• پساترامپ در ۱۰ رسانه معتبر

  دنياي‌اقتصاد: وداع ترامپ از کاخ ‌سفید و روی کار آمدن بایدن به عنوان ساکن جدید کاخ بیضی‌شکل باعث شد رسانه‌ها میدان‌دار سیاست شوند؛ به‌طوری‌که به محض حضور بایدن در کاخ‌سفید، جلد بسیاری از روزنامه‌ها، هفته‌نامه‌ها و خلاصه نشریات به ماموریت‌های رئیس‌جمهور جدید آمریکا اختصاص یافت. ۱۰ رسانه از امیدها، چالش‌ها و انتظارات از ساکن جدید کاخ ‌سفید نوشتند.
 • ابلاغ سند ٢٠٠صفحه‌ای پرزیدنت برای مقابله با کرونا

  دنیای‌اقتصاد: نخستین روز کاری جو بایدن تماما اختصاص به معکوس کردن میرات ترامپ داشت. در نخستین روز کاری بایدن، عکسی از رئیس‌جمهور جدید آمریکا منتشر شد که نشان می‌داد در حالی که هنوز ساعاتی از مراسم تحلیف نگذشته بود، او به پشت میز خود در اتاق بیضی شکل رفته و در حال امضای انباشتی از فرامین اجرایی است که تعداد آنها به ۱۷ دستور اجرایی می‌رسید. به نوشته روزنامه واشنگتن‌پست، بایدن در نخستین روز کاری خود فرامین اجرایی را امضا کرد تا پایانی بر عصر ترامپ باشد. بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه فرامین اجرایی مربوط به ویروس کرونا، مهاجرت و تغییرات آب و هوایی را امضا کرد تا نه تنها فضای سیاست‌گذاری را از دستورات جمهوری‌خواهانه پاک کند، بلکه اقدامات مد نظر دموکرات‌ها را در حوزه قانون‌گذاری تسریع ببخشد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  جورج کنان، پدر سیاست مهار، با مقاومت مورگنتا در برابر این«اسطوره قدرت مطلق» و افزایش بیش از حد نظامی‌ شدن سیاست خارجی آمریکا اشتراک‌نظر داشت و از «هیستری نظامی کورکورانه» کشورش ابراز تاسف می‌کرد. واشنگتن ظرافت و زیرکی را برای اسلحه و بمب کنار گذاشت اما زمانی که قدرت عریان اسلحه کارگر نبود، چنان‌که در آسیا چنین بود، این هیچ پاسخی نداشت.
 • پنج‌شنبه خونین عراق

  دنیای‌اقتصاد: روز پنج‌شنبه ۲ بهمن ماه، دو بمب‌گذار با جلیقه انتحاری در بازاری شلوغ در مرکز بغداد خود را منفجر کردند و ۳۲ کشته و بیش از ۱۱۰ زخمی بر جا گذاشتند. به گفته منابع دولتی، این مرگبارترین حمله در نوع خود طی چند سال اخیر بوده است. «جین آراف» در گزارش ۲۱ ژانویه برای نیویورک‌تایمز نوشت: وزارت بهداشت عراق که گزارش تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها را اعلام کرده، می‌گوید این مرگبارترین حمله از سال ۲۰۱۷ به این سو بوده است. سرتیپ خالد المُهَنا، سخنگوی وزارت کشور عراق گفت: «اولین بمب‌گذار انتحاری برای اینکه به میان تجمع مردم برود تظاهر کرد که حالش خوب نیست و به کمک نیاز دارد.» او می‌گوید این بمب‌گذار خود را به زمین انداخت و وقتی مردم برای کمک به سوی او شتافتند ناگهان جلیقه خود را منفجر کرد.
 • ترامپ رفت

  دنیای‌اقتصاد: «جوزف رابینت بایدن جونیور»، دیروز چهارشنبه ۲۰ ژانویه برابر با یکم بهمن ماه ۱۳۹۹ به‌عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا وارد کاخ سفید شد. او میراث‌دار کشوری است که غرق در شکاف‌های سیاسی است و فراگیری کرونا هم بر چالش‌های پیش روی او افزوده است. الجزیره در گزارش‌های زنده‌ای که همواره به‌روزرسانی می‌شد، نوشت: مراسم سوگند بایدن در حالی برگزار شد که تدابیر امنیتی بی‌سابقه‌ای در این کشور برقرار شده است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  مورگنتا می‌گفت انزواطلبی حتی در قالب تلخ «مک‌کارتی‌گری‌اش» یک انحراف موقت نبود. مانند ویلسونیسم، این انزواطلبی تجلی جدی ایده‌آل آمریکایی بود؛ این ایده‌آل در این مورد، عبارت بود از امید به بازگشت به تصویری از ایالات‌متحده به مثابه شهری بر روی تپه، مدلی برای دنباله‌روی از سوی دیگر کشورها البته در صورتی که بخواهند و آن را برگزینند، اما نه یک انگیزه سیاسی که به شکل پرخاشگرانه‌ای در صحنه بین‌المللی دنبال می‌شود. «انزواطلبان خودشان را به مثابه قهرمانان هدف آمریکا در برابر ویرانی‌طلبان آمریکایی ظاهر می‌ساختند» و آنها هرگز از اعمال نفوذ بر سیاست خارجی با ایده‌آل آرمان‌گرایانه خود دست نکشیدند. اما همچون ویلسونیسم، انزواطلبی زمانی برافتاد که مجبور شد با خطراتی در دنیای واقعی دست و پنجه نرم کند؛ پیش از جنگ‌جهانی دوم از تجاوز فاشیستی و پس از جنگ‌جهانی دوم از امپریالیسم شوروی.
 • ورود رسمی آمریکا به عصر بایدن

  دنیای‌اقتصاد: لحظه آمریکای بایدن شروع شد. تا آخرین لحظات بسیاری از این بیم داشتند که مبادا ترامپ قصد ترک کاخ سفید را نداشته باشد؛ بسیاری در بیم و هراس بودند که رئیس‌جمهور سابق «دونالد ترامپ» کلید کاخ سفید را تحویل «جو بایدن» ندهد. اما وقتی ترامپ در «انزوا» کاخ سفید را ترک کرد و حتی معاون او مایک پنس هم میلی برای همراهی رئیس خود نداشت، «عصر وحشت» به اتمام رسید.
 • میراث اقتصادی ترامپ به بایدن بدهی، نابرابری و جنگ تجاری

  دنیای‌اقتصاد: چهار سال پیش جهان نظاره‌گر به قدرت رسیدن مردی در ایالات‌متحده بود که خود را تاجری موفق و قهرمان طبقه متوسط می‌خواند و مدعی بود «بزرگ‌ترین رئیس‌جمهوری است که خدا خلق کرده است». دونالد ترامپ، چهل‌و‌پنجمین رئیس‌جمهور ایالات‌متحده در سراسر کمپین انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ تاکید کرد که در پی چرخاندن چرخ‌های تولید است و بنا دارد شغل‌های از دست رفته را به سرعت احیا و به میزهای مذاکرات تجاری، چینشی جدید بدهد.
 • دل نگرانی‌های اروپا از عصر بایدن

  دنیای‌اقتصاد: رهبران اروپایی و تحلیلگران می‌گویند که اروپا مشتاق تغییر آب و هوای سیاسی آمریکا پس از مراسم سوگند جو بایدن است، اما اگر رئیس‌جمهور آمریکا مشغول مشکلات داخلی ایالات‌متحده باشد، آنها آماده‌اند به تنهایی در مناطق مهم پیش بروند.
 • حمایت یلن از بسته بزرگ محرک مالی

  دنیای‌اقتصاد: وزیر خزانه‌داری مدنظر بایدن آماده است آمریکا را از مقررات مالی گرفته تا اعطای وام به اقلیت‌ها از مسیر سابق که در دوران منوچین در نظر گرفته شده بود، دور کند و باید منتظر یک تغییر مسیر اساسی باشیم. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، جنت یلن، نامزد رئیس‌جمهور منتخب برای وزارت خزانه‌داری در جلسه تاییدیه به نمایندگان قانون‌گذاران خواهد گفت که ایالات متحده به یک مجموعه قوی از اقدامات محرک مالی برای بازگرداندن اقتصاد به دردسر افتاده از بیماری پاندمی نیاز دارد تا به مسیر درست بازگردد و اکنون زمانی نیست که نگران افزایش بدهی این کشور باشیم.
 • پوتین و بایدن در بن‌بست دیپلماتیک

  دنیای‌اقتصاد: دولت جدید بایدن که امروز اول بهمن‌ماه روی کار خواهد آمد تغییراتی را در رویکرد آمریکا به دیپلماسی و امور جهانی به وجود خواهد آورد. «جوزف استپانسکی» در گزارش ۱۸ ژانویه برای الجزیره نوشت، بایدن مدافع چندجانبه‌گرایی بوده و وعده داده که وقتی سکان رهبری کاخ سفید را به دست گیرد ائتلاف‌های کلیدی اقتصادی، امنیتی و تجاری را تجدید کند. او همزمان باید رویکرد انزواگرایانه ترامپ را کنار بگذارد و بار دیگر کشورش را وارد معاهدات و سازمان‌های بین‌المللی کند.
 • دیپلماسی کرونایی دولت دموکرات‌ها

  دنیای‌اقتصاد: جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید موافق لغو محدودیت‌های مسافرتی از بریتانیا، اروپا و برزیل به آمریکا نیست. این در حالی است که روز دوشنبه، ۱۸ ژانویه (۲۷ دی ماه)، کاخ‌سفید اعلام کرد دونالد ترامپ دستور داده این محدودیت‌ها از روز ۲۶ ژانویه لغو شود. تصمیم ترامپ برای لغو این محدودیت‌ها از روز ۲۶ ژانویه می‌تواند متاثر از تصمیم دیگر کاخ‌سفید باشد که از روز ۲۶ ژانویه ارائه تست منفی کرونا را برای همه مسافران به مقصد آمریکا اجباری کرده است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  شرایط ویژه یعنی دو اقیانوس عظیم و دو همسایه ضعیف به لحاظ بین‌المللی همین کار را کرد و از زمان تاسیس ایالات‌متحده تا آغاز قرن بیستم، ایالات‌متحده به استثنای برخی روشنفکران ناراضی، هیچ دلیلی نداشت تا آرمانش را زیر سوال ببرد. این کشور یک جامعه خویشتندار بود که از مشکلاتی که دیگر جوامع را آزار می‌داد بری بود. گذشته اروپا تصویر یک تراژدی فهم‌ناپذیر بود که هیچ چیز برای آموختن به آمریکایی‌ها در مورد ماهیت بشر نداشت زیرا ایالات‌متحده تاریخ را محو و یک آدم جدیدی خلق کرد. حتی جنگ داخلی مرگبار، درگیری‌ای بود بر سر معنا و مفهوم آرمان آمریکا - آیا همچون سفیدپوستان شامل سیاهان هم می‌شد؟ - و نه چالشی برای آن. سپس تاریخ، گریبان آمریکا را گرفت.
 • نفوذ افراطی‌های سفید پوست در ارتش آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: پنتاگون در حال تشدید تلاش‌ها برای شناسایی و مبارزه با نژادپرستان سفیدپوست و دیگر افراطیون راست‌گرا در صفوف نیروهای خود است؛ درحالی‌که بازرسان فدرالی در تلاشند تا تعیین کنند چه تعداد پرسنل نظامی و کهنه‌سرباز آمریکایی در حمله خشونت‌آمیز به کاپیتول هیل نقش داشته‌اند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، در چند روز اخیر پس از حمله ششم ژانویه به کنگره، رهبران ارشد ۱/ ۲ میلیون نیروی فعال و ذخیره در ارتش را تحت نظر قرار داده‌اند از ترس یافتن افراد وابسته به راست‌های افراطی در میان آنها.
 • کابوس الکسی در کاخ پوتین

  دنیای‌اقتصاد: الکسی ناوالنی، مخالف سرشناس کرملین، روز یکشنبه ۲۸ دی ماه پنج‌ماه پس از آنکه برای درمان «مسمومیت ناشی از سم نوویچوک» (که حمله تقریبا مهلک عصبی است) به آلمان سفر کرده بود، به کشورش بازگشت. او هنگام بازگشت در مرز روسیه دستگیر شد. این نشان‌دهنده ترس از برجسته‌ترین رهبر مخالفان روس و نیز اضطراب پوتین از این مخالف سرشناس است. گزارش‌ها حاکی از این است که پرواز ناوالنی قرار بود در فرودگاه «ونوکووا»ی مسکو بنشیند، اما اندکی پیش از فرود خلبان اعلام کرد به‌دلیل نقص فنی در فرودگاه بین‌المللی «شرمتیوو» در مسکو به زمین نشست. همزمان با بازداشت او، شماری از طرفداران ناوالنی هم در فرودگاه ونوکووای مسکو بازداشت شدند. ناوالنی مدت کوتاهی قبل از بازداشت گفت: «من می‌دانم حق با من است، از هیچ چیز ترسی ندارم.» او از مرزبانان پرسید: «مدت طولانی منتظر من بودید؟» ناوالنی پیش از اینکه ماموران لباس شخصی او را با خود ببرند، همسرش را بوسید و از او خداحافظی کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر