آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۶۵۹

 • عقب‌نشینی نرم ترامپ

  دنیای اقتصاد: مردم مدام شعار می‌دادند، «او را برگردانید.» ذره‌ای آرام نمی‌گرفتند. ترامپ هم مثل همیشه چشمانش را ریز کرده بود و گوش می‌داد. همواره در کارزارهای انتخاباتی ترامپ شعارهایی از این دست دیده می‌شود. در سال ۲۰۱۶ نیز مردم مدام فریاد می‌زدند: «او را زندانی کنید.» این «او» در سال ۲۰۱۶ هیلاری کلینتون بود و در سال ۲۰۱۹، «او» تبدیل به ایلهان عمر، نماینده مجلس نمایندگان آمریکا شده است.
 • بـن‌بست بن‌سلمان در یمن

  دنیای اقتصاد: از همان آغاز مداخله عربستان در یمن، این جنگ چیزی نبود مگر جنگ محمد بن‌سلمان. در آن زمان این شاهزاده سعودی ۲۹ سال داشت و همواره در کنار نظامیان دیده می‌شد: یا تصاویری از او نشان داده می‌شد که در محاصره ژنرال‌ها قرار دارد، یا در کنار نقشه‌های نظامی ایستاده، یا درحال بررسی و مشاهده هلی‌کوپترهاست یا لباس خلبانی بر تن دارد و در پشت جبهه جنگ درحال مدیریت اوضاع است. «دیوید. دی. کرکپاتریک» در گزارش ۱۸ ژوئیه برای نیویورک‌تایمز به نقل از دیپلمات‌ها و تحلیلگران نوشت که چهار سال از این جنگ گذشت اما بن‌بست در افق نمایان است و جنگی که محمد شروع کرده بود به باتلاقی برای او و کشورش تبدیل شده است.
 • بی‌نظمی جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی
  نویسنده در بخش قبل به چالش‌های «ایالات‌متحده اروپا» و «دول متحده اروپا» پرداخت و تفاوت‌های آنها را به تفصیل شرح داد. همچنین اشاره‌ای به برگزیت داشت و اینکه حمایت مردمی در بسیاری از کشورهای اروپایی برای پروژه اروپایی به شکل محسوسی افت کرده است. نویسنده همچنین به تحسین آمریکای لاتین پرداخت که با وجود برخی بحران‌ها، بیشترین تغییر مثبت را در ۲۵ سال پس از پایان جنگ سرد داشته است. در این بخش به آفریقا و گام‌هایی که قاره سیاه برای پیشرفت برداشته اشاره می‌کند.
 • فضا در ۵۰ سال آینده چگونه است؟

  دنیای اقتصاد: اکونومیست در شماره این هفته خود وعده آغاز عصر نوینی از اکتشافات فضایی را مطرح می‌کند که می‌تواند به بهشتی برای گردشگران متمول و شرکت‌های خصوصی و دولتی بدل شود؛ اگر چه این مطلب هشدار می‌دهد که تداوم فصل نوین کنونی مستلزم ایجاد سیستم‌هایی برای نظارت بر اجرای قانون و کنترل اشاعه تسلیحات خواهد بود. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، هفته‌نامه اکونومیست سرمقاله و طرح روی جلد شماره جدید خود را به مبحث ۵۰ سال آتی پیش‌روی بشر در فضا اختصاص داده است. در بخشی از این مطلب می‌خوانیم: نیم قرن پس از آنکه نیل آرمسترانگ برای نخستین‌بار قدم بر کره ماه گذاشت، عصر نوینی از اکتشافات فضایی آغاز شده است که از مهم‌ترین بخش‌های آن می‌توان به کاهش هزینه سفرهای فضایی، فناوری‌های نوین، جاه‌طلبی‌های چین و هند و نیز وعده نسل جدیدی از دانشمندان برای آغاز عصر طلایی توسعه‌ اکتشافات و پژوهش‌های فضایی اشاره کرد. گستره عصر پیش‌رو، مراحل متنوعی نظیر گسیل و کنترل انبوهی از ماهواره‌های ارتباطاتی نزدیک به زمین تا تبدیل به یک مقصد جذاب گردشگری برای اقشار متمول بشر را شامل می‌‌شود. حتی ممکن است که فضا و سیارات دیگر به نوعی جولانگاه شرکت‌های خصوصی و دولت‌ها شوند. با این حال در راستای عمل به وعده ایجاد بهشتی برای بشر در فضا باید سیستم‌های نظارتی نوینی با تمرکز بر دو موضوع «حاکمیت قانون» و «مکانیزم کنترل تسلیحات» ایجاد شود.
 • بدترین کشتار دسته‌جمعی در ژاپن

  سی‌ان‌ان: آتش‌سوزی عمدی در یک استودیوی انیمیشن‌سازی در ژاپن موجب کشته شدن ۳۳ نفر شد که بدترین کشتار دسته‌جمعی در ۲۰ سال اخیر این کشور است. کشته شدن تعداد زیادی از کارکنان این استودیو، طرفداران این کمپانی را با شوک و اندوه همراه کرد. ۱۲ مرد و ۲۰ زن و یک نفر که جنسیتش مشخص نشد، در این آتش‌سوزی عمدی کشته شدند. پس از اینکه آتش بالا گرفت، آتش‌نشانان وارد استودیو شدند که ۲۰ نفر روی راه‌پله‌ها، ۱۱ نفر در طبقه دوم و دو نفر دیگر در طبقه همکف گیر افتاده بودند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر