آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۹۸

 • پوتین مشاور ارشد رئیس‌جمهوری آمریکا!

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری آمریکا پس از اظهارنظر درباره خروج سریع از سوریه، اکنون قید تعجیل را از روی دستور خود برداشته و با عقب‌نشستن از سخنرانی خود در اوهایو با باقی‌ماندن نیروهای آمریکایی در سوریه موافقت کرده است.
 • مادام پرزیدنت در ترازوی عدالت

  دنیای اقتصاد: دادگاهی در کره‌جنوبی «پارک گئون- های» رئیس‌جمهوری برکنار شده این کشور را دیروز جمعه به اتهام رسوایی و دریافت رشوه به ۲۴ سال حبس محکوم کرد. به گزارش رویترز، خانم «های» سال گذشته میلادی و پس از دستور دادگاه قانون‌اساسی استعفا کرد. دادگاه کره‌جنوبی همچنین وی را به پرداخت ۱۸ میلیارد وون (۹/ ۱۶ میلیون دلار) جریمه نقدی به اتهام رشوه، سوءاستفاده از قدرت و تهدید محکوم کرده است.
 • زنگ خطر برای آمریکا

  دنیای اقتصاد: وزیر دفاع هند قرار است این هفته به مسکو برود تا بر خلاف میل آمریکایی‌ها مبادرت به خرید سیستم دفاع موشکی روسی کند. آمریکایی‌ها این اقدام را تخطی از تحریم‌های روسیه قلمداد می‌کنند. قرارداد هند با روسیه ۶ میلیارد دلار است. این قرارداد در زمانی امضا می‌شود که روسیه از یکسو زیر تحریم‌های غرب قرار گرفته و از سوی دیگر، آمریکا هم قرار است اتحادی نظامی با هند تشکیل دهد.
 • دوئل خیابانی درپایتخت برزیل

  دنیای اقتصاد: حکم زندان لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری سابق برزیل این جامعه را دو شقه کرده است. هفته گذشته برزیل شاهد تظاهرات له و علیه لولا داسیلوا بود. مخالفان وی می‌گویند که داسیلوا به‌دلیل فسادهایی که داشته باید سریع‌تر زندان برود.
 • آفتاب‌پرست‌های چشم آبی

  گابریلا لازاریدیس/ جیووانا کامپانی/ آنی بنونیست و دیگران ترجمه: محمدحسین باقی
  حزب DPP از یک خلأ سیاسی ظاهر نشد اما بر تجربه سیاسی، دستور کار و طرح‌های FrP سرمایه‌گذاری کرد. حزب FrP به‌عنوان حزبی اولترا لیبرال، ضدحکومتی و حزبی معترض به مالیات زاده شد. «پیا‌کجارسگارد»، رهبر قدیمی، سابق و بی‌رقیب DPP ابتدا در سال ۱۹۷۸ به FrP پیوست و در سال ۱۹۸۴ به‌عنوان نماینده برگزیده شد. او به سرعت در FrP بالید و رشد کرد و به بازیگر کلیدی در کشمکش سیاسی برای رهبری تبدیل شد.
 • حل معضل قتل به روایت اکونومیست

  دنیای اقتصاد: نشریه اکونومیست در سرمقاله این هفته خود به حل معضل قتل و جنایت در جهان پرداخته است. براساس این گزارش، طی سال ۲۰۱۶، علت ۶۸ درصد از کل خشونت‌های منجر به مرگ، قتل بوده و عامل تنها ۱۸ درصد از خشونت‌های منجر به مرگ، جنگ بوده است.
 • هشدار فیچ به آمریکا

  دنیای اقتصاد: موسسه رتبه‌سنجی فیچ، یکی از سه موسسه معتبر رتبه سنجی در جهان ضمن بازتایید رتبه اقتصاد آمریکا، به این بزرگ‌ترین غول اقتصاد جهان نسبت به خطر بدهی‌هایش هشدار داد.
 • احتمال آغاز گفت‌وگوهای شش‌‌جانبه در مورد کره‌شمالی

  رویترز: روزنامه نیکئی نوشت: رهبر کره‌شمالی طی مذاکراتی که هفته گذشته در پکن برگزار شد، به رئیس‌جمهوری چین گفت که با بازگشت به گفت‌وگوهای شش‌ جانبه درخصوص برنامه هسته‌ای و آزمایش‌های موشکی کشورش موافق است. ماه‌ها کمرنگی روابط پکن و پیونگ‌یانگ با سفر محرمانه کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی به چین پایان یافت. چین درخصوص این دیدار اظهار کرد: کیم جونگ اون به پایبندی به خلع‌سلاح هسته‌ای متعهد شده است.
 • رشوه ۴ میلیارد دلاری عربستان به آمریکا

  سی‌ان‌ان: منابع آگاه در کاخ سفید اعلام کردند که دونالد ترامپ در گفت‌وگوی تلفنی با یکی از حکام عرب خلیج‌فارس هشدار داده در صورت خروج آمریکا از منطقه آنها دو هفته هم نمی‌توانند در جایگاهی که هستند، باقی بمانند. در دیدار روز سه‌شنبه دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و تیم امنیت ملی این کشور که درباره خروج نیروهای این کشور از سوریه انجام شد، رئیس‌جمهوری آمریکا خواستار پایان ماموریت نیروهای آمریکایی علیه داعش در خاک سوریه طی ۶ ماه شده است.

بیشتر