آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۶۵

 • خانه‌تکانی بی‌سابقه در خانه ۱۰

  دنیای اقتصاد: بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید برتانیا به یک خانه تکاتی بی‌سابقه در خانه شماره ۱۰ دست زده است. روزنامه نیویورک تایمز در این ارتباط نوشت: تصفیه کابینه و روی کار آوردن برخی حامیان برگزیت یکی از شدیدترین ‌تصفیه‌ها در تاریخ معاصر این کشور است. جانسون وزارتخانه‌های اصلی را به طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) سپرد. «نیک بولز»، عضو سابق حزب محافظه‌کار می‌گوید: «تاچریست‌ها، لیبرتارین‌ها و حامیان برگزیت بدون معامله از صدر تا ذیل حزب را پرکرده‌اند.»
 • مولر در مجلس نمایندگان شهادت داد افزایش موافقان استیضاح ترامپ

  دنیای اقتصاد: رابرت مولر، بازرس سابق دادگستری آمریکا که در زمینه دخالت روسیه در انتخابات ایالات‌متحده تحقیق می‌کرد، روز چهارشنبه گفت هرگز دونالد ترامپ را از موضوع ممانعت از عدالت، آن گونه که رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی بوده، تبرئه نکرده است. با این همه ترامپ پیروزی خود را اعلام کرد، درحالی‌که دموکرات‌ها مشتاق بودند تا به این وسیله موجبات استیضاح رئیس‌جمهوری را فراهم کنند.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  روند حرکت به سوی بی‌نظمی ناشی از کارکرد تغییرات ساختاری در نظام بین‌الملل – مهم‌تر از همه، توزیع قابلیت‌ها میان طیف بیشتری از کشورها بیش از هر زمان دیگر- در زمان‌های خاص با عمل (یا بی‌عملی) ایالات‌متحده و قدرت‌های دیگر بدتر شده است. نتیجه، جهانی است که نه تنها ظرفیت بیشتری در میان طیف بیشتری از کشورها بلکه تصمیم‌گیران بیشتر و بازیگران مستقل‌تر پخش کرده است. در نتیجه، مجموعه‌ای از چالش‌های جهانی و منطقه‌ای ظهور کرده به‌گونه‌ای‌که قدرت‌ها به سختی می‌توانند به مقابله با آن بپردازند.
 • آزمایش دو موشک کوتاه‌برد در کره‌شمالی

  رویترز: کره‌شمالی دیروز جمعه ۴ مردادماه اعلام کرد، جدیدترین آزمایش موشکی‌ این کشور هشداری برای «جنگ‌طلبان» کره‌جنوبی است تا واردات سلاح و رزمایش‌های مشترک را متوقف کنند. تحلیلگران می‌گویند این آزمایش موشکی که اوایل صبح پنج‌شنبه ‌صورت گرفت را می‌توان هشداری برای آمریکا نیز به‌شمار آورد. کیم‌جونگ‌اون، رهبری کره‌شمالی شخصا بر آزمایش دو موشک بالستیک کوتاه‌برد که نخستین آزمایش از زمان دیدار میان وی و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه گذشته میلادی است، نظارت داشت.
 • کم‌دوام‌ترین دولت بریتانیا

  دنیای اقتصاد: نشریه اکونومیست برای این هفته دو سرمقاله در نظر گرفته است. این نشریه انگلیسی برای نسخه جهانی خود موضوع طرح روی جلد و سرمقاله را به نخست‌وزیری بوریس جانسون در انگلستان اختصاص داده و برای نسخه آسیایی خود به شراکت جدیدی که بین چین و روسیه برقرار شده، پرداخته است.

بیشتر