آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۱۱۶

 • نتانیاهو رنگ عوض می‌کند

  دنیای اقتصاد: نتانیاهو به شدت به‌دنبال رأی اعراب اسرائیلی است. پس از حضور «یاییر لاپید» یکی از مدعیان نخست‌وزیری بود که نتانیاهو گفت می‌تواند با نمایندگان عرب، دولت ائتلافی تشکیل دهد؛ هرچند در ابتدا آنها را تحقیر می‌کرد. او تعهد کرده است که منابع بیشتری را برای اجتماعات عرب و مبارزه با جرائم بومی و بی‌پایان در محلات عرب اختصاص دهد. بی‌بی خود را «ابو‌یاییر» می‌نامد.
 • پکن آماده گفت‌وگوی سازنده با واشنگتن است

  دنیای‌اقتصاد: وزیر امور خارجه چین روز دوشنبه تاکید کرد که آمریکا و کشورش در صورت ترمیم روابط آسیب‌دیده خود می‌توانند در زمینه مسائلی همچون تغییرات آب و هوایی و پاندمی ویروس کرونا همکاری کنند. به گزارش رویترز، وانگ یی، وزیر خارجه چین اظهار کرد: پکن آماده از سرگیری گفت‌وگوی سازنده با واشنگتن است. این در حالی است که روابط بین دو کشور در زمان دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق به پایین‌ترین سطحش در چند دهه اخیر تنزل یافت. وانگ یی همچنین از واشنگتن خواست تعرفه‌های مربوط به کالاهای چینی را حذف کند و همچنین دست از آنچه او سرکوب غیرمنطقی بخش فناوری چین خواند، بردارد؛ گام‌هایی که به گفته وی شرایط لازم را برای همکاری ایجاد خواهند کرد.
 • تگزاس قربانی خطای راهبردی محافظه کاران

  دنیای اقتصاد: تگزاس این روزها در مرکز توجهات آمریکا قرار دارد. خاموشی سراسری و قطع شدن سیستم آب‌رسانی در این ایالت، آمریکا را به فکر تجدیدنظر در زیرساخت‌های این کشور انداخت. یکی از طرح‌های بایدن برای احیای زیرساخت‌ها که همنوا با توافق آب و هوایی پاریس است، به تعهد بایدن به استفاده و ترویج انرژی‌های سبز یا پاک باز می‌گردد اما او برای این منظور، کار راحتی ندارد و جمهوری‌خواهان مخالف این موضوع هستند. سوال اساسی که در این میان مطرح است،این است که چرا جمهوری‌خواهان مخالف انرژی سبز هستند. نوآمی کلاین، از دانش‌آموختگان دانشگاه راتجرز که در زمینه مسائل زیست‌محیطی تخصص دارد در یک یادداشت در نیویورک‌تایمز به این موضوع پرداخته است. او می‌نویسد: جمهوری‌خواهان با برقراری انرژی پاک در تگزاس مخالف هستند. اما چرا؟ دولت کوچک تگزاس از بحران اعتیاد به سوخت‌های فسیلی و عدم اصلاح بازار رنج می‌برد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  نیکسون و کیسینجر همراه با اقدامات نظامی و دیپلماتیک خود کوشیدند تا‌ معامله را برای هانوی شیرین کنند. مذاکرات مخفیانه در فوریه ۱۹۷۰ در پاریس شروع شد، با این موضع که واشنگتن هم از قبل خواستار «عقب‌نشینی متقابل» بود و این در حالی بود که پیش‌تر جانسون خواستار این بود که ابتدا ویتنامی‌های شمالی عقب‌نشینی کنند. در ماه مه، نیکسون اعلام کرد که آماده پذیرش آتش‌بس است، حتی بدون عقب‌نشینی ویتنام شمالی. به لحاظ نظامی، این امتیاز تقریبا بی‌معنی بود؛ چگونه آتش‌بسی را به اجرا درمی‌آورید که تا‌ حد زیادی جنگی چریکی بود؟ اما به لحاظ دیپلماتیک، این یک گام بزرگ به‌سوی موضع ویتنام شمالی بود و به مبنایی برای راه‌حلی تبدیل شد که در نهایت در سال ۱۹۷۳- ۱۹۷۲ به آن دست‌یافته شد. کیسینجر می‌گفت: «این نشان داد که تصمیمی با پیامدهای عمیق بلندمدت است.» بااین‌حال، ویتنامی‌های شمالی حاضر به معامله نشدند.
 • اعتصاب سراسری در میانمار

  دنیای‌اقتصاد: در جریان اعتصاب سراسری روز دوشنبه در میانمار علیه کودتا، هزاران معترض با وجود تهدید از سوی مقام‌های این کشور دست به تجمع زدند و دست از کار کشیدند. به گزارش رویترز، سه هفته پس از آنکه خونتای نظامی قدرت را از چنگ دولت مدنی درآورد، نتوانسته اعتراضات و جنبش نافرمانی مدنی را که علیه کودتا آغاز شده است، متوقف کند. یکی از معترضان گفت: «همه در این اعتصاب سراسری حضور دارند. ما باید بیرون بیاییم و در این اعتراض شرکت کنیم.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر