آرشیو روزنامه شماره ۴۷۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۷۸۴

 • تیم ترور ۲۹۱۵۵

  دنیای اقتصاد- محمد حسین باقی: این قاتل روسی با استفاده از نام مستعار «سرگئی فدوتوف» به شکلی مخفیانه وارد بلغارستان شد و در هتلی در صوفیه نزدیک دفتر سازنده تسلیحات محلی مستقر شد که فروشنده سلاح به اوکراین بود. او یک تیم سه نفره را هدایت می‌کرد. ظرف چند روز، یک نفر وارد گاراژ پارکینگ قفل شده شد، سمی روی دستگیره ماشین آن سازنده سلاح پاشید و سپس بدون اینکه شناسایی شود آنجا را ترک کرد. فقط یک تصویر مبهم از او از سوی دوربین‌های نظارتی و مدار بسته ضبط شد. اندکی بعد، «امیلیان گِبرُف»، همان سازنده سلاح، با شرکای تجاری‌اش در طبقه بالای یک رستوران دیدار کرد در حالی که توهم‌زده بود و حالت تهوع داشت. این مسمومیت موجب شد امیلیان گبرف، ۶۵ ساله، به مدت یک ماه بستری شود. وقتی گبرف مرخص شد، قاتلان بار دیگر او و پسرش را در خانه تابستانی‌اش در کنار دریای سیاه مسموم کردند. همگی زنده ماندند، هرچند هنوز حال گبرف به‌طور کامل بهبود نیافته است. تلاش‌های تروریستی در سال ۲۰۱۵ نه به خاطر شجاعت و پایداری عاملان آن که به این خاطر که مقام‌های اطلاعاتی و امنیتی غرب در ابتدا توجه چندانی به آن نداشتند به‌طور چشمگیری افزایش یافت. دادستان‌های بلغاری در این پرونده نتوانستند هیچ مدرکی برای اثبات آن کشف کنند و پرونده را مختومه کردند.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  طولانی‌ترین و با‌دوام‌ترین سلسله در چین پس از وحدت «کین» - یعنی سلسله «هان»- در نهایت در ۲۲۰ پس از میلاد فروپاشید و با یک استثنای مختصر، هیچ دولت متحدی در چین تا ۳۰۰ سال بعد به وجود نیامد. دوره میان «هان بعدی» تا دوره کوتاه سلسله «جین» که در ۲۸۰ پس از میلاد رخ نمود، موضوع «عاشقانه سه پادشاهی» یکی از عالی‌ترین رمان‌های تاریخی چین بود. این رمان به «لو گوان ژونگ» بازمی‌گردد و در اوایل سلسله «مینگ» نوشته شد (شاید در اواخر قرن چهاردهم، اگرچه این تاریخ دقیق نیست)، پس از اینکه سلسله مینگ، چین را از دست مغول‌ها نجات داد و بار دیگر کشور را زیر اقتدار «هان»ها که بومی چین بودند متحد کرد. یکی از مضامین اساسی این رمان این است که چگونه از‌هم‌گسیختن و عدم‌وحدت چین موجب آشفتگی و تهاجم خارجی شد؛ این شرایطی را فراهم کرد که براساس آن وحدت ملی بتواند بار دیگر احیا شود.
 • دعوای تکراری انتخابات افغانستان

  الجزیره: نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از ۲ماه تاخیر سرانجام اعلام شد. بنا بر اعلام کمیسیون مستقل انتخابات اشرف غنی با رای ۶۴/ ۵۰ درصد توانست انتخابات ۲۸ سپتامبر را از آن خود کند. نزدیک‌ترین رقیب غنی، عبدالله عبدالله است که با رای ۵۲/ ۳۹ درصدی در جایگاه دوم قرار دارد. با این همه عبدالله عبدالله به نتیجه انتخابات معترض است و می‌گوید که در انتخابات تقلب صورت گرفته است. ستاد انتخاباتی عبدالله خواهان ابطال ۳۰۰ هزار رای ماخوذه است. اما تیم انتخاباتی غنی با انتشار اعلامیه‌ای از اعلام این نتایج استقبال کرد.
 • عقب‌نشینی لهستان از دموکراسی

  نیویورک‌تایمز: حزب حاکم دست راستی لهستان با قانون جدید قوه‌قضائیه این کشور را تحت فشار گذاشته است تا کنترل بیشتری بر آن نهاد داشته باشد. این اتفاق در شرایطی رقم می‌خورد که مقامات اتحادیه اروپا نسبت به این اصلاحات ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند این ناقض استقلال قوه‌قضائیه آن کشور است. این پیش‌نویس قانون استقلال قوا را توسط شورایی که منتصب دولت است، مورد هدف قرار می‌دهد. اعضای این شورا قضاتی هستند که توسط دولت منتصب می‌شوند. این قانون همچنین به دنبال تنبیه قضاتی است که از کارزارهای حکومتی انتقاد می‌کنند. حزب حاکم عدالت و قانون در سال ۲۰۱۵ با انتقاد از قوانین اتحادیه اروپا، پیام‌های ملی‌گرایانه و ضد مهاجرتی در این کشور به قدرت رسید. از آن زمان این حزب در پی تغییر ساختار قضایی این کشور به سود خود بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر