آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۸۲

 • بیروتی‌ها علیه قرنطینه

  دنیای اقتصاد: وقتی تهدید ویرانگر ویروس کرونا به لبنان رسید، من در یک مرکز خرید در حال گشت و گذار بودم. وقتی من و دوستم در یکشنبه شبی در اوایل مارس در یکی از محلات آن اطراف به دنبال یافتن جایی برای نوشیدن چیزی بودیم، می‌دیدیم که این ویروس از صدر اخبار پایین آمده و وارد زندگی روزمره مردم شده است. قرنطینه لبنان هنوز به اجرا در نیامده بود و ترافیک‌های پیش از این پاندمی هنوز در خیابان‌ها دیده می‌شد.
 • امیدهای بربادرفته دانشمندان

  دنیای اقتصاد: تجزیه و تحلیل ژنتیکی جدید از ویروس کووید-۱۹ که از بررسی بیش از ۷۶۰۰ تن در سراسر دنیا به‌دست آمده است، نشان می‌دهد این بیماری از اواخر سال گذشته میلادی آغاز و به گردش در آمده و بعد از اولین عفونت به سرعت افزایش پیدا کرده است.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  اگرچه پادشاهان فرانسه نسبت به دهقانانی که در برابر قدرت‌شان مقاومت می‌کردند سختگیر بوده و شدت عمل نشان می‌دادند اما با بازیگران فرادست با احترام قابل توجه رفتار می‌شد. لوئی چهاردهم با مرگ خود در سال ۱۷۱۵ بدهی‌های کمرشکنی را برای این پادشاه به‌جا گذاشت. به منظور کاهش این بار، دولت به «اخاذی» روی آورد. دولت، دادگاه‌های خاصی که در کنترل خود داشت و «دیوان عدالت» نامیده می‌شدند را فراخواند و سپس طلبکاران را تهدید کرد که از دارایی‌های شخصی‌شان تحقیق خواهد کرد. از آنجا که تقریبا تمام طلبکاران به نحوی از انحا فاسد بودند، پذیرفتند که در ازای عدم تحقیق از سوی دولت، میزان بدهی دولت به خود را کاهش دهند. تاکتیک استفاده گلچین‌وار از تحقیقات ضد فساد برای افزایش درآمدها و ارعاب مخالفان سیاسی همچنان امروز هم کاربرد دارد.
 • جنگ جدید دو قطبی

  دنیای‌اقتصاد: استرالیا خواستار تحقیق در مورد منشأ ویروس کرونا شده است. آلمان و انگلیس در مورد دعوت از غول فناوری چین، یعنی هوآوی، شک و تردید دارند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده چین را مقصر آلودگی می‌داند و به‌دنبال تنبیه این کشور است. برخی حکومت‌ها نیز اعلام کرده‌اند که خواستار دریافت خسارت از پکن هستند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، در سراسر جهان، واکنش‌های جدی علیه چین به‌دلیل اهمال‌کاری در کنترل ویروس کرونا صورت گرفته و این، یک جنگ جدید دو قطبی بین آمریکا و چین به‌وجود آورده و حالا به چالش‌های پکن برای رهبری جهان در غیاب ایالات‌متحده افزوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر