آرشیو روزنامه شماره ۴۹۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۵۶

 • پس‌­لرزه «بیروت­شیما» خشم و استعفا در لبنـان

  دنیای‌اقتصاد: معترضان خشمگین به ساختمان‌های دولتی در بیروت یورش بردند؛ در حالی که ده‌ها هزار نفر از مردم علیه طبقه نخبگان حاکم در بحبوحه خشم روزافزون از انفجار مرگبار در بیروت دست به راهپیمایی اعتراضی زدند. درگیری‌ها با «نیروهای امنیت داخلی» (ISF) بلافاصله پس از آن شروع شد که معترضان روز شنبه ۱۸ مردادماه کوشیدند تا به ساختمان پارلمان لبنان نفوذ کنند. پارلمان لبنان همان جایی است که معترضان از زمان شروع اعتراضاتشان در اکتبر سال گذشته بارها تلاش کردند آن را تسخیر کنند. هزاران نفر در این تظاهرات مشارکت کرده بودند و معترضان به ساختمان‌های دولتی آتش پرتاب می‌کردند. همین ساختمان‌ها بابت انفجار اخیر به شدت آسیب دیده بودند. پلیس هم مبادرت به پرتاب گلوله‌های مشقی و پلاستیکی کرد و درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی به حدی رسید که دود سیاهی بر فراز شهر دیده می‌شد. گاهی هم گلوله‌های واقعی به آسمان شلیک می‌شد تا معترضان از تعرض بیشتر احتراز کنند.
 • سوم نوامبر؛ بدون برنده

  دنیای اقتصاد: ویروس کرونا چگونه انتخابات آمریکا را تحت‌تاثیر قرار داده است؟ تا پیش از این ویروس مسیر تقریبا روشن بود. هنوز حرف و حدیثی از تاخیر در برگزاری انتخابات نبود، اقتصاد آمریکا در مسیر عالی خود قرار داشت و آینده ترامپ نیز بسیار روشن بود. اما یک میهمان ناخوانده از چین، داستان را در ایالات‌متحده تغییر داده است: ویروس کرونا. مجله تایم در مطلبی مفصل به قلم مولی بال که متخصص مسائل آمریکا به‌حساب می‌آید، به این موضوع پرداخته است. به نوشته مجله تایم، سال ۲۰۲۰ ممکن بود چنین باشد: هیچ‌کسی مریض نیست و سیاست هنوز در مرکزیت جهان قرار دارد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  دخالت واشنگتن در شیلی که منجر به کودتای پینوشه شد غیرقابل انکار است، اگرچه نقش دقیق این کشور همچنان محل بحث و گفت‌وگو است و از آن روز تا امروز، انتقاد همواره بی‌وقفه بوده است. «پیتر کورنبلو»، کارشناس شیلی و نویسنده، می‌نویسد که «پس از گذشت سال‌ها، شیلی همچنان یک سوژه مطالعاتی در مورد اخلاق – یا فقدان اخلاق- در شکل دادن به سیاست خارجی آمریکاست». «توماس پاورز»، یک محقق موفق دیگر می‌گوید: «نقش سیا گسترده بود. این سازمان از روح سنت سیاسی آمریکا تخطی کرد و این کار هم به دستور صریح نیکسون انجام گرفت، آن هم به دلایلی که در بهترین حالت، سطحی، سرسری و بی‌تامل به‌نظر می‌رسد». «ریچارد هلمز»، که سیا را در آن سال‌ها هدایت می‌کرد و در طرح توطئه علیه آلنده به شدت فعال بود، در خاطرات خود نوشت: «من هنوز شیلی را با برخی از ناخوشایندترین جنبه‌های زندگی حرفه‌ای خود مرتبط می‌کنم». وقتی او وزیر خارجه شد، کالین پاول چنین گفت: «شیلی در دهه ۷۰ و آنچه با آلنده رخ داد... بخشی از سیاست آمریکا نیست که ما به آن ببالیم».
 • اردوکشی روسیه و چین برای انتخابات ۲۰۲۰

  دنیای‌اقتصاد: ویلیام اوانینا، رئیس مرکز ضدجاسوسی ملی ایالات‌متحده روز جمعه در بیانیه‌ای هشدار داد که روسیه در تلاش است با استفاده از طیفی از اقدامات، نام جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و نامزد دموکرات‌ها برای انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ را لکه‌دار کند و این بخشی از برنامه مسکو برای نفوذ و دخالت در انتخابات آمریکا است. این تلاش‌ها به‌دنبال افزایش فشار کمپین دموکرات‌ها برای شفاف‌سازی در مورد دخالت روسیه در انتخابات انجام می‌شوند و این در حالی است که چینی‌ها نامزد دموکرات را ترجیح می‌دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر