آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۵۷

 • جدال سلطان و شاهزاده

  دنیای اقتصاد: به‌نظر می‌رسید سخنان اردوغان در مورد ناپدید شدن جمال خاشقجی در زمره بزرگ‌ترین افشاگری‌ها قرار گیرد اما او در سخنرانی روز سه‌شنبه اول آبان ماه در پارلمان آنچنان که بسیاری انتظار داشتند ظاهر نشد. روایت اردوغان تقریبا تکرار روایت‌هایی بود که طی دو هفته اخیر از سوی رسانه‌ها بازتاب یافته بود. او وعده داده بود که در سخنرانی خود از «حقایق عریان» پرده بردارد اما آن چیزی که از او انتظار می‌رفت رخ نداد.
 • اصرار آمریکا به نقض پیمان

  دنیای اقتصاد: به‌رغم هشدارهایی که درخصوص خروج آمریکا از پیمان منع تولید سلاح‌های هسته‌ای میان‌برد داده شده است، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا درخواست روسیه را مبنی بر باقی ماندن واشنگتن در این پیمان نپذیرفت. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، جان بولتون، مشاور ترامپ پس از دیدار با پوتین اعلام کرد که پیشرفت اندکی در حل گلایه‌های ترامپ در راستای عدم تعهد روسیه در ساخت موشک‌های هسته‌ای میان‌برد حاصل شد و مشکلات همچنان لاینحل باقی مانده است.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  ارزیابی ما از شواهد نشان می‌دهد که چین در آینده‌ یا به سادگی به نظمی آمریکایی تن می‌دهد و به آرامی قواعد آن نظم را دنبال می‌کند یا به یک تجدیدنظرطلب پرخاشگر تبدیل می‌شود که هدفش از هم دریدن بیشتر نهادها، قواعد و هنجارهایی است که پس از ۱۹۴۵ شکل گرفته‌اند. چین نه دوست و نه دشمن نظم بین‌المللی خواهد بود و آمریکا – همچون بسیاری کشورهای دیگر- باید پیچیدگی‌های ناشی از آن را مدیریت کند. تحلیل ما نشان می‌دهد که یک نظم چندجانبه قوی به ایالات‌متحده، دوستان و متحدانش مزیت‌های چشمگیری در تکمیل ابزارهای دیگر قدرت ملی برای دستیابی به رقابتی پایدار ارائه خواهد داد که همکاری چندجانبه در برخی مناطق مهم را مجاز می‌شمارد. در هر حال، سیاست و استراتژی ایالات‌متحده باید چین را تشویق کند تا اقدامات معتدل را که با روح چندجانبه نگری اتخاذ و آمیخته می‌شود به اجبار یکجانبه ترجیح دهد.
 • «این» مصالحه با کره‌شمالی را تایید کرد

  آسوشیتدپرس: رئیس‌جمهوری لیبرال کره‌جنوبی رسما مصالحه اخیرش با رهبر کره‌شمالی را تایید کرد؛ اقدامی که واکنش‌های شدید و فوری محافظه‌کاران را به همراه داشت که رئیس‌جمهوری کشورشان را فردی حق به جانب و خدمتگزار کره‌شمالی قلمداد کرده‌اند. این اقدام مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی عمدتا سمبلیک است اما برخی دیگر می‌گویند که این اقدام، تصمیم وی را برای اجرای توافقات ماه سپتامبر به‌رغم شک و تردیدهای بسیار درباره اینکه آیا سیاست مشارکتش نهایتا منجر به خلع تسلیحات اتمی کره‌شمالی خواهد شد یا خیر نشان می‌دهد.
 • آزادی خبرنگار ژاپنی از سوی القاعده

  القدس العربی: دولت ژاپن درحال بررسی گزارش‌ها درباره آزادی یک شهروند این کشور از چنگ القاعده است که توسط این گروه در سوریه ربوده شده بود. دولت ژاپن اعلام کرد درحال بررسی خبر آزادی جامبی یاسودا، روزنامه‌نگار تبعه این کشور است که حدود سه سال پیش توسط گروه تروریستی القاعده در سوریه ربوده شد. یوشوهیدا سوگا، سخنگوی دولت ژاپن در کنفرانسی مطبوعاتی تاکید کرد: مسوولان قطر گفته‌اند گروه تروریستی القاعده (هیات تحریرالشام فعلی) شخصی شبیه به یاسودا را که حدود سه سال قبل در سوریه ربوده شده بود، آزاد کرده‌اند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر