کشته شدن ۵ معترض در جنوب شهر ناصریه شد. یک پزشک به خبرگزاری فرانسه «۴۷ نفر دیگر زخمی شدند اما بیمارستان‌ها همه مملو از بیماران ویروسی کرونا است. ما در حال تلاش برای یافتن مکان‌هایی برای درمان آنها هستیم.
 • تحریم‌های بیشتر آمریکا علیه روسیه

  تاس: سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: آمریکا احتمالا ظرف چند هفته آتی تحریم‌های بیشتری را علیه روسیه اعلام می‌کند. جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره زمان اعلام تحریم‌های بیشتر احتمالی علیه روسیه گفت: این تحریم‌ها ظرف چند هفته و نه چند ماه اعلام می‌شوند. این یک روند در جریان است و همان‌طور که می‌دانید این روند شامل بررسی نه تنها دخالت روس‌ها در انتخابات ۲۰۲۰ بلکه جایزه‌هایی است که طبق گزارش‌ها برای کشتن نیروهای آمریکایی در افغانستان تعیین کرده‌اند و همچنین حمله سایبری به شرکت نرم‌افزاری «سولار ویندز» است. در این روند عناصر بسیاری وجود دارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر