آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۶۳

 • اسرائیل در آستانه ائتلاف نتانیاهو و گانتس؟

  دنیای اقتصاد: با توجه به اینکه تشکیل کابینه وحدت در اسرائیل در یک بزنگاه مهم قرار گرفته است، بنیامین نتانیاهو و رقیبش «بنی گانتس» اوایل دیروز سه‌شنبه ۲۶ فروردین ماه از رئیس‌جمهور این رژیم خواستند تا مهلت زمانی برای شکل دادن به یک ائتلاف مشترک را تا نیمه شب امشب چهارشنبه (۲۷ فروردین ماه) تمدید کند.
 • مرگ بر اثر کرونا یا گرسنگی؟

  دنیای‌اقتصاد: بسیاری از اقتصادهای ثروتمند برای کنترل ویروس کرونا محدودیت‌های قرنطینه‌ای شدیدی را به اجرا گذاشته‌اند. بسیاری از کشورهای کم‌درآمد و بادرآمد متوسط اما از پس اجرای تمام و کمال این محدودیت‌ها برنمی‌آیند. رئیس‌جمهوری برزیل در یک اظهارنظر جنجالی‌ علیه این محدودیت‌ها گفته است «همه یک روزی خواهیم مرد.» البته تنها او نیست.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  «مانکور اولسون»، اقتصاددان، در مقاله‌ای تاثیرگذار، الگوی ساده‌ای از توسعه سیاسی را طرح کرد. جهان در ابتدا از سوی «راهزنان بی‌خانمان» اداره می‌شد، مانند جنگ‌سالاران مختلف در اوایل قرن بیستم در چین، یا جنگ‌سالارانی که در افغانستان و سومالی در آغاز قرن بیست و یکم فعال بودند. این راهزنان آشکارا مهاجم و غارتگر بودند و تا جایی که می‌توانستند منابع مردم را می‌بلعیدند. این بلعیدن منابع غالبا بسیار کوتاه مدت بود و آنها به سرعت به سراغ قربانیان دیگر می‌رفتند. در یک برهه معینی، یک راهزن قوی‌تر از بقیه راهزنان رخ می‌نمود و بر جامعه چیره می‌شد: «این کارآفرینان خشونت‌طلب معمولا خود را راهزن نمی‌خواندند بلکه بر عکس، به خود و فرزندانشان القاب و عناوین عالی می‌دادند. آنها گاهی ادعا می‌کردند که براساس حقی الهی حکمرانی می‌کنند».
 • بزرگ‌ترین بحران چند دهه اخیر در ونزوئلا

  دنیای اقتصاد: پاندمی کرونا و تکان‌های شدید ناشی از افت قیمت در بازارهای جهانی، ونزوئلا را بیشتر از گذشته متزلزل کرده است و در عمل این شرایط تبدیل به آزمون جدیدی برای رئیس‌جمهوری این کشور شده است اما به نظر می‌رسد وی قصد دارد با استفاده از این شرایط، موقعیت خود را مستحکم کند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، یک ماه قبل، نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا به نظر می‌رسید که در حال تحکیم حکومت استبدادی خود است و مخالفان هم در حال ناپدید شدن بودند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر