آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۱۳

 • جنگ صلیبی بولتون علیه ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: کتاب خاطرات جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا جنجال‌برانگیز شده است. مرد سیبیلو در این اثر از رازهای مگوی ترامپ سخن می‌گوید؛ از علاقه وی به دیکتاتورهای جهان تا تلاش برای تامین منافع شخصی و فردی در مذاکرات با رهبران جهان. شاید به همین دلیل نیز باشد که وکلای کاخ سفید به تکاپو افتاده‌اند تا مانع از انتشار و توزیع این کتاب در هفته پیش روی آمریکا شوند؛ امری که از نظر کارشناسان به‌دلیل متمم اول قانون اساسی تقریبا محال به‌نظر می‌رسد.
 • غلیان ناسیونالیسم هندو در خیابان‌های دهلی

  دنیای‌اقتصاد: یک وزیر دولتی هند خواستار این شده که رستوران‌های چینی تعطیل شوند. دیگر مقام‌های هندی هم قرارداد با شرکت‌های چینی را مورد بازنگری قرار داده‌اند. جمعیت مردم معترض هم تلویزیون‌های ساخت چین را در خیابان‌ها بر زمین کوبیده و خرد می‌کنند و تصاویر رئیس‌جمهور چین را به آتش می‌کشند. موجی از خشم ضدچینی در سراسر هند درحال برخاستن است چراکه درگیری در مرز دو کشور به‌شدت افزایش یافته و تلفاتی برای طرف هندی به بار آورده است. «جفری گتلمان» در گزارش ۱۸ مه ‌برای نیویورک‌تایمز نوشت: سربازان چینی تعدادی سرباز هندی را تا سر حد مرگ کتک زدند و ۲۰ نفر از آنها در این درگیری جان خود را از دست دادند. این درحالی است که قوای نظامی هر دو کشور به تدریج در ارتفاعات مرزی میان دو کشور درحال افزایش است. «رانجیت سینگ»، ژنرال بازنشسته ارتش، می‌گوید: «باید صدها ضربه چاقو به چینی‌ها بزنیم تا از شدت خونریزی بمیرند.» این مقام نظامی که خواستار بایکوت محصولات چینی شده است می‌افزاید: «باید مهم‌ترین ضربه را در جایی بزنیم که بیشترین اثر را داشته باشد و آن اقتصاد است.»
 • ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  از قرن سیزدهم به این‌سو، پارلمان‌های انگلیس جلسات خود را به شکل منظمی برگزار می‌کردند؛ به مراتب منظم‌تر از همقطاران فرانسوی، اسپانیایی و روسی‌شان. چنان‌که ذکر شد، کارکرد اصلی‌شان «قضایی» بود اما به مرور زمان و به‌عنوان حاکمانی مشترک با شاهان، نقش سیاسی بسیار بیشتری ایفا کردند. نقش پارلمان در تایید و تصویب مالیات‌ستانی به‌ویژه مهم بود چراکه پارلمان شامل اکثریت وسیعی از زمین‌داران قلمرو شاهی بود که دارایی و درآمدشان به‌عنوان پایه مالیاتی ملی درنظر گرفته می‌شد. در قرون چهاردهم و پانزدهم، مجلس عوام همکاری تنگاتنگی با شاهان انگلیس برای از میان بردن و کنار زدن مقام‌های فاسد و بی‌کفایت داشت و نقش منظمی در نظارت مالی بر پول‌هایی که تخصیص داده می‌شد، به‌دست آورد.
 • ۷۵ سال پس از تاسیس سازمان ملل‌متحد

  دنیای‌اقتصاد: نشریه اکونومیست در شماره این هفته خود، سه سرمقاله را به‌طور مجزا به سه موضوع اختصاص داده است. در نسخه‌ آمریکا، مطلب به جف بزوس، مالک آمازون می‌پردازد و از او به‌عنوان مهم‌ترین سرمایه‌دار قرن بیست و یکم نام می‌برد. نسخه بریتانیای این نشریه نیز به بررسی ریشه‌های تبدیل بریتانیا به کشوری با بالاترین نرخ مرگ‌و‌میر در جهان سرمایه‌داری پرداخته است. اما این نشریه در نسخه دیگر خود وضعیت جهان را، ۷۵ سال پس از تاسیس سازمان ملل‌متحد مورد کنکاش قرار می‌دهد. این مطلب تضعیف سازمان‌های بین‌المللی نظیر سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی را بررسی می‌کند که ماهیت پیدایش آنها کمک به خروج جهان از هرج‌ومرج و استقرار نظم در آن بود.
 • خشم بی‌سابقه روس‌ها از پوتین

  دنیای‌اقتصاد: فراگیری ویروس کرونا و افول اقتصادی نگرانی اصلی مردم در بسیاری از نقاط دنیا بوده و طبیعتا این بر نرخ محبوبیت دولت‌ها و رهبران دولت‌ها هم تاثیر گذاشته است. در برخی جاها، آنهایی که در قدرت بودند و محبوبیتی هم نداشتند سخت در تلاش بودند تا بار دیگر حمایت عمومی را به‌دست آورند. برای مثال، نرخ محبوبیت «جوزپه کونته»، نخست‌وزیر ایتالیا، از ۵۰ درصد ماه فوریه به ۷۰ درصد در مارس افزایش یافت. در فرانسه، اعتبار مکرون از نرخ محبوبیت ۵۱ درصدی در نظرسنجی‌های مارس (که بالاترین میزان از فوریه ۲۰۱۸ بود) به ۳۳ درصد در ماه ژوئن تقلیل یافت. «رومن دوبروخوتوف»، روزنامه‌نگار و فعال مدنی مستقر در مسکو و سردبیر The Insider در تحلیل ۱۷ ژوئن برای الجزیره نوشت: در ماه آوریل بریتانیا شاهد بالاترین نرخ محبوبیت در ۱۰ سال اخیر بود یعنی حدود ۵۲ درصد اما در ماه ژوئن به ۳۹ درصد کاهش یافت. در آلمان، اتحادیه دموکرات مسیحی (حزب صدراعظم آلمان) شاهد حمایت افزایشی بود که از ۲۷ درصد در ماه فوریه به ۳۹ درصد در ماه ژوئن افزایش یافت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر