• برزیل در قعر جهنم

  دنیای‌اقتصاد: برزیلی‌ها هر روز زندگی‌شان سخت و سخت‌تر می‌شود. در حالی که تعداد کشته‌های این کشور، ناشی از کرونا از ۵۰۰ هزار نفر عبور کرد، حالا مشکلات اقتصادی و خشکسالی نیز به آن اضافه شده است. در حالی که آنها با گران شدن برق و سهمیه‌بندی آب دست و پنجه نرم می‌کنند، انتظار می‌رود یک فصل آتش‌سوزی مخرب هم در جنگل‌های آمازون داشته باشند و مخرب‌ترین خشکسالی در ۹۰ سال اخیر را برای این کشور رقم بزند.
 • حمله به آپاچی آمریکایی

  دنیای‌اقتصاد: یک هلی‌کوپتر آپاچی نیروی هوایی افغانستان روز چهارشنبه ازسوی طالبان گلوله باران شد؛ درحالی‌که در یک پاسگاه کوچک در جنوب شرقی این کشور درمانده نشسته و در حال سوختن است ویدئوی آن در توییتر به نمایش در‌آمد. ارتش افغانستان حتی‌ اگر بکوشد این هلی‌کوپتر را سرویس کند، با یک مشکل فزاینده دیگر روبه‌رو خواهد شد: ارتش افغانستان برای تعمیر، نگهداری، سوخت‌رسانی، آموزش و دیگر مشاغل ضروری برای آماده و عملیاتی نگاه داشتن نیروهای خود به شدت به پیمانکاران آمریکایی و سایر پیمانکاران خارجی متکی است؛ درحالی‌که آن پیمانکاران اکنون با ارتش آمریکا در حال خروج هستند و خلأیی را باقی می‌گذارند که به گفته رهبران آمریکا- افغان، می‌تواند نیروهای افغان را در مواجهه با طالبان فلج کند.
 • روابط واشنگتن- مسکو در عصر بایدن

  دنیای‌اقتصاد: کرملین و برخی دیگر در مسکو با خوش‌بینی محتاطانه به روابط آمریکا و روسیه می‌نگرند اما دو طرف هنوز باید به دنبال زمینه‌های مشترک در مورد طیف گسترده‌ای از اختلافات سیاسی باشند. «مارک اپیسکوپوس» در گزارش ۱۹ ژوئن برای نشنال‌اینترست نوشت؛ در هفته‌های منتهی به اجلاس ۱۶ ژوئن میان روسای‌جمهوری آمریکا و روسیه در ژنو، مقام‌های کرملین در مورد انتظارات حداقلی از این نشست به همقطاران آمریکایی خود پیوستند.
 • لوپن پیشتاز انتخابات منطقه‌ای در فرانسه

  دنیای‌اقتصاد: انتخابات منطقه‌ای در فرانسه در حالی دیروز برگزار شد که مردم این کشور، خودشان را برای انتخابات ریاست‌جمهوری۲۰۲۲ آماده می‌کنند و در این میان، حزب راست افراطی لوپن با همان شعارهای قدیمی مقابله با مهاجران، در میدان است. به گزارش آسوشیتدپرس، حزب میانه‌روی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به نظر ضعیف عمل کرده و فاقد پایگاه سیاسی قدرتمند محلی است و از نارضایتی مردمی در خصوص رسیدگی به کرونا در عذاب است. میزان مشارکت در دور نخست این انتخابات محلی احتمالا با کاهشی بی‌سابقه همراه باشد. آنهایی که به حوزه‌های رای‌گیری آمده‌اند باید ماسک داشته باشند، فاصله‌ اجتماعی را رعایت کنند و خودکار شخصی داشته باشند.
 • کارچاق‌کنان بریتانیایی در خدمت پوتین

  دنیای‌اقتصاد: دادگاه‌های انگلیس به میدان جنگ بین سیاستمداران بزرگ و سیاستمداران جهان در دنیای پساشوروی تبدیل شده‌اند. به گفته برخی از حقوق‌دانان، عرصه حقوقی در بریتانیا، فضا را برای سوءاستفاده‌ خودکامگان دیگر کشورها فراهم کرده و بریتانیا به زمین بازی پوتین و سایر خودکامگان تبدیل شده است. نیویورک‌تایمز در این زمینه تحقیقاتی به عمل آورده است که نشان می‌دهد، پرونده‌هایی در بریتانیا در جریان است که در آنها مخالفان پوتین تحت تعقیب قرار می‌گیرند. نیویورک‌تایمز در یکی از تحقیقات خود به پرونده اولنا تایشچنکو می‌رسد که برای یک پرونده در دادگاه لندن است و هم‌زمان برای پرونده دیگر در روسیه زندانی است.
 • خروج سامانه‌های موشکی آمریکا از خاورمیانه

  دنیای‌اقتصاد: واشنگتن تصمیم گرفته ۸ سامانه دفاع موشکی پاتریوت را از کشورهایی از جمله عربستان، کویت، اردن و عراق خارج کند. روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی مذکور نوشت: دولت جو بایدن در اقدامی برای سازماندهی مجدد حضور نظامی خود در منطقه به منظور تمرکز نیروهای مسلح بر چالش‌های چین و روسیه تصمیم گرفته این سامانه‌های دفاع موشکی را از خاورمیانه خارج کند. این مقامات افزودند: پنتاگون حدود ۸ سامانه پاتریوت را از کشورهایی از جمله عراق، کویت، اردن و عربستان و نیز یک سامانه موشکی «تاد» را از عربستان خارج خواهد کرد و اسکادران‌های جنگی تعیین شده برای منطقه نیز کاهش می‌یابند. این مقامات گفتند: «این تصمیم شامل خروج صدها نظامی در واحدهایی است که از این سیستم‌ها استفاده یا از آن پشتیبانی می‌کنند.»
 • دیپلماسی پارادوکسی «اون»

  دنیای‌اقتصاد: رهبر کره‌شمالی در جلسه مجمع عمومی کمیته مرکزی حزب حاکم به اعضای دولت خود دستور داده است تا برای «گفت‌و‌گو و تقابل» با ایالات‌متحده آماده باشند. این اولین واکنش دولت «کیم جونگ اون» به سیاست جدید دولت بایدن در مورد نحوه تعامل با تهدید روزافزون هسته‌ای و موشکی این کشور است. او البته تاکید کرد که کشورش «باید به‌طور ویژه آماده تقابل باشد».
 • یورش اسرائیل به مسجد‌الاقصی

  دنیای‌اقتصاد: پس از یورش نیروهای اسرائیلی به مسجد‌الاقصی در بیت‌المقدس شرقی در روز جمعه دست‌کم ۹فلسطینی زخمی شدند. الجزیره در گزارش ۱۸ژوئن در این باره نوشت، نمازگزاران روز جمعه در حمایت از پیامبر اسلام راهپیمایی کردند. سه‌شنبه گذشته طی راهپیمایی پرچم از سوی افراطیون یهود؛ هتک حرمت ساحت پیامبر اسلام انجام گرفت، به همین دلیل نمازگزاران فلسطینی، روز جمعه ۲۸خرداد، در واکنش به این هتک حرمت، راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند که با برخورد نیروهای اسرائیلی مواجه شدند.
 • لغو توافقنامه تبادل واکسن فایزر با اسرائیل

  روسیا الیوم: پس از اینکه وزارت بهداشت فلسطین واکسن‌های دریافتی از رژیم صهیونیستی را مطابق استانداردهای مورد نظر تشخیص نداد، تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد، توافقنامه تبادل واکسن فایزر با این رژیم را لغو می‌کند. ابراهیم ملحم، سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین گفت، محمد اشتیه، نخست‌وزیر وابسته به این تشکیلات می الکیله، وزیر بهداشت فلسطین را مکلف کرده، توافقنامه تبادل واکسن فایزر با رژیم صهیونیستی در ازای دریافت واکسن از این رژیم را لغوکند و واکسن‌ها را به این رژیم پس بفرستد. وی در نشست مشترک با وزیر بهداشت گفت، پس از اینکه ۹۰ هزار واکسن فایزری که فلسطین اخیرا از رژیم صهیونیستی دریافت کرده در وزارت بهداشت توسط کادر فنی بررسی و مشخص شد که با استانداردهای ذکر شده در توافقنامه مطابقت ندارد، اشتیه به الکیله دستور داد این توافقنامه را لغو کند و واکسن‌هایی که از تل‌آویو دریافت شده را پس دهد. ملحم افزود، نخست‌وزیر تاکید کرده که تشکیلات خودگردان واکسن‌هایی را که به گفته سخنگوی دولت رژیم صهیونیستی تاریخ انقضای آنها رو به اتمام است، نمی‌پذیرد. از سوی دیگر وزارت خارجه فلسطین اعلام کرد، خبر واکسن‌هایی که وزارت خارجه رژیم صهیونیستی منتشر کرده دقیق نیست.
 • مخالفت پاکستان با درخواست آمریکا

  نیویورک‌تایمز: نخست‌وزیر پاکستان در مصاحبه‌ای که قرار است امروز روی آنتن برود گفت؛ آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سی‌آی‌ای قطعا اجازه ندارد از داخل خاک پاکستان و پس از تکمیل خروجش از افغانستان عملیاتی داشته باشد. عمران‌خان،‌ نخست‌وزیر پاکستان در گفت‌وگویی با پایگاه خبری آکسیوس اعلام کرد که به آژانس سی‌آی‌ای آمریکا اجازه نمی‌دهد تا از خاک پاکستان برای انجام عملیات در افغانستان استفاده کند. پنتاگون و وزارت امور‌خارجه آمریکا در حال متقاعد کردن کشورهای شمال افغانستان برای ادامه عملیات پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در سپتامبر ۲۰۲۱ هستند اما تاکنون موفقیتی حاصل نشده است، چون این کشورها روابط قوی با روسیه دارند. ویلیام برنز، مدیر سی‌آی‌ای و لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا هر دو در ماه‌های اخیر به پاکستان سفر داشته و به بررسی همکاری‌های ادامه‌دار با دولت اسلام‌آباد پرداختند. دولت پاکستان که مدت‌هاست با طالبان روابط دارد تمامی تلاش‌ها برای سازش و مصالحه را رد کرده است. آژانس اطلاعات داخلی پاکستان یک مسیر ارتباطی برای واشنگتن به سوی افغانستان در طول چند دهه گذشته پیش از حمله آمریکا به این کشور جنگ‌زده در اکتبر ۲۰۰۱ بود و واشنگتن از طریق همین راه ارتباطی بود که برای قبایل افغان که با دولت سوسیالیست و متحدان شوروی در دهه ۸۰ میلادی مبارزه می‌کردند، تجهیزات نظامی و کمک‌های مالی ارسال می‌کرد. در واقع آمریکا یکبار دیگر به‌دنبال نیروهای نیابتی در افغانستان است تا پس از خروج نیروهایش از این کشور تا ۱۱‌سپتامبر بتواند به آنها کمک کند چون بر این باور است که طالبان حتی با وجود حضور در مذاکرات و امضای توافق با دولت ترامپ آن را جدی نگرفته و دولت مورد حمایت آمریکا در کابل در صورت مواجهه با درگیری‌های جدید طالبان به سرعت فرو می‌پاشد.
 • راهپیمایی برای تولد سوچی

  رویترز: همزمان با تولد ۷۶ سالگی رهبر دوفاکتوی محبوس میانمار، طرفداران وی روز شنبه گل به موهای خود زده و در خیابان‌های میانمار راهپیمایی کردند. از زمان کودتای اول فوریه که در جریان آن آنگ‌سان‌سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار سرنگون شد، تقریبا هر روز اعتراضاتی در میانمار برگزار شده است؛ کودتایی که به یک دهه اصلاحات دموکراتیک پایان داد و باعث راه‌افتادن اعتصاب‌های فلج‌کننده و تجدید درگیری‌ها در این کشور جنوب‌شرق آسیا شد. مجمع ملی سازمان ملل روز جمعه خواستار توقف ارسال تسلیحات به میانمار شد و از ارتش میانمار خواست تا به نتایج انتخابات نوامبر احترام بگذارد و زندانیان سیاسی از جمله آنگ‌سان‌سوچی را آزاد کند.
 • پرزیدنت خوش‌بین

  دنیای‌اقتصاد: دیدار روز چهارشنبه ۲۶ خرداد میان روسای‌جمهور آمریکا و روسیه بی‌حاشیه نبود. پیش از آغاز این دیدار، اتهاماتی از سوی رسانه‌ها و مقام‌های این دو کشور میانشان رد و بدل شده بود، اما اکنون نیویورک‌تایمز روایت‌های دیگری به‌دست می‌دهد. «مایکل.دی. شی‌یر» در گزارش ۱۷ ژوئن برای این روزنامه نوشت، یک رئیس‌جمهور دیگر آمریکا بار دیگر سرخورده یا حتی عصبانی شد.
 • ۶ ماه حبس در انتظار سارکوزی

  یورونیوز: دادستانی فرانسه روز پنج‌شنبه در کیفرخواست خود علیه متهمان پرونده مخارج غیرقانونی کارزار انتخاباتی نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور در سال ۲۰۱۲ برای او درخواست محکومیت به شش ماه حبس تعزیری کرد. رسیدگی به اتهامات رئیس‌جمهوری پیشین فرانسه و ۱۳ متهم دیگر پرونده معروف به «بیگمالیون» از روز ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت) در پاریس آغاز شده است. نیکولا سارکوزی و دیگر مسوولان کارزار انتخاباتی او متهم هستند که با نقض قوانین انتخاباتی و ایجاد ساز و کاری برای صدور قبض‌های جعلی نزدیک به دو برابر حد مجاز در رقابت انتخاباتی سال ۲۰۱۲ هزینه کردند.
 • ترکیه بازیگر فعال در افغانستان

  آناتولی: مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، ترکیه در تامین امنیت فرودگاه بین‌المللی کابل و پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان، نقش اصلی را ایفا خواهد کرد. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: در جریان نخستین نشست دو‌جانبه بین جو بایدن و رجب‌طیب اردوغان، روسای‌جمهوری آمریکا و ترکیه دو طرف توافق کردند که با‌هم برای تضمین این مساله همکاری کنند که هیات ترکیه‌ای پیش از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر سال‌جاری میلادی در این کشور ایجاد شود.
 • شکست بزرگ جمهوری‌خواهان در دیوان‌عالی

  نیویورک‌تایمز: لغو قانون بیمه درمانی ارزان برای سومین‌بار در دادگاه عالی آمریکا رای نیاورد و تلاش جمهوری‌خواهان برای لغو این بیمه با شکست روبه‌رو شد. این قانون که در دوران باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا مطرح شده بود، بارها هدف اقدامات جمهوری‌خواهان برای لغو و نادیده گرفتن قرار گرفت و در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ نیز تلاش‌های آنها برای لغو این قانون بیمه‌ای به شکست انجامید. این بار هم با هفت رأی موافق در برابر دو رأی مخالف این تلاش ناموفق ماند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر