آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۸۶

 • توسل به برادر بزرگ‌تر

  دنیای‌اقتصاد: مرد قدرتمندی که از سوی مردم و معترضان کشورش محاصره شده، مطرودِ مردم شده و تقاضای استعفای او در هر گوشه و کناری مطرح شده، روز دوشنبه ۲۴ شهریورماه به روسیه رفت تا از پوتین تقاضای کمک کند. الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس، در شهر «سوچی» به دیدار پوتین رفت تا دست یاری به سوی برادر بزرگ‌تر دراز کند.
 • ضربه کاری خبرنگار افسانه‌ای

  دنیای‌اقتصاد: چهاردهم آگوست، زمانی که پاندمی ویروس کرونا امان ایالات‌متحده را با ۱۸۶ هزار فوتی بریده و برای تنها یک روز هزار و سیصد کشته برجای گذاشته بود، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده مطلع می‌شود که باب وودوارد، ژورنالیست افسانه‌ای آمریکا کتاب خود را با نام «خشم» به پایان رسانده است. به همین منظور او به وودوارد زنگ می‌زند تا ببیند این ژورنالیست برجسته در کتابش او را چگونه توصیف کرده است. به گزارش سی‌ان‌ان، این نوزدهمین مکالمه آنها بود که ۱۸ تای پیشین آن متعلق به مصاحبه‌هایش برای تکمیل کتاب بوده است. ترامپ در ماه فوریه به‌طور خصوصی به باب وودوارد گفته بود که او می‌دانسته این ویروس چقدر مرگبار بوده و در ماه مارس نیز گفت عامدانه آن را ناچیز تلقی کرده است.
 • جانسون در یک قدمی نقض برگزیت

  دنیای‌اقتصاد: بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس، حمایت اولیه از طرح مناقشه‌انگیز خود را برای نقض بخش‌هایی از برگزیت که سال گذشته بر سر آن با اتحادیه اروپا توافق کرده بود، تضمین کرد. این در حالی است که بروکسل بر سر این نقض آشکار قانون بین‌المللی خشمگین و عصبانی است. الجزیره در گزارش دیروز سه‌شنبه ۲۵ شهریورماه نوشت، جانسون در قرائت دوم رأی‌گیری پارلمان در مورد لایحه «بازار داخلی» ۳۴۰ رأی موافق در مقابل ۲۶۳ رأی مخالف به دست آورد اما حدود ۳۰ نماینده از حزب خودش رای ممتنع داده و دو رأی مخالف هم به این لایحه داده شد. قانون‌گذاران اکنون چهار روز را صرف بررسی دقیق متن خواهند کرد آن هم در میان غوغای فزاینده درباره این لایحه در حزب محافظه‌کار حاکم جانسون.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  «دیپلماسی» بهترین چیزی است که هنری کیسینجر شاهکار تاریخی خود را در آن نوشته است. این اثر کتابی است عمیق که از پس یک محقق برمی‌آید و مبنایی به‌دست می‌دهد که تنها با غوطه‌وری در امور عمومی حاصل می‌شود. این کتاب خواننده را با خود از «ریشیلیو» تا «گورباچف» با جزئیات روشن و ارزیابی داهیانه همراه می‌سازد، با تلاشی خستگی‌ناپذیر در زمان عقب و جلو می‌رود تا توازی‌هایی میان اعصار متفاوت ایجاد کند و نشان دهد که چگونه «گذشته» چندان متفاوت از «حال» نیست. این کتاب به شکل موفقیت‌آمیزی هم تاریخی‌تحلیلی است و هم تاریخی‌روایی و به‌مثابه نقطه عطفی در تلاش‌های کیسینجر در انتقال مفاهیم و درس‌های رئالیسم به عموم آمریکایی‌ها تلقی می‌شود.
 • ثبت نخستین رکود ۶۰ سال اخیر در آسیا

  دنیای‌اقتصاد: «بانک توسعه آسیایی» در گزارشی اعلام کرد بحران «کووید-۱۹» اقتصادهای درحال‌توسعه قاره کهن را به اولین رکود ۶۰ سال اخیر کشانده است. اقتصادهای درحال‌توسعه آسیا تا انتهای سال‌جاری رشد منفی ۷/ ۰ درصدی را تجربه خواهند کرد. با این حال به‌نظر می‌رسد برای سال آینده، ۲۰۲۱، اقتصادهای منطقه بازگشتی قدرتمند خواهند داشت و رشد مثبت ۸/ ۶ درصدی را به ثبت خواهند رساند.
 • سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد دلاری قطر در آمریکا

  الشرق قطر: وزیرخارجه قطر تاکید کرد سرمایه‌گذاری‌های دوحه در آمریکا بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار است و روابط میان دو کشور تاریخی است. محمد‌بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر‌خارجه قطر در پی دیدار با مایک پمپئو، همتای آمریکایی خود در واشنگتن گفت که با پمپئو درباره روابط دوجانبه میان دو کشور بحث و گفت‌وگو کرده است. وی گفت: نشست ما دستاورد مهم دیگری در مسیر روابط مستحکم و تاریخی میان دو کشور و تمایل ما برای تقویت همکاری در زمینه‌های مختلف است. من از دوستم پمپئو به‌خاطر میزبانی تشکر می‌کنم. وی گفت: ما در این نشست یادداشت تفاهم‌هایی را از جمله یک یادداشت تفاهم با آژانس توسعه بین‌الملل آمریکا امضا کردیم. ما درباره مسائل مختلفی از جمله صلح افغانستان و کرونا گفت‌وگو کردیم. وزیر‌خارجه قطر گفت: شراکت تجاری ما با واشنگتن همچنان قوی است و قوی‌تر از هر زمان دیگری است. آمریکا بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار خارجی در قطر با بیش از ۶۵۰ شرکت است که بیشتر آنها در بخش صنعت نفت فعالیت می‌کنند. سرمایه‌گذاری‌های دوحه در آمریکا بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار است. وی گفت: آمریکا در صدر لیست کشورهای صادرکننده جنگنده و ابزارآلات و تجهیزات پزشکی و محصولات کشاورزی به قطر است و گاز طبیعی، آلومینیوم و گوگرد از قطر وارد می‌کند.
 • ناوالنی به روسیه بازمی‌گردد

  دنیای‌اقتصاد: مقامات آلمانی می‌گویند که الکس ناوالنی مخالف جدی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور هوشیار شده است و قصد دارد به کشورش بازگردد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، ناوالنی با یک دادستان آلمانی در مورد مسمومیتش صحبت کرده است. این گفت‌وگو در شرایطی صورت گرفت که آزمایشگاه‌های فرانسوی و سوئدی نیز تایید کرده‌اند که وی با نوویچوک که یک عامل اعصاب روسی مسموم شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر