آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۸۴

 • پکـن و واشنگتـن در وضعیـت درامـاتیک

  دنیای‌اقتصاد: ویروس جدید کرونا زندگی‌ها و معیشت‌ها در ایالات‌متحده و چین را ویران کرد. اما به جای اینکه باعث شود این دو کشور برای مبارزه با این پاندمی [فراگیری] با یکدیگر همراهی بیشتری داشته باشند موجب شده که روابط‌شان پیوسته و به شکل مارپیچ‌واری خدشه‌دار شود و شعله‌های یک ناسیونالیسم بالقوه خطرناک را فروزان سازد.
 • بازداشت آخرین فرزند ملک عبدالله

  دنیای‌اقتصاد: دیده‌بان حقوق‌بشر گزارش داده است که مسوولان سعودی شاهزاده فیصل بن‌عبدالله را در ماه مارس بازداشت کرده و تاکنون هیچ اطلاعی از محل بازادشت و وضعیت سلامتی وی وجود ندارد. به گزارش رویترز، دیده‌بان حقوق‌بشر گزارش داد که مسوولان سعودی فرزند ملک عبدالله را که رئیس هلال‌احمر عربستان بود، در ۲۷ مارس بازداشت کردند و مکان و وضعیت بازداشت او مشخص نیست. به گزارش این نهاد حقوق‌بشری بازداشت شاهزاده سعودی خارج از عرف است و بار دیگر دستور بن‌سلمان برای بازداشت ۳۰۰ شاهزاده سعودی و حبس آنها در هتل ریترزکارلتون این کشور را یادآوری می‌کند.
 • لغو مهمانی بزرگ در مسکو

  دنیای اقتصاد: ویروس کرونا جشن‌های پیروزی ۱۱ منطقه مختلف زمانی روسیه را لغو کرد و در پایتخت این کشور که مرکز اصلی این جشن‌ها است، مردمان زیادی درحال دست و پنجه نرم کردن با مرگ هستند. این ویروس، شانس گردهم‌آوری مردم روسیه را در این روز مهم از بین برد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، زمانی که ویروس کرونا در ماه فوریه کار خود را آرام اما جسورانه در روسیه آغاز کرد، نام میلیون‌ها سرباز روسی که در جنگ جهانی دوم کشته شدند، یکی پس از دیگری روی صفحات تلویزیون دولتی روسیه ظاهر می‌شدند و مردم باید مدام صفحه را به پایین می‌کشیدند تا نام آنها تمام شود.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  «توماس ارتمان»، عالم سیاسی، استدلال می‌کند که ظهور مطلقه‌گرایی پاتریمونیال در فرانسه، اسپانیا و پادشاهی نورمان‌ها در جنوب ایتالیا با نوعی از دولت‌سازی از بالا به پایین سروکار دارد که پس از فروپاشی امپراتوری روم در آنجا رخ نمود. در آن بخش‌های اروپا که بخشی از امپراتوری کارولینگی نبودند – یعنی انگلستان، اسکاندیناوی و بخش‌هایی از اروپای شرقی- همبستگی اجتماعی بیشتری میان عوام [طبقه سوم] و نجبا و توسعه نهادهای سیاسی ریشه‌دار قوی که تا اوایل دوران مدرن بقا یافتند، وجود داشت. ضعف این نهادهای محلی در آمریکای لاتین هم - در ترکیب با سطح بالای جنگ از قرون وسطی به این‌سو- شکست کنش جمعی در بخشی از نظم‌ها و ترتیبات فئودالی کهن جامعه در مواجهه با مطلقه‌گرایی روزافزون را تبیین می‌کند.
 • محدودیت‌های روادید برای خبرنگاران چینی در آمریکا

  دنیای اقتصاد: آمریکا از روز جمعه با وضع قانونی جدید، محدودیت‌های صدور روادید برای خبرنگاران چینی را افزایش داد. به گزارش رویترز، بهانه واشنگتن برای اتخاذ چنین تصمیمی، تلافی سوءرفتار پکن با خبرنگاران آمریکایی عنوان می‌شود که در حال تهیه اخبار ویروس کرونا هستند، حال آنکه این اقدام می‌تواند تنش‌های موجود میان دو کشور را که با شیوع کرونا تشدید شده است، به اوج برساند.
 • جنگ غول‌ها در شورای امنیت

  دنیای‌اقتصاد: ایالات‌متحده آمریکا روز جمعه ۸ ماه مه، تلاش برای آتش‌بس و صلح سراسری در دنیا را به‌دلیل شیوع بیماری کووید-۱۹ رد کرد و مانع از رای‌گیری اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحده درباره قطعنامه‌ای به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا شد. به نوشته روزنامه گاردین، این قطعنامه خواستار ترک مخاصمه در سراسر جهان است تا از این طریق به کشورهایی که به‌دلیل درگیری نظامی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا مشکل دارند کمک شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر