آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۱۶

 • سعودی در مسیر هسته‌ای شدن

  محمدحسین باقی
  دنیای اقتصاد: دولت ترامپ «سنت‌شکن‌ترین» دولت در تمام تاریخ آمریکاست. این دولت عرف، هنجار، تابو، سنت و قانون را نمی‌شناسد یا می‌شناسد اما به عمد زیر پا می‌گذارد. دولت ترامپ از یکسو، یک سر در نومحافظه‌کاری دارد و سری دیگر در پوپولیسم و همزمان می‌کوشد تا رگه‌هایی از واقعگرایی را هم در سیاست خارجی لحاظ کند.
 • چین و غرب در مدار جنگ

  دنیای اقتصاد: «قدرت تیز چین» عنوان سرمقاله و موضوع طرح روی جلد نشریه این هفته اکونومیست است. در این شماره از اکونومیست شکل جدید تاثیر چین بر غرب مورد بررسی قرار گرفته و بایدها و نبایدهای موضع‌گیری غرب در برابر این قدرت جهانی تحلیل شده است.
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور ترجمه: محمدحسین باقی
  درگیری میان چین و آمریکا را می‌توان تا حد زیادی براساس «شدت» و «مدت زمان» تعریف کرد. جنگ «ملایم» یا «خفیف» دلالت دارد به عملیات‌های به‌شدت محدود، تعهد نیروها، تسلیحات مورداستفاده، اهداف موردحمله، جغرافیا و سرعت.
 • شب سخت «می»‌در پارلمان

  دنیای اقتصاد: هفته گذشته، برای اولین بار در ۶ ماه گذشته، ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، در قبال دفاعیاتی که از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا داشت، ساعات سختی را در پارلمان این کشور تجربه کرد.
 • سازمان ملل: شبه‌جزیره در وضعیت قرمز

  دنیای اقتصاد: پوتین و ترامپ در شرایطی روز پنج‌شنبه یا یکدیگر تلفنی در مورد کره‌شمالی گفت‌وگو کردند که رئیس‌جمهوری روسیه ساعاتی پیش از گفت‌وگو از رئیس‌جمهوری آمریکا تمجید کرده و گفته بود که در این یک‌سال ترامپ توانسته دستاوردهای قابل‌توجهی به‌دست آورد.

بیشتر