آرشیو روزنامه شماره ۴۹۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۵۴

 • اندوه لبنـان

  دنیای‌اقتصاد: در دو انفجار سهمگین در بیروت، پایتخت لبنان، ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند. این انفجار به شکل قارچ بزرگی رخ داد که گویی انفجار هسته‌ای رخ داده است.کارشناسان شدت انفجار را به اندازه یک بمب اتم کوچک می‌دانند و موسسه لرزه نگاری اردن اعلام کرد که این انفجار در حد زلزله۵/ ۴ ریشتری بوده است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  بر خلاف بسیاری از آمریکایی‌ها، کیسینجر بدون امید، بدون انتظارات و یقینا بدون اعتماد به عملکرد دموکراسی یا اجتناب‌ناپذیریِ پیشرفت زندگی کرده است. استدلال او این است که سیاست باید از آن نقطه شوم آغاز شود. این الهام بخش‌ترین یا دلهره‌آورترین چشم‌انداز نیست اما آیا کسی وجود دارد که به جهان امروز بنگرد و بگوید که بدبینی او نسبت به خوش‌بینی اطمینان‌بخش کاندولیزا رایس یک مبنای معقول‌تر برای سیاست خارجی نیست؟ به همین دلیل است که با توجه به وضع فعلی روابط بین‌الملل، احمقانه – و حتی خطرناک- است که او را نادیده بگیریم. درس‌هایی که او می‌کوشد به ما بیاموزد ممکن است خوشایند بسیاری‌ها نباشد اما آن درس‌ها مهم‌تر از قبل هستند. این کتاب از میانه داستان آغاز می‌شود، با مشارکت آمریکا در شیلی در سال ۱۹۷۹ که موجب شد سالوادور آلنده چپگرا پیروز ریاست‌جمهوری شود.
 • افزایش شانس رایس برای معاونت بایدن

  اسپوتنیک، ام‌اس‌ان‌بی‌سی: با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر آمریکا، کنجکاوی درباره انتخاب معاون جو بایدن، نامزد ریاست جمهوری دموکرات‌ها بیشتر می‌شود. دنیل لازار، روزنامه‌نگار و نویسنده آمریکایی به رادیو اسپوتنیک گفت گرچه سوزان رایس گزینه‌ای عالی نیست اما ممکن است در کنار بایدن ظاهر شود.
 • نفوذ هکرها به ایمیل وزیر بریتانیایی

  رویترز: دو منبع مطلع می‌گویند اطلاعات محرمانه مربوط به تجارت بریتانیا و آمریکا که قبل از انتخابات سراسری بریتانیا در دسامبر ۲۰۱۹ به بیرون درز کرد توسط هکرهای روس از حساب‌ ایمیل‌های لیام فاکس وزیر سابق تجارت خارجی بریتانیا سرقت شده بود. این دو منبع که حاضر نشدند نامشان در گزارش فاش شود، گفتند که هکرها چند بار در فاصله ۱۲ ژوئیه تا ۲۱ اکتبر سال گذشته به‌ ایمیل‌های لیام فاکس رخنه کرده بودند. این منابع حاضر نشدند بگویند دقیقا چه گروهی از هکرهای روس این حملات را انجام داده‌اند ولی تاکید کردند که روش کار آنها شبیه حملات گروه‌های وابسته به دولت روسیه بوده است. بخشی از اطلاعاتی که به سرقت رفته شش مدرک مربوط به جزئیات مذاکرات تجاری بین دولت‌های بریتانیا و آمریکا بود که خبرگزاری رویترز سال گذشته خبر سرقت و افشای آنها را در وب‌سایت‌های روسی گزارش داد. دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، ماه گذشته ضمن تایید این خبر گفته بود «عوامل روسیه از طریق انتشار گسترده اسناد حکومتی که سرقت کرده بودند تلاش کردند در انتخابات بریتانیا دخالت کنند.» خبرگزاری رویترز نمی‌تواند دقیقا مشخص کند که کدامیک از اسناد وزیر تجارت بریتانیا به سرقت رفته و در چه زمانی به بیرون درز کرده است. لیام فاکس که هنوز از اعضای محافظه‌کار پارلمان بریتانیا است، روز ۲۴ ژوئیه سال گذشته از مقام وزارت استعفا کرد؛ در نتیجه مشخص نیست که در زمان سرقت اطلاعات او هنوز وزیر تجارت بریتانیا بوده است یا نه. یک سخنگوی دولت بریتانیا روز دوشنبه گفت: «تحقیقات در مورد نحوه سرقت این اسناد هنوز ادامه دارد و به همین دلیل اظهار نظر در مورد آن درست نیست.» او افزود: «دولت بریتانیا برای حفاظت از اسناد حکومتی سیستم ایمنی مناسبی دارد.»
 • بدترین مدیریت کرونا در آمریکا

  آکسیوس، سی‌ان‌ان: دو سوم مردم آمریکا بر این باورند که مدیریت ترامپ در مهار ویروس کرونا بدتر از همه کشورهای دنیا بوده است. براساس تازه‌ترین نظرسنجی انجام شده، ۵۹ درصد آمریکایی‌ها حامی دستورالعمل اجباری دو هفته‌ای ماندن در خانه برای کاهش انتشار سریع ویروس کرونا هستند. بیش از نیمی از آمریکایی‌ها که در نظرسنجی مشترک ایپسوس- ان‌پی‌آر شرکت کرده‌اند، از دستورالعمل اجباری سراسری دو هفته ماندن در خانه برای جلوگیری از انتشار سریع ویروس کرونا حمایت می‌کنند. اما چرا چنین دستورالعملی اهمیت دارد؟ براساس آمار منتشر شده توسط دانشگاه جان هاپکینز، مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ و شمار مبتلایان بستری شده در ایالات متحده در حال افزایش است و تاکنون بیش از ۱۶۰ هزار نفر در اثر این بیماری در آمریکا جان خود را از دست داده‌اند. حدود دو سوم از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی هم بر این باورند که نحوه مقابله دولت با این بیماری همه‌گیر بدتر از سایر کشورهای جهان بوده است. ضمن آنکه ۶۲ درصد پاسخ دهندگان از یک راهبرد واحد و ملی برای بازگشایی مشاغل پشتیبانی می‌کنند و ۶۰ درصد نیز طرفدار یک راهبرد مشابه برای مدارس‌هستند. ۵۹ درصد شرکت‌کنندگان معتقد هستند که کارگران باید برای این دو هفته ماندن در خانه دستمزد دریافت کنند و ۵۵ درصد نیز حامی ممنوعیت موقت سفرهای بین ایالتی هستند.
 • بریتانیایی‌ها به اتحادیه اروپا می‌روند

  دنیای اقتصاد: یک مطالعه جدید نشان داده است تعداد شهروندان بریتانیایی که به کشورهای اروپایی مهاجرت کردند، از زمان رفراندوم برگزیت در سال ۲۰۱۶ تا کنون ۳۰ درصد افزایش یافته است. این مطالعه همچنین در زمینه پدیده «فرار مغزها» و مهاجرت بریتانیایی‌ها به این اتحادیه هشدار داده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از بیزینس‌اینسایدر، تعداد شهروندان انگلیسی که هر سال در کشورهای عضو اتحادیه اروپا اقامت می‌گزیدند بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ به ۷۳ هزار و ۶۴۲ نفر بالغ شده است که نسبت به عدد ۵۶ هزار و ۸۳۲ نفر در بازه زمانی سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵ افزایش نشان می‌دهد. این اعداد که توسط «سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه» و «یورواستت» منتشر شده است بر پایه مطالعه مشترکی که «مرکز تحقیقات آکسفورد در برلین» و «مرکز علوم اجتماعی دبلیو زد‌بی» انجام داده‌اند، به‌دست آمده است. بریتانیا به‌طور رسمی در ماه ژانویه اتحادیه اروپا را ترک کرد و در حال حاضر در دوران گذار به‌سر می‌برد، این دوران تا پایان سال جاری میلادی منقضی خواهد شد. دولت بوریس جانسون، به‌عنوان بخشی از طرح برگزیت خود خواهان پایان یافتن حق جابه‌جایی آزادانه شده است؛ حقی که بر اساس آن به شهروندان اتحادیه اروپا اجازه می‌داد بدون اقدام برای کسب تابعیت، در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی، کار و فعالیت کنند. این اما به آن معناست که شهروندان انگلیسی دیگر آزادی‌های سابق برای زندگی و کار در اتحادیه اروپا را نخواهند داشت. دنیل تتلوف، یکی از نویسندگان این مطالعه از مرکز آکسفورد در برلین می‌گوید تا کنون برگزیت مهم‌ترین عامل تصمیم به مهاجرت از سال ۲۰۱۶ تا‌کنون بوده است.
 • انـدوه لبنـان

  دنیای‌اقتصاد: خاورمیانه روز سه‌شنبه به عزای عروسش نشست. ۲هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم که از سال ۲۰۱۳ در بندر بیروت انبار شده بود، بر اثر یک جرقه مثل یک بمب اتم عمل کرد و نیمی از این شهر را به تلی از خاکستر تبدیل کرد. این انفجار پس از انفجارهای هیروشیما و ناکازاکی سومین انفجار بزرگ دنیا محسوب می‌شود. وسعت خسارات به حدی است که گفته می‌شود حدود ۳۰۰هزار نفر در پایتخت لبنان آواره شده‌اند و خانه و کاشانه‌ خود را از دست داده‌اند. سیلوهای غلات و کالاهای استراتژیک نیز در این بخش قرار داشتند که به نظر می‌رسد دود شده و به هوا رفته باشند؛ به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود این کشور ظرف هفته‌های آینده با یک بحران تمام‌عیار در حوزه‌های غذایی و اقتصادی مواجه شود که سرانجام دامان دولت حسن دیاب را خواهد گرفت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر