• بخت و اقبال بلند بانوی سیاستمدار

  دنیای‌اقتصاد: آنالنا بائرباک، در انتخابات آینده شرکت خواهد کرد و نظرسنجی‌ها هم نشان می‌دهد به‌دلیل افزایش نگرانی‌های مربوط به آب و هوا، حمایت از سبزها افزایش یافته است. به همین منظور حزب سبز آلمان اعلام کرد که آنالنا بائرباک، رهبر مشترک این حزب، کاندیدای آنها برای جانشینی آنگلا مرکل در مقام صدراعظمی در پیش از انتخابات ماه سپتامبر خواهد بود. به گزارش الجزیره، بائرباک روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «اکنون فصل جدیدی برای حزب ما آغاز می‌شود و اگر کار خوب برای کشور انجام دهیم، به سود ۴ سال آینده کشور ماست.»
 • یک قرنی شدن «سنت قرمز»

  دنیای‌اقتصاد: به سالن‌های سینمایی در چین دستور داده شده که فیلم‌های میهنی را با عناوینی مانند «ایثار» و «خورشید سرخ» اکران کنند و به نمایش بگذارند. به دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی در برخی شهرها گفته شده که نقاشی‌ها و خوشنویسی‌هایی تهیه کنند که در آنها «رویای چینی» به تصویر کشیده شده باشد. اتوبوس‌ها و متروها در حال پخش پیام‌های ملی‌گرایانه درباره قهرمانان انقلابی هستند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  کیسینجر بارها به عناصر تندرو در اجتماع کاخ‌سفید حمله می‌کرد که «دتانت» به معنای کنارگذاشتن سیاست بازدارندگی یا تضعیف قدرت نظامی آمریکا‌ نیست. این یک فرآیند است نه هدف، «یک مفهوم عمل‌گرایانه از همزیستی.» نه نیکسون و نه کیسینجر «اعتقادی به این نداشتند که دتانت بار دفاعی‌مان را تسهیل خواهد کرد» زیرا واشنگتن باید همچنان «خطی در برابر ماجراجویی شوروی ترسیم می‌کرد.»
 • ناوالنی در بیمارستان

  دنیای اقتصاد: الکسی ناوالنی، مخالف سرشناس پوتین که در زندان به سر می‌برد‌، برای ویتامین درمانی به بیمارستان منتقل شد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، رهبر بلندپایه مخالفان روسیه نزدیک به سه هفته در اعتصاب غذا به سر می‌برد و برای همین نسبت به مرگ او اعلام خطر شده بود. ایالات‌متحده هم نسبت به عواقب مرگ او به کرملین هشدار داده است. در این زمینه سازمان زندان‌های روسیه یک بیانیه صادر کرد و گفت، پس از سه هفته اعتصاب غذای ناوالنی، کمیسیونی از دکترهای حکومتی تصمیم به انتقال این مخالف برجسته روسی به بیمارستان گرفتند.
 • خروج آمریکا از افغانستان انتخاب یا ضرورت؟

  ترجمه: محمد حسین باقی
  دنیای‌اقتصاد: متعجب نشدم از اینکه جو بایدن در نهایت فرمان خروج از افغانستان را صادر کرد. به سال ۲۰۰۲ باز می‌گردم. در آن سال این امیدی معقول بود که حمله ما به افغانستان برای سرنگونی اسامه بن لادن و متحدان طالبانی‌اش می‌توانست به‌گونه‌ای بسط یابد که این کشور به جایی باثبات، امن، متساهل و شایسته برای شهروندانش تبدیل شود و اینکه دیگر میزبان گروه‌های جهادی نباشد. اما منطقی هم بود که از همان ابتدا بترسیم که تلاش برای پیوند زدن فرهنگ سیاسی غرب با یک فرهنگ به شدت قبیله‌ای، مردمحور و بنیادگرایانه مانند افغانستان کاری عبث است به‌ویژه هنگامی که دریابیم که کشور همسایه یعنی پاکستان چشم دیدن موفقیت ما را نداشت؛ چراکه حضور ما می‌توانست افغانستان را از مدار فرهنگی و ژئوپلیتیک پاکستان دور کند. توماس فریدمن، ستون نویس نیویورک تایمز، در یادداشت ۱۸ آوریل خود در این زمینه نوشت، بایدن از همان ابتدا میان آن بیم و امیدها گیر افتاده بود.
 • هشدار در مورد مرگ ناوالنی در زندان

  دنیای‌اقتصاد: پزشک شخصی الکسی ناوالنی، ناراضی روسی و مخالف پوتین که در زندان است، اولین روز این هفته هشدار داد که به علت اعتصاب غذا حال وی مساعد نیست و هنوز از اثرات حمله شیمیایی که به وی شده است، رنج می‌برد و نیاز به درمان دارد. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، دکتر یاروسلاو آشیخمین، پزشک شخصی ناراضی روسی گفت: ناوالنی که در پشت دیوارهای زندان محصور شده است، در حال حاضر فقط به دکترهای دولتی دسترسی دارد، اما هرآن ممکن است قلب یا کلیه بیمارش از کار بیفتد و نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد. ناوالنی در شرایطی حالش وخیم شده است که وی از بیش از دو هفته پیش هم به دلیل عدم دسترسی به پزشک مناسب اعتصاب غذا کرده است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  نیکسون و کیسینجر - این دو سیاستمدار واقع‌گرا - دیدگاه روشنی هم در مورد آن چیزی داشتند که در تلاش برای انجامش بودند و هم دیدگاه روشنی در مورد مسیری داشتند که در آن طی طریق می‌کردند. همان‌طور که کیسینجر گفت: «نیکسون و من روابط بین‌المللی را از چشم‌اندازی تقریبا مشابه می‌نگریستیم.» وقتی از آنها در این‌ رابطه پرسیده شد، آنها توضیح دادند که به دستیابی به ثبات جهانی نظر داشتند. کلمه‌ای که این تلاش‌ها را خلاصه می‌کرد «دتانت» بود که تلاشی بود برای یافتن راهی برای دو ابرقدرت جنگ سرد تا در کنار هم زیست کنند؛ بدون اینکه جهان را به هم بریزند و نیز الگو یا قالبی باشد برای امور بین‌المللی به ‌طور کلی.
 • اخراج ۲۰ دیپلمات چک از روسیه

  دنیای اقتصاد: روز یکشنبه، مسکو در اقدامی تلافی‌جویانه و متقابل، تعدادی از دیپلمات‌های چک را از این کشور اخراج کرد. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، روز شنبه پراگ اعلام کرد که در تحقیقات خود رد عوامل روسی را در انفجار انبار مهمات در سال ۲۰۱۴ پیدا کرده است و برای همین ۴۸ ساعت به ۱۸ دیپلمات این کشور فرصت خروج داد. به ادعای پراگ این افراد عمدتا در نقش دیپلمات حاضر می‌شوند، اما جاسوس‌های اطلاعاتی روسیه هستند.
 • چرخش آلمان به سمت سبزها

  دنیای‌اقتصاد: هر دولتی که پس از آنگلا مرکل روی کار بیاید و بتواند خلأ قدرت را پر کند نامش با «سبزها» گره خورده است. این به این معناست که دولت بعدی از میان‌ «سبزها» خواهد بود. منتقدان می‌گویند حزب «دموکرات مسیحی»، حزب متبوع مرکل، پس از تقریبا ۱۶ سال حضور در قدرت دست به عصا و لرزان راه می‌رود و به حالت ایستا و راکد رسیده است. این حزب ایده‌های اندکی در مورد پویا و ثروتمند نگه داشتن آلمان در جهانی دارد که الگوی صنعتی و صادراتی آن منسوخ شده، که باور به آمریکا آسیب دیده که چین مطمئن‌تر به خویش شده و روسیه هم پرخاشگرتر شده است. «استیون ارلانگر» در گزارش ۱۷ آوریل برای نیویورک تایمز نوشت، تکیه‌گاه سنتی دیگر- سوسیال دموکرات‌های چپ میانه که در حال حاضر شریک مرکل هستند- به لحاظ انتخاباتی و ایدئولوژیک حتی وضعیت بدتری دارد. سبزهای آلمان در حال پر کردن این خلأ هستند. پنج ماه قبل از انتخابات در ماه سپتامبر، این حزب در نظرسنجی‌ها تقریبا جایگاه دوم را دارد و در حال رقابت با دموکرات مسیحی‌هاست. برخی پا فراتر گذاشته و معتقدند این سبزها هستند که دولت بعدی آلمان را در دست خواهند گرفت.
 • اخراج کلیه پرسنل سفارت روسیه در پراگ

  دنیای اقتصاد: براساس گزارش رسانه‌های چک، به کارکنان سفارت روسیه در پراگ ۴۸ ساعت فرصت داده شده است تا خاک این کشور را ترک کنند. سرپرست وزارت خارجه جمهوری چک شنبه گفت، ۱۸ دیپلمات روس به ظن ارتباط با سرویس‌های ویژه روسیه از این کشور اخراج خواهند شد. به گزارش رویترز، نخست‌وزیر جمهوری چک هم گفته است علت این اقدام، ظن دست داشتن افسران اطلاعات نظامی روسیه در انفجار کارخانه مهمات‌سازی سال ۲۰۱۴ در منطقه «وربتیچ» است. او گفت: «این انفجار خسارت هنگفتی وارد کرد... اما فراتر از آن، دو تن از نیروهای ما کشته شدند.»
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  کیسینجر به‌زودی با تمایزات مزورانه میان «درخواست» [برای] و «شروع» شنود ذلّه شد. طرح‌های مربوط به عهدشکنی همه‌جا را پر کرد و پس از ماه‌ها لاپوشانی، کیسینجر به تنگ آمد. در جایی که آزادی عمل او در خطر بود، انفعال دیگر یک گزینه نبود به‌ویژه در پایتخت کشور. در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژوئن ۱۹۷۴ در سالزبورگ، اتریش، او تهدید به استعفا کرد مگر اینکه نامش حذف شود. تهدید او نفس بسیاری‌ها را در سینه حبس کرد. کنگره مات و مبهوت مانده با ۵۱ سناتور هم لیبرال و هم محافظه‌کار به‌سرعت پشت سر او قرار گرفت و به طور مشترک قطعنامه‌ای در حمایت از کیسینجر صادر کردند و کمیته روابط خارجی سنا هم به رهبری «کبوتر»ی به نام «جی. ویلیام فولبرایت» گزارشی را صادر کرد که او را از هر اقدام نامناسبی مبرا و تبرئه می‌کرد.
 • توافق آب و هوایی چین و آمریکا

  الجزیره: آمریکا و چین، بزرگ‌ترین کشورهای تولید‌کننده کربن در جهان، موافقت خود را برای همکاری با دیگر کشورها جهت مقابله با بحران تغییرات آب و هوایی اعلام کردند. وزارت خارجه آمریکا روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، این توافق در جریان سفر جان کری، نماینده دولت آمریکا در امور اقلیمی به شانگهای چین و دیدار با شی شینهوا، همتای چینی خود به دست آمده است. در بیانیه مشترک دو کشور آمده است که ایالات‌متحده و چین متعهد به همکاری با دیگر کشورها برای مقابله با بحران آب و هوا هستند که باید با جدیت و اضطرار به آن پرداخته شود.
 • ناوالنی در آستانه مرگ

  رویترز - الجزیره: درحالی‌که به گفته یک پزشک متخصص، وضعیت ناوالنی در سومین هفته اعتصاب غذا به شدت رو به وخامت است و هر آن بیم مرگ وی می‌رود، بایدن اوضاع این منتقد کرملین را کاملا ناعادلانه می‌داند. یکی از پزشکان الکسی ناوالنی - منتقد در حبس کرملین - می‌گوید وضعیت سلامت وی به شدت رو به وخامت است و این منتقد ۴۴ ساله احتمالا در آستانه مرگ قرار دارد. یاروسلاو آشیکمین روز شنبه اعلام کرد که نتایج تست‌های پزشکی که از خانواده ناوالنی دریافت کرده نشان می‌دهد سطح پتاسیم خون او به شدت بالاست و این می‌تواند او را در معرض حمله قلبی قرار دهد و همچنین سطح کراتین خون ناوالنی نیز به قدری بالا رفته که ممکن است کلیه‌هایش از کار بیفتد.
 • پایان عصر کاستروها پس از ۶۲ سال

  دنیای‌اقتصاد: روز دوشنبه ۳۰ فروردین ماه روز سرنوشت‌سازی در تاریخ تحولات کوبا خواهد بود. در این روز قرار است رائول کاسترو از قدرت کناره بگیرد. در سال ۱۹۵۹ که رائول و برادرش فیدل برای اولین بار از کوه‌های «سیِرا مائسترا» پایین آمدند و «فولخنثیو باتیستا ثالدیوار»، دیکتاتور کوبا را به تبعید فرستادند تا فردا که قرار است رائول از قدرت کناره بگیرد، خاندان کاسترو همواره بر کوبا حاکم بودند به‌گونه‌ای که نام کوبا با نام خاندان کاسترو گره خورده بود.
 • تحرکات نظامی مسکو در مرز اوکراین

  دنیای‌اقتصاد: اقدام آمریکا در اخراج دیپلمات‌های روسیه پاسخی مشابه از سوی کرملین داشته است. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید مسکو ۱۰ دیپلمات آمریکایی را از روسیه اخراج می‌کند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، این اقدام روسیه یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که آمریکا تصمیم گرفت ۱۰ دیپلمات روسیه را اخراج و ۳۲ شخصیت حقیقی و حقوقی را تحریم کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر