آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۲۴

 • هراس آمریکا از پساانتخابات

  دنیای‌اقتصاد: انتخابات به شدت دوقطبی‌شده امسال آمریکا موجب شده است که ترس از درگیری‌ها در فردای روز انتخابات افزایش یابد. خرید محصولات غذایی به شکل فراوان و افزایش خرید اسلحه در ایالت‌هایی مانند تگزاس نشان می‌دهد مردم به شدت نگران امنیت ایالت‌های خود پس از اعلام نتایج انتخابات هستند. برخی فروشگاه‌ها در دیترویت و واشنگتن دی‌سی نیز مغازه‌های خود را از ترس ناآرامی‌ها مجهز به حفاظ کرده‌اند. در برخی ایالت‌ها نیز به دستور فرمانداران نیروهای گارد ملی و پلیس در وضعیت آماده‌باش قرار گرفته‌اند.
 • روزنه امید در لبنان

  دنیای‌اقتصاد: منابع خبری از تحول جدیدی در روند تشکیل دولت لبنان خبر می‌دهند و می‌گویند حریری قرار است به زودی ترکیب دولت با ۱۸ وزیر تکنوکرات را به «عون» تقدیم کند. بر همین اساس، قرار است به زودی شاهد تحول جدیدی در صفحه شطرنج تشکیل دولت لبنان باشیم. سعد حریری، نخست‌وزیر مکلف لبنان امروز ساختاری را به میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان، براساس دیدگاهش برای تشکیل دولتی متشکل از ۱۸ وزیر از افراد متخصص ارائه می‌کند که این ساختار به دور از گروه‌‌بندی‌های سیاسی و سهمیه‌بندی‌هایی است که باعث می‌شود حریری هم به تجربه دولت حسان دیاب دچار شود. این ترکیب تنها براساس چرخش در پست‌ها به جز پست وزارت دارایی است که به شیعیان تعلق دارد. «تیمور ازهاری» در گزارشی برای الجزیره نوشت، حریری با رای اکثریت ضعیف پارلمانی مسوول تشکیل کابینه شد آن هم کمتر از یک سال پس از استعفای او در بحبوحه تظاهرات گسترده.
 • تراژدی اجتناب ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  آرنت بار دیگر، درست قبل از حرکت آلمان‌ها به سوی فرانسه، این بار به‌دست فرانسوی‌ها در قالب بخشی از برنامه بازداشت «خارجی‌های دشمن» دستگیر شد. او یک بار دیگر خوش‌شانس بود که موفق شد از اردوگاه بازداشتی‌ها فرار کند جایی که او و هزاران نفر دیگر در حبس نگاه داشته می‌شدند؛ بیشتر زنانی که با او بودند در آشوویتز جان خود را از دست دادند. او راه خود را به جنوب و به سوی مارسی و سپس- درست یک گام جلوتر از پلیس- به پرتغال و در نهایت در سال ۱۹۴۱ به سوی ایالات‌متحده در پیش گرفت. او که در نهایت در ایالات‌متحده احساس امنیت می‌کرد، دغدغه‌اش تحقیق در مورد یهودستیزی بود؛ در حالی که ستون‌هایی هم برای روزنامه آلمانی- یهودی «Aufbau» می‌نوشت و به‌صورت پاره‌وقت در کالج بروکلین هم تدریس می‌کرد. آرنت در یک انتشاراتی که در زمینه موضوعات مربوط به یهودیان فعالیت می‌کرد سردبیر شد و شروع به نگارش مقالاتی در مجله‌های برجسته فکری آمریکا مانند «Partisan Review» و « Commentary» کرد.
 • حمله تروریستی در اتریش

  گاردین: در جریان حملات شامگاه دوشنبه در وین پنج تن از جمله یک مهاجم کشته شده و ۱۷ تن هم به شدت زخمی شده‌اند. وزیر کشور اتریش یک «تروریست‌ بنیادگرا» را مسوول دانسته و گفت تحقیقات درباره این حمله ادامه دارد.
 • درگذشت روزنامه‌نگار کهنه کار بریتانیایی

  گاردین: «رابرت فیسک» روزنامه‌نگار معروف و کهنه کار بریتانیایی در سن ۷۴ سالگی در بیمارستانی در شهر دوبلین درگذشت. این نویسنده و روزنامه‌نگار از روز جمعه و پس از سکته در بیمارستان بستری شده بود و در نهایت نشریه ایندیپندنت که رابرت فیسک سال‌ها برای آنها فعالیت می‌کرد، خبر درگذشت او را تایید کرد.
 • عزای عمومی در افغانستان

  بی‌بی‌سی: دولت افغانستان روز سه‌شنبه ۱۳ آبان را به‌دلیل حمله خونین به دانشگاه کابل ماتم ملی (عزای ملی) اعلام کرده است. وزارت صحت افغانستان گفته که در این حمله ۲۲ نفر کشته و ۲۲ نفر زخمی شده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر