آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۱۹

 • ائتلاف امپریالیسم نفتی و بنیادگرایان

  دنیای اقتصاد: «دانیل لازار» تحلیلگر موسسه امریکن کانزرواتیو، در یادداشتی از پروژه سعودی-آمریکایی در تشکیل گروه‌های جهادی در خاورمیانه رونمایی کرد. از نگاه وی تهاجم چند دهه اخیر وهابی‌ها را می‌توان به منزله ائتلاف میان امپریالیسم نفتی و اولترا بنیادگرایان تحلیل کرد. این دکترین ریاکارانه هرگز از محدوده سرزمین‌های بیابانی عربستان فراتر نمی‌رفت؛ اما در تعامل با قدرت‌های بزرگ خارجی موفق شد از محدوده عربستان خارج و به نیرویی چالش‌آفرین در منطقه تبدیل شود.
 • بازداشت ابوبکر البغدادی

  دنیای اقتصاد: روزنامه «ینی شفق» ترکیه در گزارشی اعلام کرد که البغدادی، رهبر گروه داعش در دست نیروهای آمریکایی است. ساعاتی پس از انتشار این خبر برخی دیگر از رسانه‌ها نیز چنین خبری را تایید کردند، هر چند که روسیه می‌گوید از این ماجرا اطلاعی ندارد.
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور ترجمه: محمدحسین باقی
  هزینه‌های درگیری عمدتا تابع «شدت» و «مدت زمان» است. آنچه کمتر هزینه‌بر است آشکارا یک جنگ مختصر و خفیف است؛ جنگ پرهزینه هم یک جنگ طولانی و شدید است.
 • هرج‌ومرج در فرودگاه آتلانتا

  بی‌بی‌سی، سی‌ان‌ان: قطع برق در فرودگاه بین‎المللی شهر «آتلانتا» آمریکا، موجب لغو پروازها و محبوس شدن مسافران در ترمینال‎های مسافربری شد. فرودگاه بین‌المللی «هارتسفیلد- جکسون» شهر آتلانتا آمریکا به دلیل قطع برق، با تعطیلی نسبی مواجه شد.
 • اقتصاد جهان در مشت چین

  آناهیتا پولاد
  دنیای اقتصاد: چین سال‌ها است که با اقتصاد خود خبرساز شده است و به‌عنوان نیرویی که موجب تغییر شکل اقتصاد جهان می‌شود، مورد توجه ویژه تحلیلگران قرار می‌گیرد. اما یکی از پیشرانه‌هایی که ظرفیت تغییر شکل اقتصاد جهان را دارد، اغلب نادیده گرفته می‌شود: سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی(FDI) و خصوصا سرمایه‌گذاری مستقیم شرکت‌های چینی. قابلیت شرکت‌های چینی برای جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی کم و بیش موردتوجه قرار گرفته است و در گزارش شاخص اطمینان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی «ای‌تی کرنی» شرکت‌های چینی رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.

بیشتر