• خطر سقوط قریب‌الوقوع مزارشریف

  دنیای‌اقتصاد: نبردهای شدید میان نیروهای دولتی افغانستان و طالبان بر سر کنترل ولایت‌های مختلف به اوج رسیده است. بر اساس جدیدترین اخبار، درگیری‌ها میان طرفین در شهرهای میمنه از ولایت فاریاب، تالقان واقع در ولایت تخار، پلخمری در ولایت بغلان و مناطقی واقع در ولایت کندوز از روز دوشنبه ۳۱ خرداد آغاز شد. گزارش‌های جدید حاکی از سقوط قریب‌‌الوقوع مزار شریف است. اگرچه وزارت دفاع افغانستان در تازه‌ترین اطلاعیه خود اعلام کرد که طالبان از حومه‌ شهر مزار شریف عقب رانده شده‌ اما همزمان فراخوان‌هایی برای بسیج عمومی علیه طالبان در مزار شریف صادر شده است.
 • تحریم‌های گسترده غرب علیه بلاروس

  دنیای‌اقتصاد: در راستای تلاش‌های جدید برای تنبیه دولت لوکاشنکو به‌دلیل سرکوب در این کشور، دولت‌های غربی به‌طور مشترک بر تحریم صنایع مهم کشور، از جمله پتاس و امور مالی تمرکز کردند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، در واکنش به بازداشت ماه گذشته روزنامه‌نگار جوان مخالف لوکاشنکو، ایالات‌متحده، اتحادیه اروپا، انگلیس و کانادا روز دوشنبه متحد شدند تا تحریم‌های بیشتری علیه رئیس‌جمهور بلاروس به‌دلیل نقض حقوق‌بشر اعمال کنند. این چهار کشور در بیانیه مشترکی اظهار کردند: «ما در نگرانی عمیق خود در باب ادامه رفتارهای ضد‌حقوق‌بشری لوکاشنکو، آزادی‌های اساسی و حقوق بین‌الملل متحد هستیم.» آنها گفتند: «ما متعهد هستیم که از آرمان‌های دموکراتیک مردم بلاروس که مدت‌ها سرکوب شده است، حمایت کنیم و در کنار هم هستیم و به این رژیم برای بی‌توجهی آشکار به تعهدات بین‌المللی هزینه‌هایی را تحمیل می‌کنیم.»
 • دوئل پسا‌انتخاباتی در ارمنستان

  دنیای‌اقتصاد: نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر موقت ارمنستان روز دوشنبه در پی شمارش آرای بیش از سه‌چهارم صندوق‌های حوزه‌های رای‌گیری، مدعی پیروزی در انتخابات زودهنگام ارمنستان شد. این در حالی است که اتحاد اصلی مخالف حزب حاکم، به رهبری «روبرت کوچاریان» این نتیجه را رد و ادعا کرد که تقلب گسترده‌ای صورت گرفته است. بر اساس نتایج اولیه انتخابات پارلمانی یکشنبه، حزب حاکم «پیمان مدنی» به رهبری پاشینیان با ۶/ ۵۵ درصد آرا پیشتاز است. این در حالی است که اتحاد به رهبری روبرت کوچاریان، رئیس‌جمهور سابق نیز ۲۰ درصد آرا را به‌دست آورده است. در مجموع ۲۱ حزب و چهار اتحاد در انتخابات زودهنگام پارلمانی ارمنستان شرکت کردند. به گزارش نیویورک‌تایمز و رویترز، نیکول پاشینیان که خود را پیروز انتخابات اعلام کرده بود، گفت: «مردم ارمنستان، به حزب پیمان مدنی ماموریت داده‌اند که کشور را رهبری کند و به شخص من به‌عنوان نخست‌وزیر ماموریت داده‌اند که کشور را هدایت کنم.»
 • چرا حزب مکرون شکست خورد؟

  سید نادر نوربخش دکترای جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران
  روز یکشنبه ۲۰ ژوئن فرانسه شاهد برگزاری دور نخست انتخابات منطقه‌ای بود، این امر از این نظر اهمیت دارد که این انتخابات به نوعی پیش‌درآمدی بر انتخابات مهم سال آینده ریاست جمهوری محسوب می‌شود که بسیاری از هم‌اکنون چشم به نتایج آن دوخته‌اند. همه‌گیری کرونا باعث شد این انتخابات دو بار به تاخیر بیفتد. بر اساس نتایج، جناح لیبرال حاکم (حزب جمهوری به پیش) به رهبری مکرون با شکست سنگین و تنها کسب حدود ۱۰ درصد آرا در جایگاه پنجم قرار گرفت، در حالی که جناح راست میانه محافظه‌کار (حزب جمهوری‌خواهان) و جناح راست افراطی (حزب اجتماع ملی) به ترتیب جایگاه‌های اول و دوم را به خود اختصاص دادند. نکته حائزاهمیت دیگر در این انتخابات مشارکت حدود ۳۰ درصد از واجدین شرایط بود که در نوع خود از زمان تاسیس جمهوری پنجم بی‌سابقه محسوب می‌شد.
 • بازگشایی مجمع اقتصادی قطر

  دنیای‌اقتصاد: امیر قطر به‌طور رسمی مجمع اقتصادی قطر ۲۰۲۱ را افتتاح کرد؛ مجمعی که بر رهبری و استراتژی‌های جهانی برای حمایت از رشد اقتصادی پساپاندمی تمرکز خواهد کرد. الجزیره در گزارش ۲۱ ژوئن در همین رابطه نوشت؛ این مجمع سه روزه مجازی با همکاری بلومبرگ و با شعار «افق‌های جدید برای فردا» روز دوشنبه آغاز شد. در این مجمع سه‌روزه بیش از ۱۰۰ رهبر جهانی، دیپلمات، دانشگاه و تاجر و بازرگان حضور خواهند داشت. امیر قطر «شیخ تمیم بن‌حمد آل‌ثانی» در سخنان افتتاحیه‌اش گفت که این مجمع «به‌دنبال غنی‌کردن گفت‌و‌گوها در مورد اقتصاد جهانی و مرحله پس از کووید-۱۹» است. امیر قطر گفت که نقش دولت در پرداختن به مساله کووید «غیرقابل چشم‌پوشی» و «ضروری» بود اما باید تلاش‌هایی برای مشارکت جامعه مدنی و بخش تجاری هم انجام گیرد و این امر باید همزمان به‌صورت جهانی اتفاق افتد.
 • تاریخ تکرار می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: جست‌وجوی دانشمندان در مورد ریشه‌های کووید-۱۹ و حوادث بعد از آن برای دانشمندان اهمیت بسزایی پیدا کرده است. زمانی هم نشت از یک آزمایشگاه در شوروی موجب کشتار وسیعی شد. داستان اما با شروع جاسوسی‌های آمریکا آغاز شد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، بیماران ذات‌الریه که به شکل غیرقابل توضیحی به آن دچار شده بودند به بیمارستان‌ها رجوع کردند و طی چند روز نیز ده‌ها نفر از آنها مردند. پلیس مخفی وقت هم سوابق پزشکان را ضبط کرد و به آنها دستور داد سکوت کنند. در این زمان دانشمندان آمریکایی سرنخ‌هایی را درباره نشت آزمایشگاهی به‌دست آوردند، اما توضیحات مقامات محلی پیش‌پا افتاده‌تر از آن بود که بتوان حجم تعداد مرده‌ها را باور یا توجیه کرد: «گوشت آلوده.» با این وجود بیش از یک دهه طول کشید تا اصل داستان برملا شود.
 • پیشروی طالبان تا شمال افغانستان

  دنیای‌اقتصاد: تصمیم بایدن به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، طالبان را جسور کرده است. مقام‌های افغانی روز یکشنبه ۳۰ خرداد اعلام کردند که طالبان وارد دو شهر مهم در شمال افغانستان شدند. این در حالی است که ده‌ها منطقه از افغاستان از زمان آغاز خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از این کشور در اول مه ۲۰۲۱ به دست نیروهای طالبان افتاده است. «توماس گیبون نف» و «نعیم رحیم» در گزارش ۲۰ ژوئن برای نیویورک تایمز نوشتند، در هفته‌های اخیر، رویکرد تهاجمی طالبان باعث شده که ده‌ها شهر و روستا به دست این گروه بیفتد، نیروهای دولتی محاصره و صدها نفر از آنها به اسارت طالبان در آیند و تجهیزاتشان هم در اختیار نیروهای طالبان قرار گرفت. در شهر قندوز، پایتخت استانی به همین نام، طالبان قبل از اینکه در تمام محلات پراکنده شوند، ورودی شهر را تصرف کردند. این گروه در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ هم این شهر را تصرف کرده بود اما با حملات هوایی آمریکا، نیروهای عملیات ویژه و نیروهای امنیتی افغان پس زده شدند.
 • روز بزرگ برای محافظه‌کاران فرانسوی

  بی‌بی‌سی: نتایج اولیه دور ابتدایی انتخابات منطقه‌ای فرانسه حاکی از آن است که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور و مارین لوپن، رقیب وی نتوانسته‌اند به دستاوردهایی که امیدوار بودند، برسند. پیش‌بینی می‌شود که حزب میانه‌روی مکرون بیش از ۱۰درصد آرا را به‌دست بیاورد. این تنها به میزانی است که امکان شرکت در مرحله دوم که قرار است در پایان هفته آینده برگزار شود را به این حزب می‌دهد. نتایج حزب ملی راست‌گرای افراطی خانم لوپن هم کمتر از پیش‌بینی‌ها بوده است. براساس نتایج اولیه دو حزب مکرون و لوپن، پس از حزب محافظه‌کار، جمهوری‌خواهان فرانسه قرار گرفته‌اند. آرور برگه، یکی از نمایندگان مجلس و از اعضای حزب مکرون، عملکرد ضعیف این حزب را «سیلی دموکراتیک بر صورت همه ما» توصیف کرد.
 • پیروزی پاشینیان در انتخابات ارمنستان

  اسپوتنیک: بر اساس آمار کمیسیون مرکزی انتخابات ارمنستان، «حزب قرارداد مدنی ارمنستان» متعلق به نیکول پاشینیان با حدود ۵۴ درصد از آرا در انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور پیروز شد. با توجه به اینکه تمام آرا شمارش شده است، این کمیسیون اعلام کرد که حزب پاشینیان، نخست‌وزیر موقت ارمنستان به حدود ۵۴ درصد رای رسیده است. پیش‌تر بر اساس شمارش ۹۰ درصدی آرا، «ائتلاف ارمنستان» به رهبری روبرت کوچاریان، رئیس‌جمهوری سابق ارمنستان با کسب ۴۱/ ۲۰ درصد در جایگاه دوم قرار داشت. ائتلاف «شرافت دارم» به رهبری سرژ سرکیسیان، رئیس‌جمهوری سابق ارمنستان هم با کسب ۲۳/ ۵ درصد سوم بود. در همین حال حزب «ارمنستان سعادتمند» متعلق به گاگیک تساروکیان، تا‌جر ارمنستانی هم ۱۰/ ۴ درصد رای داشت. در این شرایط نیکول پاشینیان اعلام پیروزی کرده است. او با انتشار ویدئویی در فیس‌بوک گفت: «مردم ارمنستان به حزب قرارداد مدنی حکم اداره این کشور را دادند و من برای نخست‌وزیری نامزد هستم.» روز یکشنبه ائتلاف ارمنستان اعتبار نتایج انتخابات پارلمانی را زیر سوال برد و به «شمار متعدد تخلفات» حین این رای‌گیری اشاره داشت. این ائتلاف گفت که پیش از پذیرش نتایج آرا باید درباره تمام تخلفات تحقیق کند. نیکول پاشینیان همچنین گفت: «پیروزی در انتخابات پارلمانی موجب احیای تحکیم اجتماعی و ملی می‌شود. مردم ارمنستان دست به دومین انقلاب طی سه سال زدند. این بار به جای انقلاب مخملی، انقلاب فولادی بود. تمام توافق‌ها محقق خواهد شد. مردم ارمنستان تصمیم خودشان را گرفتند و محتوای این تصمیم آشکار است. آنچه انتظار می‌رفت رخ داد.» پاشینیان گفت که در روزهای آتی با نیروهای سیاسی «سالم» به‌منظور اینکه با همبستگی کار کند، رایزنی خواهد کرد.
 • واکنش سعودی به خروج پاتریوت‌ها از منطقه

  روسیا الیوم: ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان تاکید کرد که کاهش حضور ارتش آمریکا در عربستان و خارج کردن سامانه‌های دفاعی پاتریوت تاثیری در توانایی‌های دفاعی ریاض نخواهد داشت. روز جمعه واشنگتن اعلام کرد که بسیاری از سربازان و سیستم‌های دفاع هوایی خود را از کشورهای خاورمیانه و به‌طور خاص عربستان، از جمله سامانه موشکی پاتریوت و سامانه ضدموشکی تا‌د خارج می‌کند. در واکنش به این مساله ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی به خبرنگاران گفت: «این موضوع بر قدرت دفاع هوایی عربستان تاثیری نخواهد گذاشت.» وی افزود: «درک عمیقی با متحدانمان در مورد تهدیدها در منطقه داریم. ما توانایی دفاع از کشور خود را داریم.» المالکی تعداد سامانه‌های پاتریوت را که در عربستان است، فاش نکرد. آوریل گذشته، یونان طبق توافقی اعلام کرد که برای محافظت از زیرساخت‌های عربستان موشک‌های پاتریوت را در اختیار این کشور قرار می‌دهد. عربستان از سال ۲۰۱۵ ائتلاف نظامی متجاوزی را در حمایت از دولت فراری یمن رهبری می‌کند که تا‌کنون جنایات زیادی را در این کشور جنگ‌زده مرتکب شده است.
 • برزیل در قعر جهنم

  دنیای‌اقتصاد: برزیلی‌ها هر روز زندگی‌شان سخت و سخت‌تر می‌شود. در حالی که تعداد کشته‌های این کشور، ناشی از کرونا از ۵۰۰ هزار نفر عبور کرد، حالا مشکلات اقتصادی و خشکسالی نیز به آن اضافه شده است. در حالی که آنها با گران شدن برق و سهمیه‌بندی آب دست و پنجه نرم می‌کنند، انتظار می‌رود یک فصل آتش‌سوزی مخرب هم در جنگل‌های آمازون داشته باشند و مخرب‌ترین خشکسالی در ۹۰ سال اخیر را برای این کشور رقم بزند.
 • حمله به آپاچی آمریکایی

  دنیای‌اقتصاد: یک هلی‌کوپتر آپاچی نیروی هوایی افغانستان روز چهارشنبه ازسوی طالبان گلوله باران شد؛ درحالی‌که در یک پاسگاه کوچک در جنوب شرقی این کشور درمانده نشسته و در حال سوختن است ویدئوی آن در توییتر به نمایش در‌آمد. ارتش افغانستان حتی‌ اگر بکوشد این هلی‌کوپتر را سرویس کند، با یک مشکل فزاینده دیگر روبه‌رو خواهد شد: ارتش افغانستان برای تعمیر، نگهداری، سوخت‌رسانی، آموزش و دیگر مشاغل ضروری برای آماده و عملیاتی نگاه داشتن نیروهای خود به شدت به پیمانکاران آمریکایی و سایر پیمانکاران خارجی متکی است؛ درحالی‌که آن پیمانکاران اکنون با ارتش آمریکا در حال خروج هستند و خلأیی را باقی می‌گذارند که به گفته رهبران آمریکا- افغان، می‌تواند نیروهای افغان را در مواجهه با طالبان فلج کند.
 • روابط واشنگتن- مسکو در عصر بایدن

  دنیای‌اقتصاد: کرملین و برخی دیگر در مسکو با خوش‌بینی محتاطانه به روابط آمریکا و روسیه می‌نگرند اما دو طرف هنوز باید به دنبال زمینه‌های مشترک در مورد طیف گسترده‌ای از اختلافات سیاسی باشند. «مارک اپیسکوپوس» در گزارش ۱۹ ژوئن برای نشنال‌اینترست نوشت؛ در هفته‌های منتهی به اجلاس ۱۶ ژوئن میان روسای‌جمهوری آمریکا و روسیه در ژنو، مقام‌های کرملین در مورد انتظارات حداقلی از این نشست به همقطاران آمریکایی خود پیوستند.
 • لوپن پیشتاز انتخابات منطقه‌ای در فرانسه

  دنیای‌اقتصاد: انتخابات منطقه‌ای در فرانسه در حالی دیروز برگزار شد که مردم این کشور، خودشان را برای انتخابات ریاست‌جمهوری۲۰۲۲ آماده می‌کنند و در این میان، حزب راست افراطی لوپن با همان شعارهای قدیمی مقابله با مهاجران، در میدان است. به گزارش آسوشیتدپرس، حزب میانه‌روی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به نظر ضعیف عمل کرده و فاقد پایگاه سیاسی قدرتمند محلی است و از نارضایتی مردمی در خصوص رسیدگی به کرونا در عذاب است. میزان مشارکت در دور نخست این انتخابات محلی احتمالا با کاهشی بی‌سابقه همراه باشد. آنهایی که به حوزه‌های رای‌گیری آمده‌اند باید ماسک داشته باشند، فاصله‌ اجتماعی را رعایت کنند و خودکار شخصی داشته باشند.
 • کارچاق‌کنان بریتانیایی در خدمت پوتین

  دنیای‌اقتصاد: دادگاه‌های انگلیس به میدان جنگ بین سیاستمداران بزرگ و سیاستمداران جهان در دنیای پساشوروی تبدیل شده‌اند. به گفته برخی از حقوق‌دانان، عرصه حقوقی در بریتانیا، فضا را برای سوءاستفاده‌ خودکامگان دیگر کشورها فراهم کرده و بریتانیا به زمین بازی پوتین و سایر خودکامگان تبدیل شده است. نیویورک‌تایمز در این زمینه تحقیقاتی به عمل آورده است که نشان می‌دهد، پرونده‌هایی در بریتانیا در جریان است که در آنها مخالفان پوتین تحت تعقیب قرار می‌گیرند. نیویورک‌تایمز در یکی از تحقیقات خود به پرونده اولنا تایشچنکو می‌رسد که برای یک پرونده در دادگاه لندن است و هم‌زمان برای پرونده دیگر در روسیه زندانی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر