آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۷۴

 • مردم را از دموکرات‌ها می‌ترسانند

  دنیای اقتصاد: جمهوری‌خواهان جورجیا مدام یک پیام را برای مردم این ایالت می‌فرستند: «از دموکرات‌ها بترسید.» سناتورهای جمهوری‌خواه، کلی لوفلر و دیوید پردو امید دارند از طریق این استراتژی موفق به جذب بیشتر آرای مردمی شوند تا اینکه نشان دهند چه در چنته دارند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، بیشترین هورا کشیدن‌ها در مورد لوفلر به سخنانش و ایده‌هایش مربوط نمی‌شود. وقتی جمعیت زیادی حاضر می‌شود، از جمله در برنامه صبح پنج‌شنبه در حومه آتلانتا، لوفلر با الهام از دونالد ترامپ به رقای خود حمله می‌کند و به آنها انگ مارکسیستی و سوسیالیستی بودن می‌زند. او کمتر از محتوای برنامه‌های خود سخن به میان می‌آورد.
 • پنس به ترامپ پشت کرد

  دنیای‌اقتصاد: وکلای مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا از قاضی فدرال خواستند تا درخواست «لوئی گومرت» نماینده جمهوری‌خواه از تگزاس را که می‌کوشید مایک پنس را وادارد تا آرای الکترال چند ایالت کلیدی را نادیده بگیرد، رد کند. قرار است کنگره آمریکا هفته آینده برای تایید انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ تشکیل جلسه دهد.
 • سال نوی میلادی با رخوت کرونایی

  دنیای‌اقتصاد: هر سال در ۳۱ دسامبر ما خطی در زمان ترسیم می‌کنیم.هر سال در این شبی که قرار است وارد سال جدید شویم، یا پنجره‌هایمان را می‌گشاییم، یا چیزی می‌خوریم یا به سوی اقیانوس‌های یخی می‌رویم اما ایده هر سال یک چیز مشترک است: چیزی را پشت سر می‌گذاریم و مهر و موم می‌کنیم و آن را به گذشته می‌سپاریم. در حقیقت، آن چیز دیگر بخشی از گذشته محسوب می‌شود. ما بار دیگر اتفاقات جدیدی را تجربه می‌کنیم.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  اما تنها در قرن بیستم، پس از جنگ جهانی اول، این رویکرد وارد روابط بین‌المللی شد. دولتمردان و محققان شروع به استفاده از آن چیزی کردند که به مثابه «قدرت» و «قول عقل» برای [جلوگیری از] درگیری میان ملت‌ها می‌شناختند، با این انتظار که تمام مناقشات بتواند به‌طور منطقی از طریق گفتمان و درک متقابل حل و فصل شود و از آنجا که اختلافات از طریق گفت‌وگو و مصالحه حل نمی‌شد، ناکامی همانا در معضل غیرمنطقی بودن و نامعقول بودن بود نه خود رویکرد عقل‌گرایانه.
 • ایده «بریتانیای جهانی» به کجا می‌رود؟

  دنیای‌اقتصاد، شادی آذری: نشریه انگلیسی اکونومیست برای نخستین شماره خود در سال ۲۰۲۱ دو نسخه منتشر کرده است، یکی مخصوص بریتانیا و اروپا، دیگری برای سایر نقاط جهان. با اجرای برگزیت و جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا نشریه اکونومیست هم اعلام کرده است از این پس این دو منطقه را مجزا تلقی می‌کند و در صورت لزوم ممکن است در برخی هفته‌ها نسخه‌هایی مجزا از این نشریه برای انگلستان و اروپا منتشر کند.این هفته اما در یکی از نسخه‌های این نشریه که مختص انگلستان و اروپا منتشر شده است، به نقش بریتانیا در جهان پرداخته شده است.
 • پدر جانسون به‌دنبال تابعیت فرانسه

  الجزیره: استنلی جانسون، پدر بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس فاش کرد که به‌دنبال گرفتن گذرنامه فرانسوی برای خود است. استنلی جانسون ۸۰ساله که از اعضای سابق پارلمان اروپا است، در صحبت با رادیو آر‌تی‌ال «RTL» به زبان فرانسوی گفت: «من همیشه اروپایی خواهم بود، مطمئنا نمی‌توان به مردم انگلیس گفت که شما دیگر اروپایی نیستید. داشتن رابطه با اتحادیه اروپا مهم است. مادر من فرانسوی بود و حق دارم که به دنبال تابعیت فرانسه باشم.» همسر استنلی جانسون نیز متولد منطقه ورسای است و تابعیت فرانسوی دارد. راشل جانسون، خواهر نخست‌وزیر بریتانیا نیز پیش‌تر از تصمیم اولیه پدرش در ماه مارس ۲۰۲۰ ابراز خرسندی کرده و گفته بود:«خبر خوبی است. به این ترتیب من هم می‌توانم فرانسوی شوم.» این اتفاق اندکی پس از آن روی داد که پسر او بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس، قرارداد تجاری پسابرگزیت را با اتحادیه اروپا امضا کرد. بوریس جانسون اظهار کرد: امضای قرارداد پسابرگزیت به معنای پایان انگلیس به‌عنوان یک کشور اروپایی نیست. ما دارای تمدن اصلی اروپایی هستیم. انگلیس پس از ۴۸ سال عضویت در اتحادیه اروپا در چند روز آینده رسما اتحادیه اروپا را ترک می‌کند.
 • حمله هوایی عربستان به مواضع حوثی‌های یمن

  الجزیره: جنگنده‌های ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی روز پنج‌شنبه در واکنش به آنچه تلافی نسبت به حملات حوثی‌ها به بندر عدن در جنوب یمن می‌خواندند، مواضع حوثی‌ها در صنعا را هدف قرار دادند.
 • سال جدید در کره شمالی بدون سخنرانی «اون»

  الجزیره: رهبر کره‌شمالی سال نوی میلادی را با نوشتن یک نامه برای شهروندان این کشور و بازدید از مقبره پدر و پدربزرگش آغاز کرد اما نشانه‌ای از اینکه وی می‌خواهد مانند سال‌های گذشته برای سال جدید میلادی سخنرانی کند، وجود ندارد.
 • دعوت از امیر قطر برای نشست شورای همکاری

  الجزیره: امیر قطر به نشست همکاری شورای خلیج‌فارس دعوت شد. شیخ تمیم هنوز تایید نکرده است که آیا قصد حضور در این نشست را دارد یا نه. این جلسه قرار است در روز پنجم ژانویه برگزار شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر