آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۸۳

 • آغاز گفت‌وگوهای صلح افغانستان در قطر

  دنیای اقتصاد: پس از دو دهه جنگ که چندین هزار کشته به‌دنبال داشت، سرانجام دیروز شنبه ۲۲ شهریورماه مذاکرات میان طالبان و دولت افغانستان در دوحه، پایتخت قطر برگزار شد. چهره‌های اصلی در نشست دیروز عبارت بودند از عبدالله عبدالله (ریاست شورای عالی مصالحه ملی)، ملا عبدالغنی برادر (رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر و قائم مقام رهبر طالبان) و مایک پمپئو (وزیر خارجه آمریکا).
 • خیانت‌ بزرگ به آرمان فلسطین

  دنیای‌اقتصاد: ترامپ روز جمعه ۲۱ شهریورماه اعلام کرد که بحرین روابط دیپلماتیک کامل خود را با اسرائیل برقرار خواهد کرد. پس از امارات، بحرین دومین کشور عربی است که به‌دنبال عادی‌سازی رابطه با اسرائیل می‌رود. «مایکل کرولی» و «دیوید. ام. هالفینگر» در گزارش ۱۱ سپتامبر برای نیویورک‌تایمز نوشتند: ترامپ این خبر را در توییتر اعلام و بیانیه‌ای مشترک با بحرین و اسرائیل منتشر کرد و این اقدام را «موفقیت تاریخی برای صلح آتی در خاورمیانه» نامید.
 • شدیدترین سطح آلودگی هوا در غرب آمریکا

  دنیای ‌اقتصاد: در پی آتش‌سوزی‌های جنگلی اخیر در ایالات‌متحده چندین نفر مفقود شده و این حریق‌ها موجب بروز شدیدترین آلودگی هوا در این منطقه از جهان شده است. همزمان با احتمال ادغام‌شدن دو آتش‌سوزی مهیب در ایالت اورگان آمریکا چندین نفر ناپدید شده و به صدها هزار نفر دستور داده شده تا خانه‌های خود را تخلیه کنند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  مخالفان دیگری هم برای سیاست‌های نیکسون-کیسینجر وجود داشتند، حتی پیش از اینکه‌ آلنده رئیس‌جمهور شود. در اوت ۱۹۷۰، بنا به درخواست کیسینجر، تحلیلگران دولتی مبادرت به تولید و تهیه گزارشی کردند که کمیته چرچ آن را «مستقیم‌ترین بیانیه مربوط به تهدیدی که رژیم آلنده برای آمریکا به دنبال دارد» اعلام کرد. این گزارش بیان می‌کرد که «ایالات متحده هیچ نفع ملی حیاتی‌ای در شیلی ندارد.
 • فاصله بایدن و ترامپ دورقمی شد

  یاهونیوز: به‌دنبال انتشار گزارش‌هایی درباره اینکه رئیس‌جمهور آمریکا مردم کشورش را درباره خطرات کووید- ۱۹ گمراه کرده و به صورت خصوصی سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ را به عنوان افراد «احمق» و «بازنده» تحقیر کرده است، وی با ۱۰ درصد اختلاف پشت نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ قرار گرفته است. بنابر نظرسنجی جدید خبرگزاری یاهونیوز- پایگاه یوگاو که بین ۹ تا ۱۱ سپتامبر انجام شد، جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات نوامبر با یک اختلاف ۱۰ درصدی از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و نامزد جمهوری‌خواهان پیشتاز است به‌طوری که در بین رای‌دهندگان ثبت‌نام شده ۴۹ درصد به بایدن و ۳۹ درصد به ترامپ رای خواهند داد. نظرسنجی پیشین خبرگزاری یاهونیوز- پایگاه یوگاو که فورا پس از برگزاری کنوانسیون ملی جمهوری‌خواهان انجام شده بود، پیشتازی ۶ درصدی بایدن نسبت به ترامپ را نشان داد.
 • ایالت‌های دموکرات در صدر لیست بیکاران

  یاهو نیوز: از دست رفتن مشاغل به دلیل تعطیلی‌های ناشی از ویروس کرونا ادامه دارد و حدود ۸۸۰ هزار نفر دیگر نیز اواخر هفته گذشته در سایت دریافت حقوق بیکاری ثبت‌نام کردند. این برنامه از بیکاری حدود ۶۰ میلیون نفری از زمان حاکمیت بیماری پاندمی ویروس کرونا در ماه مارس خبر می‌دهد که در مقایسه با یک دهه گذشته ۲۰ میلیون بیشتر، شغل از دست رفته است. در حالی که در برخی از ایالت‌ها نرخ بیکاری پس از ثبت بالاترین رکورد در حال کاهش است اما همچنان برخی از آنها از بالا بودن نرخ بیکاری رنج می‌برند و حتی نرخ بیکاری در برخی از آنها به ۲۰ درصد می‌رسد.
 • افزایش پروازهای ناتو در مرز روسیه

  تاس: فرماندهی نیروهای هوا-فضای روسیه گفته است، تعداد پروازهای نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه افزایش یافته است و آمریکا در اواخر اوت حملاتی را علیه روسیه شبیه‌سازی کرد. سرگئی سوروویکین، فرماندهی نیروهای هوا فضای روسیه جمعه گفت: متوجه شده‌ایم که پروازهای نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه افزایش یافته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر