شماره روزنامه ۴۵۷۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۵۱۹

 • هراس سرمایه‌ها از پسر سلمان

  دنیای اقتصاد: قتل جمال خاشقجی و بازداشت ده‌ها شاهزاده و تاجر سعودی به بهانه فساد مالی، اعتماد سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را از بین برده و منجر به فرار سرمایه‌ها شده است. شمار زیادی از ثروتمندان سعودی سعی بر این دارند که دارایی‌های خود را به بیرون از عربستان منتقل کنند یا برای ترک این کشور در حال برنامه‌ریزی هستند. فروپاشی اعتماد نخبگان اقتصادی سعودی به بن سلمان، چه‌بسا طرح‌های اقتصادی و چشم‌انداز ۲۰۳۰ او را تحت‌تاثیر قرار دهد؛ چراکه قرار است ستون اقتصاد سعودی به جای نفت متکی بر بخش خصوصی باشد.
 • محرمانه واشنگتن

  دنیای اقتصاد: بنابر اطلاعات منتشر شده از پرونده پال مانافورت، در روز سه‌شنبه، وی به‌عنوان یکی از مقامات ارشد کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ داده‌ها و اطلاعات سیاسی این کارزار را در اختیار تاجری به نام کیلیمنیک قرار می‌داده که با سازمان اطلاعات روسیه در ارتباط بوده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، این آشکارترین مدرک و سند رو شده از کارزار انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۱۶ بوده که ممکن است تیم وی تلاش داشته تا با روس‌ها همکاری کند.
 • محرمانه‌های کره‌شمالی

  دانیل تودور / جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی
  یک منبع بیان می‌کند برای بسیاری، گوشی موبایل یک چراغ‌قوه گران‌قیمت است. به عبارت دیگر، یک فقره نمایشی که تنها کاربردش، استفاده از چراغ‌قوه پشت آن است. در کشوری که قطعی برق بسیار متداول است، این شاید امری قابل انتظار باشد. در کره‌شمالی، شماره تلفن‌تان اطلاعاتی در مورد جایگاه‌تان می‌دهد. مثلا پیش شماره‌های ۱۹۱ یا ۱۹۳ برای مردم معمولی است و پیش شماره‌ ۱۹۵ برای نخبگان. حدود ۳۰۰ هزار شماره از این دست هست که به کادرهای حزبی، افسران نظامی یا مقام‌های دولتی تعلق دارد. رجیستر کردن گوشی‌ها برای دولت درآمدزایی دارد. برای بیش از ۲ میلیون رجیسترکننده معمولی، سهم سود به‌دست آمده برای دولت کمتر از ۱۰ میلیون دلار در سال است. استفاده از گوشی‌های چینی در کره‌شمالی جرم است و اگر کسی به‌دلیل استفاده از این گوشی‌ها دستگیر شود راه رهایی‌اش پرداخت رشوه است.
 • سفر محرمانه هیات کره‌شمالی به کانادا

  سی‌بی‌سی: منبعی در دولت کانادا اعلام کرد: هیاتی از کره‌شمالی اواخر سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی برای مذاکرات محرمانه به اوتاوا پایتخت کانادا سفر کرده بود. منبعی در دولت کانادا به شبکه سی‌بی‌سی گفت: این مذاکرات با هیات کره‌شمالی دو روز به طول انجامید و طرف کانادایی بر پیشبرد روند خلع تسلیحات اتمی و همچنین توجه به نقض جدی حقوق بشر در کره‌شمالی تاکید کرد.
 • رئیس دفتر امنیت ملی سوریه در ریاض

  الجمهوریه: روزنامه الجمهوریه گزارش داد که رئیس دفتر امنیت ملی سوریه چند روز قبل سفری به ریاض داشته است. روزنامه لبنانی الجمهوریه در گزارشی مدعی شد، «علی المملوک»، رئیس دفتر امنیت ملی سوریه چند روز قبل به ریاض سفر کرد. به نوشته این روزنامه، این سفر در چارچوب مقدمه‌چینی‌ها برای مرحله جدیدی از روابط میان دو طرف انجام شده است. این سفر کمی بعد از اقدام امارات در بازگشایی سفارت خود در سوریه انجام شده است. منابع تاکید کردند گرم‌ شدن روابط دیپلماتیک کمی زمان می‌برد و عربستان برای این مساله استراتژیک خود را آماده می‌کند. این رویکرد عربستان ممکن است به این دلیل باشد که بخواهد با توازن‌های موجود و تحولات صورت گرفته همسویی ایجاد کرده یا اینکه بخواهد بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را از ایران دور کند؛ همان‌طور که برخی، علت روی‌ باز نشان دادن کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس به اسد را این‌گونه عنوان می‌کنند.
 • معرفی رئیس جدید دفتر ارتش آمریکا

  هیل: پنتاگون در بیانیه‌ای اعلام کرد، اریک چونینگ معاون امور صنایع پنتاگون به‌عنوان رئیس جدید دفتر ارتش آمریکا معرفی شده است. چونینگ ۴۱ ساله از اکتبر ۲۰۱۷ معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور سیاست‌گذاری صنعتی بود؛ مقامی که به حفظ حمایت این صنعت از دفاع ملی کمک می‌کند. وی قرار است رئیس جدید دفتر ارتش پاتریک شاناهان، وزیر دفاع موقت آمریکا شود که از اول ژانویه در این سمت است. چارلز سامرز، سخنگوی موقت پنتاگون در بیانیه خود اعلام کرد: چونینگ آرایش و نظم نظامی و تجربه صنعتی را به وزارت دفاع می‌آورد. براساس این بیانیه، چونینگ پیش از آنکه به ارتش بپیوندد، یک بانکدار در مورگان استنلی بود و بعدا یکی از افسران اطلاعاتی ارتش آمریکا شد. وی جای کوین سوینی را می‌گیرد که روز شنبه به‌عنوان رئیس دفتر پنتاگون کناره‌گیری کرد.
 • احتمال حمله اسرائیل به غزه

  ایسنا: رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی از احتمال متوسط حمله نظامی جدید این رژیم به نوار غزه در هفته‌های آتی خبر داد. رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند، گادی آیزنکوت، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی امیدوار است تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی هیچ اتفاقی رخ ندهد تا بتوانند بر موانع و سختی‌ها غلبه کنند. وی در ادامه افزود: من به خوبی ناکامی را درک می‌کنم اما گروه‌های دیگری وجود دارند که باید با آنها تعامل داشت. آیزنکوت که پستش را طی روزهای آتی ترک خواهد کرد، تصریح کرد: شلیک موشک‌ها به شهرک‌های اسرائیلی در جنوب اراضی اشغالی به نسبت برای من سخت‌ترین لحظه بوده است. وی درخصوص وضعیت انسانی در غزه گفت: وضعیت در نوار غزه دشوار است اما قحطی و گرسنگی در آنجا وجود ندارد. رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی اموالی که قطر به نوار غزه ارائه داده، عاملی برای توازن قلمداد کرد و گفت: اگر این اموال ارائه نشود اوضاع به هم خواهد ریخت. آیزنکوت همچنین گفت: اسرائیل قاچاق تعداد زیادی موشک را ساقط کرده است و تصور نمی‌کنم کار دیگری درباره غزه وجود داشته باشد که باید انجام شود.

بیشتر