آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۸۷

 • تراژدی فقر در فرانسه

  دنیای اقتصاد: نیویورک تایمز در گزارشی می‌نویسد که اعتراضات اخیر فرانسه ریشه‌های اجتماعی دارد و دلیل آن کاهش استاندارد زندگی در فرانسه و دستمزدهاست. این اعتراضات که با اتکا به رسانه‌های اجتماعی و سازماندهی اندک شروع شد از مناطق روستایی فقیر به سوی منطقه «سن» حرکت کرده و نادیده گرفتن آن اکنون غیرممکن شده است. براساس نتایج یک نظرسنجی ۷۲ درصد فرانسوی‌ها از جنبش «جلیقه زردها» حمایت می‌کنند. جلیقه‌زردها خواستار انتصاب «پیر دوویر»، رئیس سابق نیروهای مسلح، به‌عنوان نخست‌وزیر شده‌اند.
 • خاشقجی به‌دنبال ارتش الکترونیک علیه ریاض

  دنیای اقتصاد: برای نخستین‌بار شبکه خبری سی‌ان‌ان توانسته است به محتوای گفت‌وگوی جمال خاشقجی با یک فعال سعودی دیگر از طریق واتس‌اپ دسترسی پیدا کند. بر این مبنا جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی که در روز دوم ماه اکتبر در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید، در تلاش برای ایجاد یک ارتش الکترونیک علیه ریاض بوده است.
 • محرمانه‌های کره‌شمالی

  دانیل تودور / جیمز پی‌یر سون ترجمه: محمدحسین باقی
  موسیقی پاپ کره‌شمالی را هرگز نمی‌توان به «بی‌روح بودن» متهم کرد. البته آهنگ‌های عاشقانه زیادی وجود دارد اما ابیاتش نسبتا بهداشتی شده است. آهنگ‌هایی وجود دارد که هیچ جوانی اصلا نمی‌خواهد به آن گوش فرا دهد: آن آهنگ‌ها و آواهایی که از خانواده حاکم تمجید می‌کند، شنونده را ترغیب به‌کار صادقانه و سرسختانه می‌کند یا خاطراتی نوستالژیک از موطن و مادران را به یاد می‌آورد. موسیقی پاپ محلی کره‌جنوبی فضای زیادی روی MP۳ Playerهای جوانان اشغال می‌کند. این موضوع با وجود غیرقانونی بودن موسیقی کره‌جنوبی رخ می‌دهد، چراکه در اختیار داشتن آن برابر است با مجازات. بسیاری از آهنگ‌های کره‌شمالی صدایی شبیه به صدای پای اسب (یورتمه) دارد و این موسیقی‌ای است که تحت‌تاثیر «اینکا»ی ژاپنی است که طی دوران استعمار ژاپن وارد ‌کره‌ شد. این سبکی است که هنوز در میان کره‌ای‌های کهنسال دو سوی منطقه غیرنظامی (DMZ) محبوب است اگرچه در مورد کره‌شمالی تاثیر قاطع شوروی را هم باید ذکر کرد که صدای موسیقی‌اش اپراگونه‌تر است.
 • اتهامات جدید پلیس اسرائیل علیه نتانیاهو

  دنیای اقتصاد: پلیس اسرائیل اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم در مورد رشوه، تقلب و سایر موارد اتهامی باید پاسخگو باشد و وی را متهم کرد که در پی پوشش دادن این اتهام‌ها بوده است.

بیشتر