آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۶۴

 • ناامیدی چپ‌گرایان از کابینه بایدن

  دنیای اقتصاد: چپ‌گرایان دموکرات به رهبری برنی سندرز از ترکیب کابینه بایدن به‌شدت ناراضی‌اند و حتی از ادامه همکاری با این دولت ناامید شده‌اند. تیم سیاست خارجی و امنیت ملی بایدن کاملا متمایل به میانه است. در حوزه اقتصاد و مبارزه با نابرابری نیز اگرچه بایدن به چپ شیفت کرده، ولی انتظارات چپ‌گرایان را برآورده نکرده است.
 • نیمی از آژانس‌های دولتی و هزاران شرکت آسیب دیده‌اند

  دنیای‌اقتصاد: رئیس دفاع سایبری آمریکا در اواخر ماه فوریه در یک ضیافت شام خصوصی برای مدیران امنیت فناوری در هتل «سنت رجیس» در سانفرانسیسکو سخنرانی کرد و در آنجا از این سخن گفت که سازمان متبوعش چقدر از کشور در برابر جاسوسی محافظت می‌کند. طبق گزارش خبرنگار رویترز که در ضیافت شام ۲۶ فوریه حضور داشت، ژنرال «پاول ناکاسونه»، رئیس آژانس امنیت ملی (NSA) و فرمانده سایبری ایالات متحده گفت که تیم‌های ایالات متحده «دشمن را بهتر از خودش درک می‌کنند». سخنرانی وی قبلا در جایی گزارش و منتشر نشده است. «کریستوفر بینگ»، «جوزف من»، «رافائل ساتار» و «جیک استابز» در گزارش ۲۰ دسامبر برای رویترز نوشتند، بر اساس جدول زمانی منتشر شده از سوی مایکروسافت و بیش از ۱۰ پژوهشگر سایبری دولتی و غیردولتی، هنگام صحبت ژنرال ناکاسونه، هکرها کد مخربی را در شبکه یک شرکت نرم‌افزاری تگزاس به نام SolarWinds Corp تعبیه می‌کنند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  اگرچه مقدر بود که مورگنتا و اشتراوس در جنگشان علیه همکاران شیکاگویی‌شان متحد باشند اما همان‌قدر هم مقدر بود به همان اندازه رقیب فکری باشند. هر دو تحسین‌کننده خرد یونانیان باستان بودند - مورگنتا به‌عنوان متخصص روابط خارجی، واحدی در مورد ارسطو را تدریس می‌کرد - اما وقتی نوبت به «مدرن‌ها» می‌رسید، نزاع‌ها غیرقابل اجتناب می‌شد. برای مثال، مورگنتا «حقیقت جاودان بینش هابز در مورد ماهیت جامعه» را پذیرفت در حالی که ‌‌نزد اشتراوس، او یکی از پیشگامان هر آن چیزی بود که در اندیشه معاصر راه به خطا برده است. اشتراوس، ماکیاولی را هم به همین شیوه می‌دید در حالی که‌ مورگنتا باور داشت او «دچار سوءتعبیر شده است.» مورگنتا استدلال می‌کرد این درست نیست که ماکیاولی تصور می‌کرد اخلاقیات هیچ جایی در روابط بین‌الملل ندارد. مورگنتا می‌گفت: «او آشکارا می‌دید که اگر می‌خواهید در روابط خارجی موفق باشید، باید از ابزارهایی استفاده کنید که به واسطه آن اهداف خارجی، یعنی، سیاست قدرت حاصل شود.»
 • ترامپ حکومت نظامی را تکذیب کرد

  نیویورک تایمز: به دنبال انتشار برخی گزارش‌ها مبنی بر رایزنی ترامپ با مشاور امنیت ملی سابقش درباره احتمال اعمال حکومت نظامی برای تغییر نتایج انتخابات، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توییتری نوشت: حکومت نظامی مساوی اخبار جعلی است. ظاهرا گفته می‌شود دونالد ترامپ از مایکل فلین خواسته بود تا در نشست روز جمعه در کاخ سفید به بررسی این ایده بپردازد. این نشست تازه‌ترین تلاش دونالد ترامپ برای تغییر شکست خود مقابل جو بایدن بود. فلین از حامیان سفت و سخت ادعاهای انتخاباتی ترامپ است.
 • چین و اتحادیه اروپا در آستانه توافق‌ اقتصادی و تجاری

  خبرگزاری آلمان: ظاهرا پس از سال‌ها رایزنی و چانه‌زنی، چین و اتحادیه اروپا در آستانه امضای توافق‌نامه حمایت از سرمایه‌گذاری هستند. این توافق ممکن است در ماه پایانی ریاست دوره‌ای آلمان بر شورای اتحادیه اروپا به امضا برسد. دوره شش ماهه ریاست آلمان بر شورای اتحادیه اروپا کمتر از دو هفته دیگر، در پایان سال جاری میلادی خاتمه می‌یابد. مطابق برخی شواهد به نظر می‌رسد کشورهای عضو اتحادیه اروپا و چین به زودی امضای یک توافق‌نامه جامع اقتصادی و تجاری را نهایی می‌کنند.
 • هشدار الکاظمی نسبت به فروپاشی سیاسی در عراق

  روسیاالیوم: نخست‌وزیر عراق ضمن مرتبط دانستن بحران سیاسی در این کشور با فساد، نسبت به فروپاشی نظام سیاسی و اجتماعی عراق هشدار داد. مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در جلسه فوق‌العاده کابینه درباره بودجه ۲۰۲۱، گفت: از سال ۲۰۰۳ از اشتباهاتی رنج می‌بریم که نظام سیاسی و اجتماعی را به فروپاشی کامل تهدید می‌کند. یا باید فروپاشی کامل و آشوب را بپذیریم یا اصلاحات انجام دهیم. عاقلانه نیست تسلیم معادله فاسد سابق شویم یا اوضاع را درست کنیم یا مردم را به بازی بگیریم. الکاظمی گفت: بحران سیاسی در عراق با سه مساله قدرت، پول و فساد مرتبط است و ما برای حل بحران با روش اقتصادی و با اتخاذ تصمیمی جسورانه برای از بین بردن مانع فساد و پول تلاش می‌کنیم. الکاظمی گفت: من اولین متضرر از بودجه سال آتی هستم چرا که در معرض انتقادات زیادی قرار می‌گیرم. می‌توانستم وارد انتخابات شوم و مردم را فریب دهم اما وجدانم هرگز این را قبول نمی‌کند. ما باید مسوولیت‌پذیر باشیم چراکه این یک مساله تاریخی و سرنوشت‌ساز است. پیش از این بانک مرکزی عراق تصمیم گرفت ارزش پول ملی را به ۱۴۵۰ دینار برای یک دلار کاهش دهد. این اقدام با هدف تامین نقدینگی به خاطر بحران مالی در کشور است. عراق برای تامین ۹۵ درصد هزینه‌های دولت به درآمدهای فروش نفت تکیه می‌کند. عراقی‌ها از سال‌ها پیش به گسترش فساد در دولت و هدر رفتن صدها میلیارد دلار از سال ۲۰۰۳ اعتراض می‌کنند. از سوی دیگر، مقتدی صدر در توییتی نوشت: بانک مرکزی و بقیه بانک‌ها اسیر فساد و مفسدین هستند و دولت و پارلمان باید با روش‌های تخصصی برای پایان فساد تلاش کنند و شناور کردن ارز کافی نیست. وی افزود: این اقدام یک چاقوی دو لبه است که عراق را از یک بحران خارج و آن را وارد بحران شدیدتری می‌کند و تنها متضرر، مردم هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر