آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۹۸

 • زلزله سیاسی جمعه سیاه

  محمدحسین باقی
  دنیای اقتصاد: «مردم به توطئه‌ها توجه نکنند. اگر آنها دلار دارند ما هم ملت، حقوق و خدا را داریم.» این جمله تاریخی رجب طیب اردوغان خطاب به مردم ترکیه است آن هم زمانی که «لیر» در برابر «دلار» به سرعت ارزش خود را از دست می‌دهد به‌گونه‌ای‌که برخی از «سراشیبی سقوط لیر» سخن به میان می‌آورند. در مقابل، دونالد ترامپ در پیام توییتری که روز جمعه ۱۹مرداد ارسال کرد نوشت: «من با دو برابر کردن تعرفه‌ها روی واردات فولاد و آلومینیوم ترکیه موافقت کردم، زیرا ارزش لیر ترکیه به سرعت در برابر دلار بسیار قوی ما سقوط کرده است. تعرفه آلومینیوم ۲۰ درصد و فولاد ۵۰ درصد خواهد بود. روابط ما با ترکیه درحال‌حاضر خوب نیست.»
 • دوئـل پنهـان ترامـپ و اوبـامـا

  دنیای‌اقتصاد: عکس معروفی از کارزار انتخاباتی ترامپ وجود دارد که وی را در میان سفیدپوستانی نشان می‌دهد که هیچ تحصیلات آکادمیکی ندارند و این گروه جزو رای‌دهندگانی هستند که تحت هر شرایطی پای ترامپ می‌‌ایستند. برای این امر یک دلیل وجود دارد و آن این است که ترامپ اساسا توانست یک جایگاه قوی برای خود بین طبقه کارگر سفید پوست، به‌ویژه مردانش دست و پا کند. از قضا همین گروه توانست جایگاه ترامپ را در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ بهبود ببخشد. جایگاه محبوبیت ترامپ، به‌رغم اقدامات جنجالی که در سال گذشته داشته است همچنان بین این طبقه درصد بالایی را شامل می‌شود. اما این همه داستان نیست.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  تاریخ دو، سه دهه گذشته نشان داده که «اصلاح از بالا» جواب نخواهد داد، زیرا مقام‌ها از ظرفیت کنار گذاشتن انحصار خود بر قدرت برخوردار نیستند.سیستم ممکن است به یک از هم پاشیدگی آشکار برسد پیش از آنکه آلترناتیوهای سیاسی و سیستمیک شکل بگیرد. این به‌شدت تلاش‌ها برای وضع قواعد جدید مبتنی بر اصول لیبرال- دموکراتیک را دشوار می‌کند. تحولات روسیه امروز به دو عامل بستگی دارد: اول، جنبش اعتراضی جدید روسیه و رهبران درحال ظهورش و اپوزیسیون قدیمی ضد‌سیستم که «سنگر را حفظ کرده» باید بر مبنای یک دگرگونی سیستمی متحد شوند. دوم، رهبران جنبش اعتراضی باید ضرورت تغییر قانون‌اساسی را درک کنند که مبانی ساختاری برای قدرت شخصی شده را از بین خواهد برد؛ یک «ابرریاست‌جمهوری» که ورای غوغاها ایستاده و از سوی جامعه کنترل نمی‌شود. یعنی روسیه جدید باید از نبرد برای انحصار قدرت به کشمکش و مبارزه علیه اصل قدرت انحصاری حرکت کند.این به جامعه روسیه کمک خواهد کرد تا جست‌و‌جوی چند قرنی‌اش برای «رهبر- ناجی» و در نهایت دستیابی به نتیجه‌ای را که براساس آن قواعد بازی مهم‌تر از شخصیت رهبر باشد، کنار بگذارد.
 • اتهامات یک کارمند سابق کاخ سفید علیه ترامپ

  آسوشیتدپرس: یک کارمند سابق کاخ سفید در کتاب جدیدش مدعی شد، مدارکی از توهین‌های نژادی از سوی دونالد ترامپ وجود دارد و ترامپ در رویدادهای متعددی که بدون همسرش در آنها حاضر شده، «همچون سگی بدون افسار» رفتار می‌کند. اوماروسا مانیگو نیومن، کارمند سابق کاخ سفید در کتاب جدید خود با نام «روانی» که قرار است در ۱۵ اوت به بازار عرضه شود، فهرستی از اتهامات رسواکننده را علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مطرح می‌کند. کاخ سفید می‌گوید، این کتاب پر از دروغ و اتهامات غلط است. مانیگو نیومن که در برنامه تلویزیونی کارآموز با محوریت زندگی واقعی دونالد ترامپ نیز حضور داشت و پس از آن به‌عنوان مشاور ارشد او فعالیت کرد، در کتاب خود اتهامات متعددی را علیه ترامپ مطرح کرده و از او تصویری گیج، خودشیفته، زن‌ستیز و متزلزل ارائه کرده است.
 • کنترل شهر غزنی در دست چه کسی است؟

  خبرگزاری فرانسه: طالبان و نیروهای دولتی افغان روز شنبه مدعی شدند که کنترل شهر غزنی در شرق افغانستان را در دست دارند. حمله شبه‌نظامیان طالبان به این شهر موجی از درگیری‌ها را به راه انداخت. مقام‌های افغان شامگاه جمعه گفتند کنترل غزنی را در دست دارند و مقام‌های کابل هم تاکید کردند نیروهای امنیتی عملیات پاکسازی علیه شبه‌نظامیان طالبان را که در خانه‌های مسکونی پناه گرفته بودند، آغاز کردند.
 • نقض تحریم‌های کره‌شمالی ازسوی جنوبی‌ها

  خبرگزاری آلمان: سه شرکت کره‌جنوبی با نقض تحریم‌های سازمان ملل علیه کره‌شمالی، از این کشور زغال‌سنگ و فولاد وارد کرده‌اند. گفته می‌شود واردات زغال‌سنگ و فولاد از کره‌شمالی با کمک روسیه انجام شده است. سازمان گمرک کره‌جنوبی اعلام کرد در ماه‌های آوریل تا اکتبر سال گذشته میلادی در مجموع بیش از ۳۵ هزار تن زغال‌سنگ و فولاد به ارزش چند میلیون دلار از کره‌شمالی به کره‌جنوبی صادر شده است. گفته می‌شود زغال‌سنگ و فولاد کره‌شمالی از راه روسیه به کره‌جنوبی رسیده است. مقامات گمرک کره‌جنوبی در نظر دارند سه فرد حقیقی و سه شرکت را به قوه‌قضائیه این کشور معرفی کنند تا درباره آنها تحقیقات در ارتباط با نقض تحریم‌های جهانی برای کره‌شمالی انجام شوند. سازمان گمرک کره‌جنوبی در بیانیه خود به هفت مورد نقض تحریم‌ها اشاره کرده است. در بیانیه سازمان گمرک کره‌جنوبی آمده است که محموله‌های زغال‌سنگ و فولاد کره‌شمالی ابتدا به روسیه منتقل می‌شدند و در آنجا اسناد کشور صادرکننده کالا تغییر یافته و این محموله‌ها با نام کشوری دیگر به کره‌جنوبی ارسال می‌شدند. سازمان گمرک کره‌جنوبی در این باره اعلام کرده است: «همه کشتی‌هایی که به‌نظر می‌رسید تحریم‌های سازمان ملل متحد برای کره‌شمالی را نقض کرده‌اند، یا توقیف هستند، یا دیگر اجازه ورود به سواحل کره‌جنوبی را ندارند.»
 • ارتقای رتبه اعتباری یونان

  دنیای‌اقتصاد: بنابر اعلام فیچ که یکی از سه موسسه برتر اعتبارسنجی در سطح جهان به‌شمار می‌آ‌‌ید، رتبه ارزی بلندمدت یونان از سطح «B» به « BB-» ارتقا یافت. فیچ همچنین چشم‌انداز اقتصادی یونان را باثبات ارزیابی کرده است. در این بیانیه آمده است: بخش بانکی یونان درحال حرکت به سوی عملکرد بهتر است و روابط این کشور با تامین‌کنندگان اعتبار اروپایی به‌طور مداوم بهبود یافته‌ است. همچنین تکمیل بازبینی طرح نجات مالی موسوم به «مکانیزم ثبات اروپایی یونان» برای این کشور مسیری را می‌گشاید تا در ماه آگوست از این برنامه خارج شود. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، مکانیزم ثبات اروپا به نوعی صندوق بین‌المللی پول اما در نسخه اروپایی است. این مکانیزم ابزار همبستگی مالی برای نجات کشورهاست که اجازه دارد در صورت نیاز وارد بازارهای مالی شده و حتی به نجات دولت‌های ناحیه یورو که در معرض تهدید ورشکستگی قرار دارند، بیاید؛ البته به شرط آنکه کشورهای موردنظر قوانین و مقررات مربوط به بسته بودجه‌ای را رعایت کند. در ماه ژوئن وزرای اقتصاد حوزه یورو موعد بازپرداخت وام‌های اعطاشده به یونان را تمدید کردند. همچنین مقادیر زیادی پول‌نقد برای اطمینان از اینکه آتن بتواند پس از خروج از برنامه مکانیزم ثبات اروپایی برپای خود بایستد به این کشور اعطا شد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر