آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۰۸

 • راز دو شکست از ویروس تاجدار

  دنیای‌اقتصاد: چرا دو قدرت بزرگ صنعتی جهان از پس ویروس تاجدار برنیامدند؟ این پرسش محوری دو گزارش «دنیای‌اقتصاد» در صفحات جهان و سیاست‌گذاری است. آمریکا و فرانسه به‌عنوان کشورهای توسعه‌یافته در مواجهه با کرونا همچون کشورهای فقیر و کمتر توسعه‌یافته عمل کردند تا نشانی باشد از ضعف‌های ساختاری، نهادی و سیاستی در واشنگتن و پاریس.
 • همیشه پای چین در میان است

  دنیای‌اقتصاد: ماه می ‌سال گذشته بود که «لوکاس کو» و «لورن سونگ» متوجه چیز عجیبی شدند؛ بیش از ۱۰۰ کشتی در آب‌های نزدیک «هائه جو» (Haeju) در کره‌شمالی جمع شده‌اند. این دو تحلیلگر به‌عنوان بخشی از کارشان در «مرکز مطالعات دفاعی پیشرفته» (C۴ADS)، یک اندیشکده مستقر در واشنگتن که مسائل امنیتی را مورد بررسی قرار می‌دهد، بر این ترافیک چشمگیر در آب‌های کره‌شمالی و سپس در دوردست‌تر و در شمال‌شرق آسیا چشم دوختند. آنها به این دلیل چنین کردند که پیونگ‌یانگ به فروش زغال‌سنگ و دیگر کالاهای ارزشمند، آن‌هم به مقیاسی بسیار وسیع، در دریاهای آزاد متهم شده بود. درحقیقت کره‌شمالی می‌کوشید با این اقدام غیرقانونی از چشم مقام‌های گمرک که باید تحریم‌های سازمان ملل علیه پیونگ‌یانگ را به‌اجرا درآورند بگریزد. کره‌شمالی به جای اینکه این کالاها را قبل از تجارت به بندر منتقل کند، آنها را ظاهرا در دریاهای آزاد از این کشتی به آن کشتی جابه‌جا می‌کرد تا درباره مقصد آنها دروغ بگوید.
 • ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  فردگرایی اولیه جامعه انگلیس به این معنا نبود که هیچ همبستگی اجتماعی وجود نداشت. بلکه به این معناست که همبستگی آشکارا شکل و قالبی سیاسی‌تر به خود گرفت تا اجتماعی. پیش از فتح نورمن‌ها، انگلستان به واحدهای نسبتا یکپارچه‌ای به نام «شایر» تقسیم شده و سازمان گرفته بود که اگرچه در برهه‌ای پادشاهی‌های مستقل بودند اما اکنون در قالب پادشاهی بزرگ‌تر انگلیس ادغام یافته بودند. ریاست این «شایر»ها به‌دست مقام قدیمی بود که «الدورمان» نامیده می‌شد که این پست را بر مبنای وراثت در دست داشت. اما قدرت واقعی در دست یک مقام سلطنتی بود که «کلانتر شایر» نامیده می‌شد که از سوی شاه منصوب و نماینده اقتدار سلطنتی بود.
 • تعطیلی‌ها جان ۵ میلیون آمریکایی را نجات داد

  دنیای‌اقتصاد: یافته‌های یک مطالعه نشان می‌دهد دستورات دولت آمریکا برای تعطیلی کسب‌وکارهای غیرضروری و تلاش برای نگه داشتن مردم در خانه طی دو ماه گذشته مانع از آن شد که نزدیک به ۵میلیون نفر به کرونا مبتلا شوند. در این مطالعه دانشمندان دانشگاه برکلی بیش از ۱۷۰۰ مداخله سیاستی مقابله با شیوع کرونا را در شش کشور آمریکا، چین، کره‌جنوبی، ایتالیا، فرانسه و ایران مورد ارزیابی قرار داده‌اند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از خبرگزاری «سی‌ان‌بی‌سی» بر این، کشورهای مذکور به واسطه این مداخلات توانستند مانع از آن شوند که بیش از ۶۲ میلیون نفر به ویروس کرونا دچار شوند، برآوردی که ۸/ ۴ میلیون نفر از از آن مربوط به جمعیت آمریکا است. به این خاطر که بسیاری از مبتلایان به کرونا به‌صورت رسمی قابل شناسایی نیستند، محققان می‌گوید میزان واقعی این برآورد نزدیک به ۵۳۰ میلیون نفر است که ۶۰ میلیون نفر آن را مردم آمریکا تشکیل می‌دهند. یکی از پژوهشگران مشارکت‌کننده در مطالعه در این خصوص می‌گوید: «یافته‌های مطالعه ما نشان می‌دهد محدودیت‌های ادامه‌داری که دولت‌ها به اجرا درآوردند مانع از آن شد که بسیاری از مردم در کشورهای مختلف به این بیماری مبتلا شوند.»
 • ثبت گرم‌ترین ماه در تاریخ کره زمین

  دنیای‌اقتصاد: محققان مرکز تغییرات آب و هوایی کوپرنیوس تاکید کرده‌اند که ماه مه سال‌جاری، گرم‌ترین ماه مه تاریخ بوده است و پیش‌بینی می‌شود که سال ۲۰۲۰ یکی از ۱۰ سال گرم تاریخ باشد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» فریا وامبورگ، یکی از محققان مرکز کوپرنیوس که وظیفه رصد تغییرات آب و هوایی در اتحادیه اروپا را عهده‌دار است، در این باره به سی‌ان‌بی‌سی گفت که ماه گذشته (مه) گرم‌ترین مه تاریخ ثبت شده بوده است و این موضوع به‌طور قطع یک زنگ خطر است. وی افزود: حتی نگران‌کننده‌تر از این موضوع آن است که دمای متوسط ۱۲ ماه گذشته، به یکی از گرم‌ترین ۱۲ ماهه از ابتدای ثبت داده‌های آب و هوایی تاکنون بدل شده است. به اعتقاد وی بیش از ۹۸ درصد احتمال دارد که سال‌جاری در میان یکی از پنج سال گرم تاریخ ثبت شده قرار بگیرد. در گزارشی که توسط مرکز کوپرنیوس در روز جمعه گذشته منتشر شده بود، دمای ماه مه امسال حدود ۶۳/ ۰ درصد گرم‌تر از میانگین ماه‌های بین سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۲۰ بوده است. همچنین ۱۲ ماه گذشته (از ژوئن تا مه ۲۰۲۰) نزدیک به ۷/ ۰ درصد گرم‌تر از میانگین به ثبت رسیده بوده است.
 • دوقطبی آمریکایی در نیویورک‌تایمز

  دنیای‌اقتصاد: چند روز پس از انتشار مقاله تام کاتن، سناتور نئوکان در نیویورک‌تایمز مبنی بر لزوم سرکوب معترضان آمریکایی توسط ارتش، واکنش‌های شدیدی از سوی اذهان عمومی و از همه بیشتر در داخل این روزنامه رخ داده‌اند. امروز شرایط نیویورک‌تایمز چیزی از خیابان‌های آشوب‌زده آمریکا در اعتراض به نژادپرستی کم ندارد. در واقع تجلی جامعه دوقطبی‌شده آمریکا را می‌توان در روزنامه‌ای دید که به نشر دیدگاه‌های بی‌طرفانه شهره است؛ دوقطبی که ریشه در سیاست‌های نژادپرستانه در آمریکا دارد و اکنون دو بخش اتاق خبر و بخش دیدگاه‌های نیویورک‌تایمز را نیز به جان یکدیگر انداخته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر