• عملیات سری در مسکو

  دنیای‌اقتصاد: گسترش حملات سایبری توسط رقبا یک چالش برای دولت بایدن است و دولت تا‌زه تا‌سیس بایدن قصد دارد از نفوذ به سیستم‌های دولتی و تجاری جلوگیری کند. درست همان‌طور که دولت بایدن قصد دارد به‌منظور تلافی اقدامات روسیه، این کشور را مورد تحریم قرار دهد، حالا دولت دموکرات با این سوال مواجه است که آیا باید به یک دشمن بزرگ‌تر در حوزه سایبری نیز فکر کند؟
 • طرح آمریکا برای صلح افغانستان

  دنیای‌اقتصاد: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری افغانستان، با هشدار در مورد احتمال قدرت گرفتن دوباره طالبان در صورت خروج نیروهای آمریکایی، راه‌هایی را برای تسریع روند صلح در افغانستان و دستیابی به آتش‌بس پایدار پیشنهاد کرد. بلینکن در این نامه که روز یکشنبه ۱۷ اسفند توسط شبکه خبری افغانستان «طلوع‌نیوز» رسانه‌ای شد، به تشریح استراتژی دولت بایدن پرداخته است.
 • اسرار سیاه کاخ باکینگهام

  دنیای‌اقتصاد: زندگی درباری سخت است، حالا چه برسد به اینکه یک نفر از بیرون خاندان سلطنتی وارد زندگی آنها شود؛ آن هم زندگی یک سلبریتی کم‌فروغ و البته رنگین‌پوست در کاخ باکینگهام. مگان مارکل اخیرا در گفت‌وگوی خود با اپرا وینفری، مجری سیاه‌پوست معروف آمریکایی اعلام کرده است زندگی سلطنتی نوعی خودکشی است و من دیگر نمی‌خواستم زنده بمانم. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، عروس خاندان سلطنتی در یک مصاحبه بمب‌وار با اپرا وینفری گفته است وی از خدمات پزشکی کاخ باکینگهام کمک خواسته است اما آنها به وی گفته‌اند این موضوع به این نهاد آسیب می‌زند.
 • اعتصاب سراسری در میانمار

  دنیای‌اقتصاد: با وجود سرکوب خونین معترضان در میانمار بار دیگر ده‌ها هزار نفر به خیابان‌ها آمدند و علیه نظامیان کودتاگر تظاهرات کردند. اکنون اتحادیه‌های صنفی با فراخوان به اعتصاب سراسری می‌کوشند جنبش اعتراضی را تقویت کنند. الجزیره در گزارش ۸ مارس در این رابطه نوشت، بزرگ‌ترین اتحادیه‌های صنفی در میانمار در جدیدترین تلاش خود برای اعمال فشار بر ژنرال‌های کودتاچی قصد دارند اعتصابات سراسری را سازمان دهند. دست کم ۱۸ سازمان که نماینده صنایعی از جمله صنایع ساختمانی، کشاورزی و تولید است روز دوشنبه ۱۸ اسفند از کارگران فعال در اتحادیه‌های صنفی و غیرصنفی خواستند کار خود را به دلیل کودتای اول فوریه تعلیق کنند و هر گاه آنگ سان سوچی به کار بازگشت، آنها هم کار خود را از سر بگیرند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  یکی از جدی‌ترین منتقدان سیاست نیکسون و کیسینجر، شارل دوگل فرانسوی بود که در مورد ریگزار و تله هندوچین بیش از هر رهبر دیگری می‌دانست و تجربه داشت. اندکی پس از آنکه نیکسون و کیسینجر به‌قدرت رسیدند، دوگل پرسشی بنیادین را از مشاور جدید سیاست خارجی پرسید: «چرا عقب‌نشینی نمی‌کنید؟» کیسینجر پاسخ داد: «عقب‌نشینی ناگهانی اعتبار ما را مشکل‌دار می‌سازد.» عقب‌نشینی یک‌جانبه آمریکا در حقیقت موجب وارد آوردن تکانه‌ها و لرزش‌هایی در سراسر آسیا از ژاپن تا سنگاپور و تا استرالیا می‌شد و تردیدهایی در میان متحدان آسیب‌پذیر وابسته به‌قدرت و قابلیت اعتماد و اطمینان به آمریکا مانند کره‌جنوبی، آلمان‌غربی، تایوان و اسرائیل به وجود می‌آورد.
 • دیپلمات ۵۱ساله‌ای که سازمان ملل را تکان داد

  دنیای‌اقتصاد: «یو کیاو مویی تون»، در سازمان ملل حکومت جدید نظامی در میانمار را غیرقانونی خواند، اما پس از این ابراز نظر، از سوی حکومت نظامی این کشور از سمت خود به‌عنوان سفیر میانمار در سازمان ملل اخراج شد، با این حال او قصد ندارد این سمت را ترک کند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، او که در روز بیست و ششم فوریه در سازمان ملل سخنرانی کرده، گفته بود قصد دارد کاری بزرگ انجام دهد. او می‌دانست صدایش می‌لزرد اما یو کیاو مویی تون، بلندمرتبه‌ترین دیپلمات میانمار قصد دارد به کار خود ادامه دهد.
 • حمله دوباره حوثی‌ها به آرامکو

  دنیای‌اقتصاد: نیروهای حوثی شامگاه یکشنبه تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان‌سعودی در منطقه «راس تنوره» را هدف حملات پهپادها و موشک‌های خود قرار دادند، رخدادی که ریاض انگیزه آن را ایجاد بی‌ثباتی در بازار جهانی انرژی توصیف کرده است. حوثی‌ها همچنین در این روز اعلام کردند که پایگاه‌های نظامی عربستان‌سعودی در شهرهای الدمام، عسیر و جازان نیز هدف حملات آنان قرار گرفته است.
 • آخرین نیایش در شمال بین‌النهرین

  دنیای‌اقتصاد: پاپ فرانسیس در سومین روز از سفر تاریخی خود به عراق وارد شمال این کشور شد. او در خرابه‌های کلیساهایی که از سوی نیروهای داعش ویران شده بودند به نیایش پرداخت و در فضای باز سومین و آخرین روز دیدار از عراق را برگزار کرد. الجزیره در گزارش ۷ مارس خود نوشت، پاپ فرانسیس در این دیدار، در مقابل کلیسای تاریخی الطاهره که بخش‌های بزرگی از آن در زمان داعش ویران شد، خواستار «توقف برادرکشی در منطقه و برادری بین ادیان» شد.
 • بازگشت شورش و ناآرامی به لبنان

  دنیای‌اقتصاد: روز یکشنبه ۱۷ اسفندماه در ششمین روز از اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی و معیشتی و افزایش نرخ دلار در لبنان، معترضان در شماری از شهرهای این کشور جاده‌ها و معابر را مسدود کردند. به گزارش رویترز، روز شنبه ۱۶ اسفندماه حسان دیاب، کفیل نخست‌وزیری هشدار داد که لبنان در خطر است و اگر دولت جدید به زودی در لبنان تشکیل نشود او چاره‌ای جز کنار رفتن نخواهد داشت. رویترز می‌گوید، دور تازه اعتراضات از سه‌شنبه گذشته و به‌دنبال کاهش بی‌سابقه ارزش پول ملی لبنان در برابر ارزهای خارجی از جمله دلار آغاز شد. شماری از معترضان شنبه در برابر پارلمان لبنان در مرکز بیروت تجمع کردند و شماری دیگر با آتش زدن لاستیک و سطل زباله خیابان‌ها و مسیر عبور و مرور را مسدود کردند.
 • شنبه شیرین دموکرات‌ها

  دنیای‌اقتصاد: لایحه ۹/ ۱ تریلیون دلاری جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا برای کمک به دوران پاندمی، سنای این کشور را به شدت دو پاره کرد. در حالی که دموکرات‌ها موافق تصویب این طرح بودند، جمهوری‌خواهان به شدت از در مخالفت با تصویب ابر بودجه ۹/ ۱ تریلیون دلاری به منظور مبارزه با فقر وارد شدند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، این بسته که هنوز باید قبل از ورود به کاخ سفید از مجلس نمایندگان عبور کند، اولین قانون تصویب شده عمده جو بایدن به حساب می‌آید.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  مورگنتا نیاز به فرمول‌بندی سیاستی داشت تا آن را جایگزین تشدید وضعیت جنگی جانسون و پافشاری نظامی آشکار نیکسون و کیسینجر کند. آن سیاست نام «طرح منطقه محصور» را به خود گرفت. مورگنتا پیشنهاد داد که به جای انجام عملیات «جست‌وجو و تخریب» در سراسر حومه ویتنام، ارتش آمریکا باید به مناطق محصور شهری بازگردد که می‌توانست در آنجا ایمنی یابد؛ درحالی‌که هم زمان در انتظار جنگ هم می‌ماند.
 • انهدام پهپادهای انصارالله

  الجزیره: ائتلاف جنگی به رهبری عربستان سعودی که در یمن درگیر هستند، روز یکشنبه گفت که ۱۰ هواپیمای بدون سرنشین مسلح حوثی‌ها را منهدم کرده است. این ائتلاف جنگی نگفت که در کدام منطقه این پهپادها را نشانه گرفته است؛ اما مدعی شد هواپیماهای بدون سرنشین مکان‌های غیرنظامی را هدف قرار داده بودند.
 • بایدن، اردوغان را از پوتین دور می‌کند

  دنیای‌اقتصاد: کرملین، ناتو را به تلاش برای سرنگونی ولادیمیر پوتین متهم کرده و الکسی ناوالنی، شهره‌ترین مخالف پوتین را مهره آمریکا خواند. مسکو از سوی دیگر انگشت اتهام را به سوی اتحادیه اروپا گرفته و آن را «شریکی غیرقابل اعتماد» دانست چراکه مسمومیت و حبس ناوالنی را محکوم کرده بود. در این میان پوتین تنها از یک عضو ناتو راضی است: ترکیه. رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه نسبت به دستگیری ناوالنی و هزاران روسی طرفدار او سکوت کرد.
 • دیدار تاریخی پاپ و آیت‌الله

  دنیای‌اقتصاد: پاپ فرانسیس روز جمعه ۱۵ اسفندماه و در بحبوحه بیماری کرونا بار دیگر به عرصه جهانی بازگشت. او به اولین پاپ و رهبر کلیسای کاتولیک تبدیل شد که به عراق رفت. او تلاش داشت بر زخم‌های ملتی مرهم نهد که با فرقه‌گرایی، ماجراجویی‌های خارجی و تعقیب و آزار اقلیت‌ها ازجمله مسیحیان دچار گرفتاری‌های زیادی شده است. رویترز در گزارش ۶ مارس به دیدار تا‌ریخی پاپ با یکی از رهبران شیعیان جهان پرداخت و نوشت، روز شنبه رهبر کاتولیک‌های جهان در نجف به دیدار یکی از رهبران شیعیان رفت.
 • معمای آینده ساکن الیزه

  دنیای‌اقتصاد: امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه می‌خواهد اروپا را تغییر دهد، کشور خود را از نو تعریف کند و در انتخابات مجدد پیروز شود. اما ابتدا باید از بزرگ‌ترین بحران اقتصادی و اجتماعی پس از جنگ جهانی دوم این کشور عبور کند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در ملاقات اخیرش با تعدادی از خبرنگاران خارجی، ۱۰۰ دقیقه بدون ثبت یادداشت، فلسفی صحبت کرد و از ایده‌های خود درباره تغییرات در جهان گفت. او گفت‌وگوی خود را در باب آمریکایی‌گرایی و تغییر بازی و واسطه‌گران صادق متمرکز کرد که احتمالا این سخنان موجب لرزه افتادن بر قبر دوگل شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر