آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۷۹

 • همکاری امارات و عربستان علیه اخوان یمن

  دنیای اقتصاد: وزیر کشور دولت مستعفی یمن اعلام کرد که امارات‌متحده‌عربی پیروز میدان درگیری در شهر بندری و جنوبی عدن شده است آن هم یک روز پس از آنکه جدایی‌طلبان جنوبی که مورد حمایت امارات‌متحده‌عربی هستند تقریبا کنترل تمام مراکز نظامی، دولتی و کاخ ریاست‌جمهوری را در دست گرفتند. احمد المیسری، وزیر کشور مستعفی یمن، در پستی توییتری نوشت: «ما به شکست اعتراف می‌کنیم و به امارات بابت این پیروزی تبریک می‌گوییم... اما این آخرین نبرد ما نخواهد بود.» محمد العطاب، گزارشگر الجزیره که از صنعا گزارش می‌داد هم نوشت: المیسری دولت عبدربه منصور ‌هادی را مقصر اعلام کرده و «سکوت» دولت عربستان را در مورد اتفاقاتی که در چند روز اخیر در عدن روی داده را مشکوک خواند. المیسری گفت: «در سایه سکوت دولت عربستان، اماراتی‌ها ما را ذبح کردند.»
 • چه کسی سر جفری اپستین را زیر آب کرد؟!

  دنیای اقتصاد: روز شنبه جسد جفری اپستین در سلولش پیدا شد؛ میلیاردر جنجالی آمریکایی که به اتهام قاچاق برده‌های جنسی درحال گذراندن دوران محکومیتش بود. اما امری که حساسیت‌ها را به این فرد افزایش می‌دهد، رابطه دوستانه او با دو تن از روسای‌جمهوری آمریکا بوده است: بیل کلینتون و دونالد ترامپ. همین واقعیت کافی بود تا توییتر به میدان نبرد و صف‌آرایی سیاسی بین لیبرال‌ها و محافظه‌کاران بدل شود؛ کارزاری که لیبرال‌ها ترامپ را قاتل اپستین معرفی می‌کردند و محافظه‌کاران نیز با هشتگ «خانواده مجرم کلینتون» او را عامل قتل وی در زندان معرفی می‌کنند. به‌نظر می‌رسد تئوری توطئه این‌روزها به مدلی محبوب در اذهان عمومی آمریکا بدل شده است. حالتی که بسیاری ترامپ را رهبر و مروج آن در میان شهروندان می‌دانند. اما نکته‌ مهمی که رسانه‌های آمریکایی جریان غالب به‌طور ناخواسته بر آن صحه می‌گذارند، فضای به‌شدت دوقطبی است که نه‌تنها در میان عامه مردم بلکه در بین نخبگان، مفسران و رجال سیاسی این کشور نیز به وضوح قابل مشاهده است.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس/ رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  اجلاس اقلیمی پاریس در سال ۲۰۱۵ و ترتیبات موجود در حوزه‌های مالی و بهداشتی راهی رو به جلو را نشان می‌دهد. هدف باید واداشتن دولت‌ها به تعهد نسبت به پذیرش یا اتخاذ بهترین شیوه‌ها در داخل و در حوزه‌هایی باشد که به ناگزیر بر تلاش‌های جهانی برای پرداختن به چالش‌های مشترک تاثیر می‌گذارد. مبارزه با تروریسم و به‌ویژه اجرای قانون یک حوزه محتمل دیگر است. وقتی پای تلاش‌های چندجانبه‌گرایانه برای پرداختن به چالش‌های جمعی به میان آید، پراگماتیسم و عملگرایی نقش پررنگی بازی خواهند کرد. این یعنی دور یک میز نشاندن نمایندگان کشورهایی که در هم تنیده‌ترین کشورها بوده و برای پرداختن به چالش خاص موجود هم مایل و هم توانمند هستند. این تلاش مهم است.
 • تعرض صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی

  مرکز اطلاع رسانی فلسطین: وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که روز یکشنبه ۱۷۲۹ شهرک‌نشین صهیونیست وارد مسجدالاقصی شدند. «گلعاد اردان»، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی تصریح کرد که به تلاش‌های خود برای بسط «حاکمیت» رژیم صهیونیستی بر مسجدالاقصی ادامه خواهد داد. وی اظهار کرد که طی ۴ سال گذشته برای این منظور تلاش کرده است و در این مدت میزان تعرض صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی به میزان ۵/ ۳ برابر افزایش یافته است. شهرک‌نشینان صهیونیست روز یکشنبه همزمان با عید سعید قربان و اقامه نماز در داخل مسجدالاقصی، به این مسجد یورش بردند که در نتیجه آن، درگیری‌های شدیدی در این مسجد به وقوع پیوست و نیروهای پلیس صهیونیستی نیز با شلیک گسترده گاز اشک‌آور اقدام به سرکوب نمازگزاران کردند که طی آن دست کم ۶۵ نفر زخمی شدند.
 • بهبود رتبه اعتباری روسیه

  دنیای اقتصاد: موسسه اعتبارسنجی «فیچ»، یکی از سه موسسه معتبر اعتبارسنجی جهان، در تازه‌ترین ارزیابی خود رتبه اعتباری سرمایه‌گذاری روسیه را از «BBB-» به «BBB» افزایش داد. این رتبه که از سال ۲۰۱۴ بی‌سابقه است، حکایت از روند رو به بهبود کاهش تنش‌ها با غرب و مسیر مطلوب اقتصاد روسیه دارد.
 • چشم‌انداز تیره اقتصاد جهان

  دنیای اقتصاد: در طول تابستان چشم‌انداز اقتصادی تقریبا تمام نقاط جهان تیره شده است. براساس یافته‌های نظرسنجی یک مرکز تحقیقات اقتصادی آلمانی به‌نام «آی‌اف‌او»، که روز دوشنبه منتشر شد، این وضعیت عمدتا ناشی از تشدید تنش‌های تجاری میان غول‌های اقتصادی دنیا بوده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، یافته‌های این نظرسنجی فصلی که بیش از هزار و دویست صاحب‌نظر در بیش از ۱۱۰ کشور جهان در آن مشارکت داشته‌اند، حکایت از آن دارد هر دو دسته اقدامات سیاستی و توسعه اقتصادی کشورها وضعیتی نامطلوب را در فصل سوم تجربه کرده‌اند. کملنز فوئست، رئیس «آی‌اف‌او»، با اشاره به این وضعیت نامساعد در این رابطه می‌گوید: «کارشناسان انتظار دارند رشد تجارت جهان به‌طور قابل‌توجهی ضعیف شود. مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی همچنین ضعف مصرف بخش‌خصوصی، کاهش فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و روند نزولی نرخ‌‌های بهره کوتاه‌مدت و بلندمدت را برای اقتصادها پیش‌بینی کرده‌اند.» در این رابطه جمعه هفته گذشته رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی شده بود برای توافق امضای تجاری با چین آمادگی ندارد و حتی ممکن است مذاکرات ماه سپتامبر میان دو کشور لغو شود.
 • عمران خان: مودی نازیست است

  گاردین: نخست‌وزیر پاکستان با تشبیه دولت هند به نازی‌ها هشدار داد که انفعال جهانی نسبت به کشمیر خشنود ساختن هیتلر است. اظهارات عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان درحالی مطرح می‌شود که مقام‌های کشمیر هند بار دیگر ممنوعیت‌های آمد و شد را در بخش‌هایی از این منطقه پرتنش اعمال کردند. پیش از آن گشایش‌هایی در محدودیت‌های اعمال‌شده در سرینگر، اصلی‌ترین شهر کشمیر هند انجام شد و مردم توانستند از فروشگاه‌ها خرید کنند و در نماز جمعه حضور به هم رسانند. تلفن‌های ثابت، تلفن‌های همراه و اینترنت همچنان مسدود هستند و ساکنان اجازه تماس با بستگان و دوستانشان را ندارند. عمران‌خان یکشنبه در پیامی توییتری نوشت: تقلا برای تغییر جمعیت کشمیر با پاکسازی قومی وجود دارد. سوال اینجاست که آیا جهان همان‌گونه که با هیتلر در مونیخ رفتار کرد، به تماشا می‌نشیند؟ نخست‌وزیر پاکستان تاکید کرد: ایدئولوژی برتری هندوها، مانند برتری آریایی نازی‌ها متوقف نخواهد شد؛ اما به سرکوب مسلمانان در هند منجر خواهد شد و در نهایت به هدف‌گیری پاکستان می‌انجامد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر