آرشیو روزنامه شماره ۴۸۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۲۶

 • ترامپ از چه کسی شکست می‌خورد؟

  دنیای‌اقتصاد: توماس فریدمن در روزنامه نیویورک‌تایمز به این پرسش پاسخ داد که چه کسی می‌تواند ترامپ را شکست دهد؟ او شکست برنی سندرز در مقابل ساکن فعلی کاخ سفید را حتمی دانست؛ چراکه فقط کافی است فاش شود که پیرمرد سوسیالیست برای ۱۰ روز به‌منظور گذراندن ماه عسل با همسرش به اتحاد جماهیر شوروی سفر کرده است. حزب دموکرات برای پیروزی باید آرای جمهوری‌خواهان میانه‌رو، زنان حومه‌نشین و مستقل‌ها را به‌دست آورد و این کار از طریق قطبی‌سازی جامعه امکان‌پذیر نیست. دموکرات‌ها نیاز به نامزدی دارند که راهبرد فراگیر داشته باشد و این فرد کسی جز بلومبرگ نیست.
 • قدرت‌نمایی پیرمرد سوسیالیست

  دنیای‌اقتصاد: سناتور برنی سندرز از ورمونت با اختلاف اندکی توانست انتخابات مقدماتی در ایالت نیوهمپشایر را پیروز شود و جایگاه چپ‌ها را تثبیت کند و به دو رقیب میانه‌روی خود نشان دهد که وی یک رقیب سرسخت بوده و توانسته است برای دو هفته پیاپی در دو ایالت قدرت‌نمایی کند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، سندرز با شمارش ۹۰ درصد آرا توانسته با ۲۶ درصد بالاتر از بوتیجج قرار گیرد و نکته مهم در این رای‌گیری این است که آرای بوتیجج، به‌عنوان یک نامزد میانه‌رو با آرای هم‌طیفی خود ایمی کلوبوچر سرشکن شده است.
 • فلسطینی‌ها «پنیر سوئیسی» نمی‌خواهند

  دنیای‌اقتصاد: محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بار دیگر طرح صلح خاورمیانه ترامپ موسوم به «معامله قرن» را رد و خطاب به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که این طرح نه صلح و نه ثبات را به ارمغان می‌آورد و به فلسطینی‌ها دولتی مانند «پنیر سوئیسی» می‌دهد. عباس در سخنرانی روز سه‌شنبه ۲۲ بهمن ماه خود در شورای امنیت سازمان ملل گفت: «من به اینجا آمده‌ام تا موضع فلسطینی‌ها را مورد تاکید دوباره قرار دهم که آنها طرح پیشنهادی آمریکا- اسرائیل را رد می‌کنند.»
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  دولت عثمانی با توجه به توانایی‌اش برای تمرکز قدرت و سیادت بر جامعه‌ای که بر آن تسلط داشت، در وهله اول بسیار نزدیک به دولت امپراتوری چین به‌نظر می‌رسید تا دولت‌های هم‌عصر اروپایی‌اش یا هر دولت هندوی دیگری که در شبه‌قاره خلق شدند. همچنین نهاد برده‌داری نظامی که در بطن قدرت عثمانی قرار دارد، با توجه به توسعه سیاست جهانی، نشان‌دهنده یک بن‌بست است. با این حال، برده‌داری نظامی به‌عنوان یک نهاد از سیاست جهانی ناپدید شده و هیچ ردی از خود بر جا نگذاشت. هیچ‌کس خارج از دنیای اسلام هرگز تصور نمی‌کرد که به بردگی گرفتن مشروع است و سپس، خارجیان به مراتب بالای حکومتی برکشیده شوند.
 • نبرد برای هژمونی

  بهزاد شاهنده استاد پایه مطالعات چین - دانشگاه تهران
  توسیدیس، فیلسوف یونان باستان، بر این عقیده بود که «دولت تثبیت شده» همیشه نگران از دست دادن موقعیت و جایگاه خود در مقابل یک «دولت درحال ظهور» است که نهایتا به نبرد برای حفظ هژمونی درخصوص اولی و به‌دست آوردن آن به‌وسیله دومی منتهی می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر