آرشیو روزنامه شماره ۴۹۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۴۲

 • شکاف شمالِ مقتصد و جنوب آسیب دیده

  دنیای‌اقتصاد: پس از چند شبانه‌روز مذاکره و مشاجره‌های سخت، سرانجام رهبران اتحادیه اروپا سه‌شنبه صبح (۳۱ تیرماه) بر سر بودجه ۸۵۷ میلیارد دلاری برای بهبود لطمات ناشی از کرونا به توافق رسیدند. این توافق در نوع خود جدید است. برای اولین بار است که اتحادیه اروپا متعهد به اعطای وام جمعی و توزیع آن به عنوان کمک مالی به کشورهایی شد که از کرونا آسیب بسیار دیده‌اند. نکته قابل تامل در این بسته کمکی این است که ضرورتی ندارد وام داده شده به کشورهای آسیب دیده از کرونا بازپرداخت شود.
 • آخرین وضعیت پادشاه عربستان

  دنیای‌اقتصاد: پادشاه عربستان در نخستین حضور علنی بعد از بستری شدن، ریاست نشست کابینه این کشور را از داخل بیمارستان ملک فیصل برعهده گرفت. در ویدئویی که از این جلسه منتشر شده، پادشاه عربستان سعودی پشت میز نشسته و در حال گوش دادن به سخنان اعضای کابینه و نکته‌برداری است. رویترز نیز با سه تن از منابع ناشناس دربار سعودی صحبت کرده و دو تن از آنها به این خبرگزاری گفتند که وضعیت پادشاه عربستان باثبات است. یکی از مقامات منطقه‌ای نیز تصریح کرده که حال سلمان خوب است.
 • ماموریت عجیب سفیر در لندن

  دنیای‌اقتصاد: سفیر آمریکا در انگلیس به همتایانش اوایل ۲۰۱۸ گفته بود که ترامپ از وی پرسیده آیا دولت لندن به زمین گلفش برای برنده شدن در پیشنهاد میزبانی قدیمی‌ترین تورنمنت جهانی گلف موسوم به مسابقات اوپن کمک می‌کند یا خیر. روزنامه نیویورک‌تایمز از قول سه فرد مطلع نوشت، لوئیس لوکن، معاون رابرت وود جانسون، سفیر آمریکا در انگلیس به وی توصیه کرده بود این مساله را مطرح نکند. اما جانسون در نهایت تصمیم گرفت این مساله را با دیوید موندل، وزیر وقت در امور اسکاتلند مطرح کند. در بیانیه نخست‌وزیری انگلیس که به دست نیویورک‌تایمز رسیده آمده است، این دیپلمات آمریکایی هیچ درخواستی از موندل برای برگزاری این تورنمنت یا هر رویداد ورزشی دیگری نکرد. موندل اخیرا به روزنامه نیویورک‌تایمز گفته بود برایش نامناسب است که تبادلاتش را با جانسون به صورت عمومی مورد بحث قرار دهد.
 • ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  «حقوق انسان» به‌دلیل تغییراتی که در ساختار طبقاتی فرانسه و افزایش انتظارات از طبقات متوسط جدید در اواخر قرن هجدهم رخ داده بود برای فرانسوی‌ها معقول‌تر به نظر می‌رسید. بحران‌های مالی چشمگیر و عقبگردهای اقتصادی سال‌های ۱۹۳۱-۱۹۲۹ مشروعیت برخی نهادهای سرمایه‌دارانه را تضعیف کرد و راه را برای مشروع‌سازی کنترل دولتی بیشتر بر اقتصاد هموار ساخت. رشد بعدی دولت‌های بزرگ رفاه و رکود اقتصادی و تورمی که آنها ظاهرا مروج آن بودند زمینه را برای انقلاب‌های محافظه‌کار تاچر- ریگان در دهه ۱۹۸۰ فراهم ساخت. به همین ترتیب، ناکامی سوسیالیسم در تحقق وعده‌های نوسازی و برابری منجر به بی‌اعتبار شدن آن در اذهان بسیاری از کسانی شد که در زیر آن حکومت زیست می‌کردند.
 • تمامیت خواهی و انعطاف‌ناپذیری امپراتوری

  دنیای اقتصاد: جنگ سرد دوم بین آمریکا و چین بسیار محتمل است؛ حتی آن چنان که رفتار چینی‌ها نشان می‌دهد این جنگ هم‌اکنون نیز آغاز شده است. اما این بار آمریکا بر خلاف شوروی با اقتصاد ورشکسته با رقیبی بسیار قدرتمندتر روبه‌رو است و از سویی ایالات‌متحده نیز توان سال‌های مقابله با شوروی را ندارد. اما چین یک نقطه ضعف عمیق پیدا کرده است و آن افزایش تمامیت‌خواهی و عدم انعطاف در سیستم این کشور است؛ همان عاملی که در نهایت به فروپاشی شوروی منجر شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر